Smochinul

Started by penelopa, May 25, 2007, 01:08:38 PM

Previous topic - Next topic

claude

Eu am citit pe undeva povestile unuia de prin SUA, care are destul de multi si spunea ca ii tine plantati in butoaie, iar iarna ii duce intr-o sura neincalzita, deci practic frig cam ca afara, doar ca nu circula curenti de aer si ii rodesc fara probleme. Chestia e ca nu ma vad carand toamna in sura butoi de 80 l, iar tot la 3 ani sa ma apuc sa scot smochinul, sa schimb din pamant si sa-l scurtez de radacini  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Daca-i pe asa, da-l incolo de smochin! :P
Mie imi ajung cele 2 brugmansii care le am, le caram in fiecare an la demisol si au vreo 2m si ghivece pe masura.

claude

Da' tu stii ce bune-s smochinele crude?  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Or fi bune, dar stiti cum zic eu, in gradina trebuie sa mai si stai si sa admiri plantele, sa bei un ceai sub o bolta de trandafiri sau sa citesti o carte. Daca mereu iti iei plante complicate, care necesita operatiuni din astea, nu ai de facut decat munca, munca pana ametesti. Sunt destule frute minunate si la noi, care merg crescute aici, fara eforturi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Si eu mor dupa smochinele "natur" ;) Oricate as avea, nu le-as strica pe dulceata... as manca  fructele neconservate pana as plesni  =))

gabriela jalba

Eu il tin in gradina,anul asta protejat.Anul trecut nu si-a dus fructele la maturiotate,ca l-am lasat liber peste iarna,si a fost IARNAAAA !!!!A inghetat,a dat din radacina,a facut fructe dar nu s-au mai copt. Daca anul asta nu-si indeplineste misiunea,anul viitor, PAAA !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Probabil ca ai mei au nimerit in loc bun ca nu au inghetat inca si au rodit de 2 ori pe an.Anul trecut au intrat mai tarziu in vegetatie si am crezut ca au inghetat. Am intrat cu drujba  =)) in ramurile lor (ca erau groase) si am costatat ca erau verzi in interior ,asa ca dupa ce am taiat vreo 2-3 ,am lasat restul.Bine am facut ,ca nemaifiind asa des fructele au avut soare si au crescut mai mari si mai dulci.

einsteinitza

Sica, au nimerit foarte bine, tu ai o clima speciala, nu se pune! ;) ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Si la mine in oras ,intr-o curte  este un smochin  care sta neprotejat  de cind il stiu. Este  clar ca-i varstnic  =)),rodeste  bogat  dar niciodata nu cred ca smochinele alea s-au copt.
Pe de alta parte  este plantat intr-un colt  astfle incit este ferit de curenti . Cred ca asta-i ,in primul rand secretul .  Cum ar veni ... sa nu raceasca.
Sa ma spovedesc si eu : am plantat anul asta un smochin pe care -l tineam in ghiveci ,de vreo doi ani.
Nu l-am infofolit ,ca a trecut timpul si apoi  am lasat balta  totul .Totusi sper sa reziste .

einsteinitza

Problema e ca, daca nu ai clima suficient de calda sa se coaca fructele, te enervezi de fiecare data, ca le vezi acolo si nu aiparte de ele.
Aveam pe terasa din spate o vita de masa, cu boabe mari si extrem de dulci, parca Moldova.
In fiecare an se facea plina de ciorchini frumosi, mari, dar nu ajungeau sa se coaca. Se inchideau la culoare, dar din cauza canu era suficient de cald toamna ramaneau foarte acri. De cate ori ii veddeam asa, ca in revista, luam cate o boaba. pe care trebuia sa o scuip, ca era groaznica.
Asa ca , dupa vreo 6 ani, desi acoperea frumos terasa, i-aam scos.
Am acum doi kiwi, sper sa nu patesc la fel. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

As vrea sa insist asupra faptului ca si  "facilitatile" oferite Smochinului au un mare rol! Colega careia i-am dat puiul de smochin  beneficiaza de aceeasi clima  ca mine.
- Eu locuiesc la Peris, iar  ea la Buftea (cam 25 km ne despart)
- Smochinul meu e la semiumbra si in curet
- Smochinul ei e la soare si intre cladiri incalzite iarna.

Căpşună

si unde tii kiwi?
De unde ii ai, si cum se ingrijesc

hapylica

Quote from: penelopa on January 24, 2012, 08:56:02 AM
As vrea sa insist asupra faptului ca si  "facilitatile" oferite Smochinului au un mare rol! Colega careia i-am dat puiul de smochin  beneficiaza de aceeasi clima  ca mine.
- Eu locuiesc la Peris, iar  ea la Buftea (cam 25 km ne despart)
- Smochinul meu e la semiumbra si in curet
- Smochinul ei e la soare si intre cladiri incalzite iarna.
Ai tacut chitic,nu ai spus ca stai in Peris si eu m-am dat cu capul de pereti 2 ani sa ajung sa cumpar asimina triloba si lagerstroemia din Peris!!! +ham >:(

penelopa

Happy, si tu dai semne de ramolisment  =)) ... ti-am zis si chiar m-am oferit sa ti le iau eu, apoi sa ti le trimit  ;D Dar tu n-ai vrut! :)

claude

Mai, eu cred ca iau o pauza pe-aici, ca poate-i contagios ramolismentul asta, de la o zi la alta sunteti tot mai multi, zici ca-i gripa...ramolita  =))

Ca sa revin la subiect, eu m-am hotarat ca unul din smochini sa-l mut in primavara intr-un butoi de 60 L. Cu tot chinul, eu vreau sa mananc smochine  ;D  si acum sunt amandoi intr-o zona semi-umbrita, deci si daca nu ingheata, oricum s-ar putea sa nu apuce sa coaca fructele.  Si butoiul o sa-l protapesc unde are soare non stop si de nu produce macar ma linistesc si-i fac, cu sufletul impacat, emigranti  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Si in timp te angajezi sa tot emigrezi butoaiele cu smochini?
Vezi ca ramolismentul asta arata ca nu intinerim.......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Recunosc si imi retrag acuzele!! :D Nu vroiam decat sa te agit putin +dns
Claudia mai bine iti trimit eu smochine de aici din sud si tu imi trimiti scoruse,catina!!!Sa te chinui cu butoaiele se merita numai cand sunt pline cu vin :D

doinabacau

    In privinta smochinului,ca planta de apartament,eu am retinut ca cele mai mari vase sunt cele de douazeci litri,unde plantele se pot dezvolta frumos,ajungand destul de mari.  Desigur,intre timp se fac taieri pentru dirijarea coroanei,astfel incat sa nu ne incurce,dar sa ramana si destul de aerisita. Iar daca smochinul suporta temperaturi minime sub 15 g ,la maturitate il putem lasa in gradina. Bietii nostri tarani au cam renuntat la animale,dar nu si la cultura porumbului,coceni pentru a-l proteja se mai gasesc...   

claude

Es, asa nervi ma mananca si o indarjire e-aia nebuna, ca probabil ma linistesc numai daca mananc smochine de la ei  :D  Anul asta am mancat UNA, culmea, de la un smochin de juma' de metru, trimis de Hapy in primavara. E drept ca era de dimensiunea unei rosii cherry, da' asta m-a ambitionat si mai tare. si gasesc eu la toamna vreun fraier care sa impinga butoiul emigrant  =)) 

Hapy, butoaiele cu vin le cara sotul meu, ca el il bea, asa cum eu fac zeci de gropi, din moment ce mi-au trebuit flori si pomi  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Succes cu smochinele! Succes si la impins! ;D

claude

Mersi, Flor, daca-mi iese imi fac poze cum mananc smochine si-ti trimit! Poze, nu smochine  :P   

Da' deocamdata vand pielea ursului de pe gard, ca la mine azi-dimineata erau -22 grade, vorba lui Pene, iti ingheta limba...asa ca poate iar ingheata smochinii  :'(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

hapylica

Acum este momentul sa impingi la butoaie ca te incalzesti =)) Si daca mai bei si un pahar de vin din smochine sa vezi lucru +dns

gabriela jalba

Claude,de ridicat butoiul e mai dificil,de impins,il pui pe-o chestie de aia cu rotile.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Asa m-am gandit si eu, Gabriela, se gasesc suportii aia din lemn, pe roti, folosite la ghivecele mari  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Se trece usor si peste denivelari(nu prea mari). Incili putin,cit sa treaca roata cu roata.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=