Taieri la pomii fructiferi

Started by drone1952, June 13, 2012, 04:53:10 PM

Previous topic - Next topic

drone1952



Un tinar viitor gradinar (de succes) vina la dv cu intrebarea: putei sa lamuriti  cum se fac taierile de rodire si anotimpul? Exista regula (reguli) care care trebuie respectate? Legat de taieri  in ce constau taierile de intinerire? Va multumesc.

einsteinitza

Taierile se fac in general primavara. Daca ai soiuri mai sensibile la frig, se pot face taieri de corectare si dupa cules-eu de ex fac asa la piersic si nectarin, fiind intr-o zona mai inalta.Taierile de intinerire stimuleaza cresterea ramurilor noi care vor avea rod frumos si inlatura o parte din ramurile batrane si obosite.

Bun venit intre noi viitor gradinar de succes.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

drone1952


Einsteinitza multumesc ptr  urarile de bun venit, multumesc si pentru raspuns.
Acesta este parul de 5 ani  de cind l-am pus nu a facut pere niciodata:
http://img232.imageshack.us/img232/5134/saptaminacu25aprilie010.jpg
Incercind sa ma documentez am gasit exprimarea urmatoare: "Merii si perii sunt pretentiosi la taieri pentru ca, in cazul unei supraincarcari, acesti pomi nu mai rodesc in anul urmator iar fructele raman mici si de slaba calitate"

flordel

Da, dar asta nu pare a fi in risc de supraincarcare ca zici ca n-a facut fructe niciodata! ;D
Bun venit si spor la gradinarit.
Eu nu ma pricep deloc la pomi fructiferi. ::)

einsteinitza

Poti sa-mi spui Es, e mai comod.
Dar sunt sigura ca de fapt stii informatia asta cu rodirea un an da cativa nu, din livezile copilariei. Toti taranii spun ca au sa zicem un mar care nu rodeste decat odata la doi ani sau la trei. De fapt pomul se secatuieste cand are rod mult prea mare, iar apoi are nevoie de un an doi sa-si stranga fortele sa rodeasca din nou. Dar de vina e proprietarul, nu saracul pom.
Maine am sa-ti caut niste filmulet cu meri si peri care m-au ajutat pe mine mult, sunt puse si aici undeva dar nus tiu unde.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

drone1952


Multumesc Es.Te rog sa consideri modul de a posta ca pe un mod personal si nu ca un fel de misto. Te rog  sa incerci sa sa ajuti un viitor gradinar (de succes) postind filmul.Multumesc anticipat.  +ham

drone1952


Un cunoscut care m-a vazut pe forum imi trimite un email despre subiect " taie pe jumate din coroana pomului, ( fiecare craca se taie la jumate )Asa am facut si la pomi  dim gradina vad ca sunt plini de rod anul asta, in ani trecuti faceau mai mult frunze .Oricum mai intrebati, sa .
Cunoscatorilor la spune ceva?  +ham

einsteinitza

Da, ca prietenul e un amator amator care nu a citit nimic. Asta e similar cu taie toti trandafirii la trei ochi.
In primul rand ca taierile se fac in functie de soi-mar ,par, prun, cais,etc. Nu poti taia la gramada. In al doilea rand, sa luam marul. Are trei tipuri de rodire-pe niste buchete scurte, prinse direct pe ramurile mai batrane, pe niste ramurele mai lungi tinere care fac in varf buchetul de fructe, si unii care au sistem mixt.
Tai cumva ramurile la jumatat, tot rodul de pe ramurelele astea lungi l-ai aruncat deci soiurile care rodesc asa in anul ala gata cu fructele. Doi-unele ramuri incearca sa preia conducerea sre verticala, si tu trebuie sa limitezi cresterea,daca o tai impreuna cu vecina ei la aceeasi inaltime nu reduci cresterea ci o stimulezi. Anul asta e rod bogat peste tot, mai ales la meri si pruni, asa ca nu e concludent.
Uita-te prin gradina, urmareste unde a rodit fiecare pom, cum cresc ramurile, incearca sa intelegi pomul si sa vezi de unde pleaca ramurile cu rod, pe ce fel de lemn sunt prinse, adica varsta ramurii, si o sa intelegi logic ce sa tai si ce nu.
Uite asta-i tipul, are cateva filmulete foarte bine explicate, si despre pomii tineri si despre refacerea unui pom batran si mai ales logica din spatele fiecarei taieturi.
http://www.youtube.com/watch?v=Q_jqgWXlUHM
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

drone1952


Multumesc Es.Incep sa aprofundez filmul.  +ham

einsteinitza

Aprofundeaza si gradina, cel mai bun instructor e pomul in sine, uita-t cum rodeste, unde face fructele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Quote from: einsteinitza on June 15, 2012, 06:35:29 AM
Da, ca prietenul e un amator amator care nu a citit nimic. Asta e similar cu taie toti trandafirii la trei ochi.
In primul rand ca taierile se fac in functie de soi-mar ,par, prun, cais,etc. Nu poti taia la gramada. In al doilea rand, sa luam marul. Are trei tipuri de rodire-pe niste buchete scurte, prinse direct pe ramurile mai batrane, pe niste ramurele mai lungi tinere care fac in varf buchetul de fructe, si unii care au sistem mixt.
Tai cumva ramurile la jumatat, tot rodul de pe ramurelele astea lungi l-ai aruncat deci soiurile care rodesc asa in anul ala gata cu fructele. Doi-unele ramuri incearca sa preia

Pentru ca trebuie sa invat mult si repede in acest domeniu, am o intrebare : cand pot taia crengile uscate si pline de omizi, astept primavara sau pot in toamna?Sau chiar  acum?Taieri la meri, peri, pruni de mai multe feluri,ciresi, piersic,vita de vie- bolta- nuc. Nu stiu nimic ..... si am atatia copaci fructiferi de fasonat si dezinfectat!

einsteinitza

Crengile uscate, oricand, cele pline de omizi, depinde, depinde ce urmaresti. Ramurile pot creste frunze noi pana in toamna, sau pot sa se usuce. Vezi cum arata ramura si scurteaz-o dar nu taia nimic radical.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira