Villa Rosa - Lordu rules

Started by lordu, September 16, 2012, 09:04:46 AM

Previous topic - Next topic

lordu

Astazi a plantat sotia si restul de 14 trandafiri veniti din comanda de toamna de la GB, cite 2 bucati din fiecare

Climberi:
Strawberry Hill
Wollerton Old Hall
Ghislaine de Feligonde   
The WedgWood Rose
Tradescant

Shruburi:
Munstead Wood
Benjamin Britten

La belle espagnole (pergola) inca nu a venit, cica mai dureaza 2 saptamini.

Cu ocazia asta am dat dispozitie  ;D sa mai apropie grupurile de 3bucati (shrub) , de la 65 cm la 45cm.
A trebuit sa scoata cite 2 din 3 si sa-i replanteze. Ce vreau sa va spun este ca toti au cresteri noi la radacini
Se vad radacini albe, proaspete, crescute din cele vechi  +dns
Am si unul care a deschis floarea (nu m-a lasat inima sa rup bobocul)


De plantat i-am plantat pe 22 Octombrie


Inca un argument in favoarea plantarii de toamna ............
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Cum oare e plantat trandafirul ala, arata foarte ciudat....
Si cei trandafiri erau cei trei pe care i-ai apropiat, de ce ai facut asta?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Quote from: einsteinitza on November 10, 2012, 09:23:55 PM
Cum oare e plantat trandafirul ala, arata foarte ciudat....
Si cei trandafiri erau cei trei pe care i-ai apropiat, de ce ai facut asta?


Arata ciudat pentru ca e ingropat mult. Practic nu li se mai vad decit virfurile.
Am citit pe site la David Austin ca distanta de plantare pentru grupuri de cite 3 trandafiri de acelas fel trebuie sa fie cam de 45cm
Intre 2 tufe distincte se lasa cam 1m
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Eu cred ca e cam putin, dar depinde strict de c trandafiri sunt, din ce clasa.
De ce e asa ingropat, si junare nici un pic de musuroi......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Pai au fost cam piperniciti si cu lastarul aproape orizontal. Automat s-au ingropat "sanatos"
Daca mai fac si musuroi, nu se mai vede unde sint, si calc pe ei  ;D
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Musuroiul trebuie sa acopere, pe cat se poate, tot trandafirul. Pune si tu un semn sa nu calci pe ei. Pana si firmele de doi bani care vand trandafiri la punga prin superemarket au o schita pe dosul pungii unde iti exmplifica plantarea, si iti arata un musuroi peste trandafir. Cu o lopata, trage niste pamant deasupra din jurul lui. Este exact ce face borcanul la butasul fara radacini, il protejeaza de variatiile bruste de temperatura si, cel mai important, de deshidratare, pana cand trandafirul isi face un saistem radicular sanatos si bogat. Pe de alta parte, pamantul e si permeabil sai orice umiditate in plus este drenata macar in parte. E pacat sa faci experimente aiurea pe bietii trandafiri, tu nu vrei sa nu ai pierderi in primavara?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Te rog sa tii cont de sfaturile pe care le primesti de la cunoscatorii in cresterea trandafirilor si nu de la iubitorii de trandafiri. Eu de exemplu sunt o iubitoare de trandafiri si iata ce am fost obligata sa fac ieri - album taiere Rosa The Fairy - http://trandafira.sunphoto.ro . Pusesem acest The Fairy acum 7 ani cand avea vreo 50 cm. Nu m-am informat cum va creste, cat spatiu va fi necesar pentru el, voiam doar sa am trandafiri. Cat mai multi. Am fost obligata sa scot aceasta imensa tufa de trandafiri pentru ca nu puteam sa mai umblu la cismeaua din gradina, crengile lui arcuite imi prindeau suvite de par, ghimpii ma intepau. Era un chin  sa pun furtunul la cismea, de fapt era o aventura sa treci prin zona aceea. Asa ca invata din pataniile altora, timpul trece foarte repede ( 5 ani pentru ca gradina sa se aranjeze si sa creasca) si te trezesti ca ti se rupe inima ca trebuie sa muti aceste frumuseti. Pentru ca gazonul era stricat din cauza gropii mari, am adus bucati de glie si am acoperit locul, pentru a nu sta pana la primavara cu locul fara gazon.Si am revopsit si cismeaua, dar ma uit acum si ... culoarea nu e deloc frumoasa.Trebuie schimbata si ea.

lordu

Uitasem de musuroaie...
O fi bine asa?
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

E bine...ce-i asta din plan apropiat, legat de tarus?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ce urcatori ai acolo la gard, sa poftim si noi :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Trandafira ce frumos se dezvoltase ...

trandafira

Quote from: geodezia on November 12, 2012, 12:52:25 PM
Trandafira ce frumos se dezvoltase ...

Consecintele necunoasterii!! De aceea recomand incepatorilor informare cat mai multa. Si un plan pentru un viitor al gradinii cu scara cat mai larga de posibilitati.
Pentru mine Es si Dancoman sunt "de urmat" in cultivarea si cresterea trandafirilor.

geodezia


claude

trandafira, da' ce-i cu el de e asa indreptat spre cer, asa ai vrut tu sa-l conduci, in sus?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

The Fairy e faimos pentru pacaleli de fenul asta. Floricele mititele, maruntele, roz bombon, toata lumea se gandeste ca e un dragalas micut si sensibil! :P ti-ai gasit, creste mancand pamantul si mai si face radacini cand e in contact cu solul, inradacineaza imediat, din bombonelul delicat iese un acaparator ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Eu inteleg ca e acaparator, dar am crezut ca pe orizontala.
La Trandafira vad ca a ajuns la acoperis  :o Ce fel de The Fairy e asta??
http://trandafira.sunphoto.ro/Taiere_Rosa_The_Fairy/82885597

claude

Pai aia era si nedumerirea mea, ce cauta pe acoperis  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Quote from: claude on November 12, 2012, 05:32:30 PM
trandafira, da' ce-i cu el de e asa indreptat spre cer, asa ai vrut tu sa-l conduci, in sus?  ???

Da, eu l-am legat in sus ca el ar vrea sa faca bolta din crengile lui foarte lungi si flexibile. De aceea ma agatam de el.Ca nu puteam sa-l las sa se arcuiasca, pe acolo este  trecerea mea. Este la fel cu cel de pe leagan.

lordu

Quote from: claude on November 12, 2012, 12:24:03 PM
E bine...ce-i asta din plan apropiat, legat de tarus?

Magnolie.
Nu stiu ce soi e, ca e de capatat.

Quote from: einsteinitza on November 12, 2012, 12:43:32 PM
Ce urcatori ai acolo la gard, sa poftim si noi :D

Lista de climberi e la inceputul paginii  :)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza


E varianta urcatoare , sportul celui tufa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


trandafira

Quote from: einsteinitza on November 12, 2012, 06:17:37 PM
The Fairy e faimos pentru pacaleli de fenul asta. Floricele mititele, maruntele, roz bombon, toata lumea se gandeste ca e un dragalas micut si sensibil! :P ti-ai gasit, creste mancand pamantul si mai si face radacini cand e in contact cu solul, inradacineaza imediat, din bombonelul delicat iese un acaparator ;D

Da, il recunosc pe micutul care s-a facut urias si mi-a smuls suvite din par! Descrierea lui Es este completa.

lordu

Quote from: lordu on October 18, 2012, 09:47:56 AM
Quote from: einsteinitza on October 18, 2012, 09:25:02 AM

In fata eu personal, dar am gusturi cam ciudatele :P, as opta pentru un rambler mare care sa acopere si partea de sus a pergolei. Cand infloresc, nu au egal, sunt uriasi si fac o mare de flori parfumate, iar apoi unii fac puzderie de macese. Urcatorii mai scunzi vor parea prizariti acolo, nu ajung nici pe varful arcadei.
De ex Bobby James,Brenda Colvin,  axel Olsen, Alberic Barbier, Alexander Girault, Betty Sherriff........


Es, Le jeux sont fait
Cred ca New Dawn si Gregoire Stachelin sunt destul de mari, ambii de pina la 6m
Si apropo, au fost sugestia ta la un moment dat...  ;D si mi se pare excelenta.  +rsp



Pina la urma am ajuns la Bobby James. Mme Gregoire nu a fost disponibil.
Saptamina viitoare ar trebui sa vina coletul.
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Hmmm. Splendid, un monstru parfumat descoperit de Graham Thomas
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Es ,tu ai The Fairy ? Eu as vrea un asa acaparator.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=