Villa Rosa - Lordu rules

Started by lordu, September 16, 2012, 09:04:46 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Lasa-i, Lordule, asa mai inghesuiti, ca daca-ti moare 1 din 3, raman mai ... aerisiti  ;D

lordu

Quote from: Rux on October 16, 2012, 06:18:43 AM
Lordu ,eu de obicei nu prea dau sfaturi  .. asa sint eu  :D
Dar uite am o alta propunere de studiat pentru pergolele tale ,ma rog macar pentru una.

The Generous Gardener.

P.S. Imi place teribil  de mult modul in care planifici totul .   :-bd +rsp

Ma gindisem si eu la Generous Gardener + Malvern Hills, dar cred ca nu sunt destul de vigurosi
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

lordu

Quote from: flordel on October 16, 2012, 05:27:52 PM
Lordu, am si eu o intrebare, vrei sa pui numai trandafiri si gazon?

As opta pentru trifoi, nu pentru gazon. Sau poate un amestec
Flor, alte buruieni nu cunosc, din pacate. Sa-i vad infloriti si poate ma ajutati voi sa aleg ceva colorat printre ei
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

lordu

Quote from: einsteinitza on October 16, 2012, 05:37:37 PM
In stanga acolo nu incap trei Ghislaine , poate doi, cu ingaduinta ,cam inghesuiti .


Es, desi nu pare,decupajul de acolo are peste 1.5 m lungime.

Ai dreptate, Pene tre' sa punem raul inainte  ;)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Deci, confirmi  ;D
Ghislaine e o doamna fina dar corpolenta :D
Depaseste doi metri. Dupa mine e genul de trandafir care nu merita taiat. Are ramuri moi arcuite, cam cum vezi la tufele mari de macesi salbatici. Eleganta lui sta nu in floarea individuala, ci in gratia unei cascade de flori de la ambra, miere, spre alb, dar taiate ramurile alea ca o fantana arteziana isi pierd farmecul.
Este un trandafir care merita niste spatiu ca sa se puna in valoare, nu il poti tine din foarfeca .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Es are dreptate, Ghislaine de Feligonde este un trandafir superb care tocmai d-aia e frumos ca se face o tufa mare si arcuita frumos. Eu zic sa pui altceva in spatiul respectiv. Eu nici macar n-as pune trandafiri acolo in dosul acela.
Tu esti acum ca un pictor cu o panza goala, eu zic sa te mai uiti pe internet la gradini. Cat imi plac mie de mult trandafirii n-as pune numai din astia si trifoi.

cristinaf

Mie mi-ar placea si asa, ceva in genul acesta http://img.photobucket.com/albums/v282/AndreaGeorgia/Roses%20in%20Durham/IMG_3228.jpg
In gradina mea am o multime de perene care nici macar nu se mai zaresc din cauza trandafirilor, si asta dupa doi ani... Chiar ma intreb acum daca nu era mai buna varinta simpla - gazon si trandafiri - eventual si vreo cativa arbusti.

geodezia

ia-ti si clematite de la clematita .. astea cresc mult mai rapid si infloresc sigur de 2 ori pe an iar pergola aia a ta va fi super faina ..mai este si caprifoiul si luleaua turcului pentru flori multe mai ales luleaua turcului care este in 2 culori la fel si caprifoiul cel alb cu galben si miroase frumos celelalte nu stiu dar sunt si roz cu grena in fine astea le stiu eu .. dar clematitele merg sa le cuplezi cu rozele infloresc una in lipsa alteia .felicitari pentru angajamentul luat de a construi o casa nu de a modifica ceva existent .. sa ai sanatate si putere  de munca sa o vezi plina cu de toate .este frumoasa pozitia ..sa pui pe linga gard si ceva pomi sa aiba copii sa se agate de un fruct si ceva umbra la rondurile care vor veni cu floricele ca sunt destule ...narcise lalele crini hosta ..etc numai sanatos sa fii

claude

Lordule, la mine Ghislaine de Feligonde plantata in toamna, a ajuns in acest sezon la o latime de peste 1 m...evident, asta si prin arcuirea lastarilor de gare vorbeste Es...Sa o cateri pe sarme in sus ii ia tot farmecul...asa ca 1,5 m nu e deloc mult, dimpotriva  ;)
Trifoiul e excelent, cel alb, care ramane pitic, singurul dezavantaj este ca primavara apare mai tarziu decat iarba, deci ai avea un pic de pamant gol, moale, pana cand creste.  Parerea mea e sa eviti cu orice pret gazonul, toata lumea care il are mai are si dureri de cap din pricina intretinerii lui  ;D  Daca vrei iarba seamana iarba clasica, fara pretentii, aceea si daca e seceta si se usuca, la prima poaie zdravana isi revine instant  ;)

Ika, eu m-am prins destul de repede de faza cu perenele, eu aproape ca le-am eliminat,  indesasem perene in stratul cu trandafiri TH, dasr nici macar acolo nu a fost chiar ok...era in regula pana prin mai, pe urma...jungla impenetrabila  ;D  Asa ca dupa ce m-am trezit cu englezestii si alti trandafiri care nu se taie am stiut din start ca nu e cazul sa indes perene intre ei  :D  Asa ca am ramas cu ceva caldaruse si irirsi, in rest doar ici colo mai e cate o tufitza

Geo, nu innebuni omul cu clematitele, ca la alea le trebuie mai mult ca la trandafiri sa se instaleze, chiar nu cresc repede la inceput, vreo 2 ani ai doar niste aratari  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Quote from: claude on October 17, 2012, 07:24:01 PM
Lordule, la mine Ghislaine de Feligonde plantata in toamna, a ajuns in acest sezon la o latime de peste 1 m...evident, asta si prin arcuirea lastarilor de gare vorbeste Es...Sa o cateri pe sarme in sus ii ia tot farmecul...asa ca 1,5 m nu e deloc mult, dimpotriva  ;)

Multumesc.

Am mai tras si eu cu coada ochiului pe forum si mai apoi pe youtube.
De fapt nu ma gindeam sa-l sui pe sirme, ci sa-i construiesc un grilaj de lemn (imi scapa denumirea) unde sa-i pot face pegging pe 2 nivele
Ar merge?

Apropo, am citeva seminte de arbore de cacao, intereseaza pe cineva?
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

anasstasia

Quote from: ika on October 17, 2012, 01:36:53 PM
Mie mi-ar placea si asa, ceva in genul acesta http://img.photobucket.com/albums/v282/AndreaGeorgia/Roses%20in%20Durham/IMG_3228.jpg
In gradina mea am o multime de perene care nici macar nu se mai zaresc din cauza trandafirilor, si asta dupa doi ani... Chiar ma intreb acum daca nu era mai buna varinta simpla - gazon si trandafiri - eventual si vreo cativa arbusti.

La asa ceva visez. Este superb, minunat, fabulos!  M-am indragostit de acea alee. Unde ai gasit acea poza? As vrea sa vad mai multe poze. +hypno

cristinaf

Chiar ma gandeam ca o sa-ti placa, Anasstasia. ;) Si mie mi-a placut foarte mult, si chiar ma gandeam ca nu stiu de ce ma complic cu atatea perene, eventual trebuia sa fi plantat ceva mai spre margine si in rest trifoi, iarba... ceva in genul asta. :)
Aici mai are inca vreo doua http://forums2.gardenweb.com/forums/load/rosesant/msg0115492416465.html

anasstasia

Multumesc Ika si pentru acest link. M-am bucurat de fiecare fotografie. Chiar spunea ca seamana cu o jungla, insa mie imi place chiar acest aspect de masa compacta a trandafirilor, cind nu sa vad spatii intre ei. Foarte mult mi-a placut ce am vazut.

einsteinitza

Foarte frumoasa intrare, iar incepi sa pui poze la care sa visam?
Lordu, tu poti sa ii faci ce vrei, insa astia vechi sunt trandafiri care au nevoie de spatiu sa se puna in valoare, nu le plac taierile, nu le plac dirijarile complicate.Chiar daca il conduci pe grilaj in spate, el are nevoie in fata de spatiu, iti va ocupa toata zona circulabila. In al doilea rand, eu m-as gandi la imaginea din fata casei, cum se vede grilajul din lateral, cu spatiu si apoi zidul casei,e cam ciudat. Pe urma, zona e cam stramta, nu stiu cat soare are acolo, tine minte ca are nevoie de aerisire si de soare minim patru ore, dar pentru inflorire maxima necesita mai mult. Oricum ar fi, trei nu incap nici in dunga ;D, doi in nici.  Un caz, poate unul dar poate ii gasesti un loc mai bun :D
In fata eu personal, dar am gusturi cam ciudatele :P, as opta pentru un rambler mare care sa acopere si partea de sus a pergolei. Cand infloresc, nu au egal, sunt uriasi si fac o mare de flori parfumate, iar apoi unii fac puzderie de macese. Urcatorii mai scunzi vor parea prizariti acolo, nu ajung nici pe varful arcadei.
De ex Bobby James,Brenda Colvin,  axel Olsen, Alberic Barbier, Alexander Girault, Betty Sherriff........
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Quote from: einsteinitza on October 18, 2012, 09:25:02 AM

In fata eu personal, dar am gusturi cam ciudatele :P, as opta pentru un rambler mare care sa acopere si partea de sus a pergolei. Cand infloresc, nu au egal, sunt uriasi si fac o mare de flori parfumate, iar apoi unii fac puzderie de macese. Urcatorii mai scunzi vor parea prizariti acolo, nu ajung nici pe varful arcadei.
De ex Bobby James,Brenda Colvin,  axel Olsen, Alberic Barbier, Alexander Girault, Betty Sherriff........


Es, Le jeux sont fait
Cred ca New Dawn si Gregoire Stachelin sunt destul de mari, ambii de pina la 6m
Si apropo, au fost sugestia ta la un moment dat...  ;D si mi se pare excelenta.  +rsp

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Ei, stii tu, pana sa hotarasti eu greu, eu m-am tot uitat la poza aia cu pergola. O ricum, poate e mai bine, mai este pana sa iubesti trandafirii mai salbatici in aparenta, asa ca....
PS Vezi ca pe Tvr 2 e o emisiune de gradinarit cu gradini particulare din Franta, la 18.45 E deeosebit dee interesanta., cred ca vei gasi multe idei acolo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Merci ES, am sa-ncerc sa urmaresc emisiunea

Am fost ieri si am ridicat comanda de la sirb  +dns
Tipul e serios, coletele erau pregatite cind am ajuns.
Cit am baut o cafea, mi-a mai impachetat vreo 10 bucatila care m-am orientat in ultimul moment  ;Dep
Am capatat si Crimson Glory clg. (bonus). Mi-a zis ca e unul dintre cei mai parfumati trandafiri ever.  +hypno
Am stat de vorba si cu vecinii, ziceau ca la sfirsitul lui Mai lesini de miros, pe toate vaile din satul ala al lor  :-bd
Azi incep sa plantez la ei, cu toate ca e duminica.
Ma bazez pe spusele domnului: "Daca-ti pica o oaie in fintina n-o scoti pentru ca e dumunica?"  ::)

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

penelopa

Quote from: lordu on October 21, 2012, 08:06:23 AM

...............................
Ma bazez pe spusele domnului: "Daca-ti pica o oaie in fintina n-o scoti pentru ca e dumunica?"  ::)


Ce bine ma simt cand vad ca mai gandesc si altii ca mine!!!! ;)
Drept consolare, imi zic: Sa fie asta singurul meu pacat ... ca muncesc duminica  ;D

anasstasia


lordu

Plantat astazi 51 de bucati  +dns
Miine urmeaza partea 2-a, 32 bucati.
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

myosotis

Ai vreun utilaj secret care sapa singur   ??? Imprumuta-ni-l si noua , te rog.
Ieri, Duminica, am spalat si carat la ghivece toata ziua, de mi s-a luat.
Cu pergola aia sa stii ca ar trebui sa faci cum zice Es, daca inca nu ai plantat nimic langa stalpi. N-o sa-ti para rau. Pune un rambler din ala plangator care sa imbrace si zona de balustrada de sus. New Down nu e tocmai cel mai remontant dintre urcatori si la mine, cel putin, nu are 6m. Nici pe departe. 
Nu ai facut poze la sarb sa ni le arati si noua ?

claude

Cum zice si Myo, spune-ne secretul gropilor sapate pe banda rulanta...asta daca le-ai sapat toate ieri  +hypno   Ca eu tot ma uit la cazma si tot ma codesc sa ma apuc de cele circa 50 de gropi pe care le am de facut  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Quote from: claude on October 22, 2012, 12:46:54 PM
Cum zice si Myo, spune-ne secretul gropilor sapate pe banda rulanta...asta daca le-ai sapat toate ieri  +hypno   Ca eu tot ma uit la cazma si tot ma codesc sa ma apuc de cele circa 50 de gropi pe care le am de facut  :D

Doar ce facusem umplutura de pamint, a fost simplu.  ;D
Am gasit si un pamint f. bun, cred ca e de padure, miroase a frunze si e negru - negru

Quote from: myosotis on October 22, 2012, 08:57:58 AM
Cu pergola aia sa stii ca ar trebui sa faci cum zice Es, daca inca nu ai plantat nimic langa stalpi. N-o sa-ti para rau. Pune un rambler din ala plangator care sa imbrace si zona de balustrada de sus. New Down nu e tocmai cel mai remontant dintre urcatori si la mine, cel putin, nu are 6m. Nici pe departe.  
Nu ai facut poze la sarb sa ni le arati si noua ?

As aprecia unele sugestii......
Va rog sa luati in calcul ca nu orice trandafir pe care-l vedem pe net, sau intr-un catalog, poate fi si procurat  :-\
Daca constat ca nu merg astia, pun la anu'  Alberic Barbier, pe asta-l pot gasi usor.
Poze n-am facut,pentru ca deja trandafirii nu mai aveau flori, din cauza secetei.

In ceeace priveste calitatea plantelor, probabil ca stiti, dar va mai spun si eu : Nu toti butasii au 3 lastari. Mai gasesti si cu unul singur.
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Maama, ce viteza ai avut! Sa le mearga bine si sa umple gradina de parfum!


Easlea's golden rambler ar fi o alta varianta, are culoare superba si parfum puternic. Este si un comentariu pe hmf unde i se aduc numai laude, cum ca ar fi unul din cei mai frumosi rambleri. Ma tenteaza si pe mine unul. :x
Mai ales ca un cultivator pe care il cunosc, Jay Jay, spune ca are antigel in vene, nu ii pasa de geruri!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Paul's Himalayan Musk - roz, Bobbie James-alb
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot