Villa Rosa - Lordu rules

Started by lordu, September 16, 2012, 09:04:46 AM

Previous topic - Next topic

paraschivvvv

Bravo si succes in continuare.

lordu

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

anasstasia

Lordule, spune drept ce steroizi le dai!

geodezia

invidia  =)) =))
frumosi domnule frumosi  +apl +apl +apl

lordu

Gata, am terminat si gardul, m-am si mutat, si azi am mutat si trandafirii pe pozitie definitiva.
:yrk

La vara va sparg cu poze !!!
+dns
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

lordu

Chiar, n-aveti niste sugestii, ce pot pune si eu printre alei ?
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

anasstasia

Lalele, irisi, tufanele si asa acoperi aproape toate sezoanele.
Te felicit pentru tot! Ai o gradina super!!!

trandafira

Poti pune pe fundal Cornus alba 'Elegantissima' si un proiector care sa-l lumineze din spate.Cand ii cad frunzele si raman ramurile rosii, efectul este de foc pur si simplu. O valvataie superba!. Se mai poate pune pe marginea aleii rustifina ale carui conuri rosii ca un mot de curcan sunt de senzatie toamna si iarna. Vara incanta prin frunzele verzi care toamna devin rosii.As mai pune din loc in loc grupuri de garofite din acelea mici si f mirositoare care se inmultesc singure si fac o patura roz sau grena, depinde de culoare.Sau flox,cu miros puternic ,il simti de la distanta, te imbie, e o floare superba. Dar se inmulteste mult si repede.

einsteinitza

Lordule, sa te bucuri de statul acolo, asta e un pas grozav! Acum de fapt vei trai fiecare moment al casei!
In cativa ani nu o sa mai recunosti gradina!
Aleile alea sunt circulate si cu masina, adica intre alei vrei ceva pitic? Sau te referi si la zona de langa?
Intre alei, pitici, poti pune thymus serphyllum, adica cimbrisorul tarator, miroase de cate ori treci pe langa el, inflorit sau nu. Daca zona nu e udata deloc, e uscata, atunci pui un tip sau mai multe de sedum, se coloreaza frumos toamna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

degetei ,caldaruse bujori tufanici crizanteme etc frumos tare frumso sunt nemai pomeniti trandafiri

lordu

Quote from: einsteinitza on November 16, 2014, 07:44:34 AM
Aleile alea sunt circulate si cu masina, adica intre alei vrei ceva pitic? Sau te referi si la zona de langa?

Nu, aleile sunt numai de picior.
Merci de sugestii  ;)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

flordel

Si eu tot sedum genul pitic zic... :)


gabif1966

Eu as pune niste pomi fructiferi ( peri, meri pruni , caisi etc) cu crestere medie .... asa, ca sa ai si ceva de mancat , nu numai de admirat, desi primavara pomii infloriti sunt un vis, sau mai mute tufe de levantica combinate cu alte flori care infloresc in diferite sezoane.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

lordu

Quote from: einsteinitza on November 16, 2014, 07:44:34 AM
Intre alei, pitici, poti pune thymus serphyllum, adica cimbrisorul tarator, miroase de cate ori treci pe langa el, inflorit sau nu. Daca zona nu e udata deloc, e uscata, atunci pui un tip sau mai multe de sedum, se coloreaza frumos toamna.

Unde pot gasi cimbrisor, stie cineva?
Si sedum ???
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Sedum serphyllum poti gasi la Hornbach, etc, au ghivecele mici  dar se poate desface in fire si se inmulteste repede, umple locurile goale intr-un an. Cimbrisorul tarator il poti cumpara seminte, iese repede cu putin soare si umezeala.
Daca vrei, pot in primavara sa iti fac pachet cu o sacosa de plantute de sedum, dar nu stiu care tip, nu mai tin minte! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Quote from: einsteinitza on January 24, 2015, 06:14:27 PM
Sedum serphyllum poti gasi la Hornbach, etc, au ghivecele mici  dar se poate desface in fire si se inmulteste repede, umple locurile goale intr-un an. Cimbrisorul tarator il poti cumpara seminte, iese repede cu putin soare si umezeala.
Daca vrei, pot in primavara sa iti fac pachet cu o sacosa de plantute de sedum, dar nu stiu care tip, nu mai tin minte! +ham

Pai daca gasesc in magazin iau de-acolo.
O sa caut seminte din alea. Merci !!!
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

lordu

Bobie James


sau

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Ploaie, ce a schimbat aspectul! Parca e o casa locuita de mult vreme! :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Am probleme cu palma maicii domnului, creste prea incet, si cind infloreste nu mai creste deloc, ce sa-i pun la radacina ???
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

gabriela jalba

Apa. E o planta nepretentioasa si creste repede. Nu stiu de ce ai probleme, dar poate ca esti nerabdator....Oricum, arata minunat casa si gradina.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


flordel

Da, apa si poti sa-i dai si un pic de ingrasamant complex.

geodezia

foarte frumos trandafirul alb felicitari

adrianam

Cred ca voi pune si eu pe lista de achizitii Bobby James!
Este splendid!  +apl
Cam cat dureaza perioada cat este inflorit?