Charles de Mills

Started by claude, June 06, 2012, 09:50:25 PM

Previous topic - Next topic

claude

Un trandafir de origine necunoscuta, se presupune ca a fost obtinut in Olanda, inainte de 1800.

La mine din primavara trecuta, pe radacini proprii, era mic, mutarea din toamna l-a afectat destul de tare dar acum a inceput sa-si revina, drajoneaza, deci e in regula  :D 
Dimensiunea florii 8 cm, parfumul l-am simtit ca fiind mediu, dar l-a a cam plouat ieri si azi si l-am mirosit cam dupa ploaie.

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

Ma bucur ca i-ai facut topic, in cateva zile infloreste si al meu si-o sa va arat ce caracatita este   :-\
Altfel un trandafir foarte frumos, dar din pacate are tendinte expansioniste

claude

 :-bd  Uau, Carina, nu m-am gandit ca l-a mai cumparat cineva
Abia astep sa-l vad pe al meu 'expansionat' cat mai mult  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sannamaria

foarte frumos ,l-am comandat si eu pt la toamna  :)

claude

na si ti-am zis ca-ti dau pui cu radacina  :) Da' te-au mancat degetele  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sannamaria

Quote from: claude on June 06, 2012, 10:44:09 PM
na si ti-am zis ca-ti dau pui cu radacina  :) Da' te-au mancat degetele  ;D
stai ca nu asta am comandat ci Belle de Crecy ,nu stiu de ce tot le incurc pe astia doi  +ham acum cand ai scris m-am uitat pe lista si am vazut ca m-am laudat degeaba ca defapt nici nu l-am comandat  =)) ce sa fac ,am trandafirita si deja nu mai stiu ce am si ce nu  ;D

einsteinitza

Sannamaria, unu-i femeie unu-i barbat, tie nu ti-a placut barbatul,ci doamna ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Am zis ca pun poze cu caracatita asta.
Eu sper ca e doar o tendinta trecatoare, si la un moment dat, peste cativa ani, va reusi sa-si sustina ramurile si florile, parca am vazut pe net si poze cu el mai vertical.
In acest moment insa, arata ca o placinta, ca alt cuvant mai manierat n-am gasit  +ham Nici n-am reusit sa-l fotografiez in intregime, vreo 2 ramuri sunt lungite in spatele tufei

claude

La mine nu e chiar asa pleostit, poate pentru ca e mai mic, are abia 40cm , dar am observat ca florile ii trag in jos lastarii, care-s subtiri...sa speram ca o sa se intareasca, in timp  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Frumos, dar prea... plangator, deocamdata.  :) Sa lasam timpul sa-si spuna cuvantul.

anasstasia

Pleostit-nepleostit arata superb!

claude

Da, e frumusel, desi recunosc ca si pe mine ma enerveaza tufele imprastiate, imi place sa stea frumos si tepene...deh, defect profesional  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Da ce bre', sint gipsate sa stea tepene?  =))

claude

 ;D  Da' nici sa se imprastie in toate directiile de parca le-ar fi zmotocit motanii tai  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

dancoman

Claude m-am uitat pe lista de la sarb si nici eu nu l-am comandat (nu's-de-ce nu imi atrase atuncica privirea)...pe viitor daca mai naste ma ai in vedere si pe mine??? ;)

claude

Sigur, Dan, cu placere, cand 'puiaza' rezolvam  :D  Eu cand l-am comandat la sarb deja nu mai stiam ce fac, ma dureau si orbitele de la atata uitat si citit, nu numai ochii si cred ca la asta imi ramasese pe creier unul din numele lui, Bizarre Triomphant, care mi-a starnit curiozitatea  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot