Smochinul

Started by penelopa, May 25, 2007, 01:08:38 PM

Previous topic - Next topic

claude

Quote from: einsteinitza on December 14, 2010, 09:39:59 PM
:D :D :D
La mine sotul intr-o seara tarziu, nu vedea luminle de-a lungul aleii, si eu ma plansesem ca au inceput sa creasca buruienile. S-a dus si a scos toate buruienile mari de langa alee, care e foarte lunga. De dimineata era foarte mandru sa observ ce frumos arata marginea aleii. Eu era sa fac infarct, fiindca imi disparusera vreo 30 de tufe de levantica ;D +hypno +hypno

30 de tufe?   +hypno  Si a scapat cu viata?  >:D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, doar fiindca era asa de mandru, statuse noapte pe alee sa imi faca o bucurie, ca m-a vazut suparata.........ce sa-i mai zic bietului om?L-am laudat si l-am intrebat daca i-a placut cum i-au mirosit mainile dupa asta. +ham El nici acum nu stie ce a smuls.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Mare doamna esti! Mie cred ca-mi auzeau urletele pana si Scaraotchi cu toata hoarda lui de draci, in fundul iadului  :D :D :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gentiana

Quote from: claude on December 13, 2010, 10:59:59 PM
Mda, si eu as vrea violet si am auzit ca exista niste soiuri mai rezistente la ger, dar nu stiu unde s-ar gasi, pe la noi nu am vazut pana acum. Dar al tau e mai timpuriu decat al meu. Fructele smochinului de la care am eu pui se coc la sfarsitul lui septembrie.
[/quote
Eu sunt si mai la sud decat tine si sunt protejati

gentiana

Quote from: penelopa on December 14, 2010, 03:29:35 PM
Bine, Elfuto, ca lansasi "bomba" cu taiatul smochinilor abia dupa 7 pagini de @smochineala@  :(
Nu puteai sa spui de anul trecut ??? ... bine, ca oricum imi inghetau smochinii dupa o iarna asa grea.
Uite, ca acum n-am reusit sa-i invelesc cu coceni. Daca imin scapa vecina cativa snopi de coceni de la vaca ei, poate-i fac freza smochinului mai mare. ;)
Care bomba?
pai m-ai intrebat?

Rux

Gentiana ,pai asta-i bomba : ca nu ai spus ! :D

gentiana

Pai de unde sa stiu eu ca madam care are un smochin de juma de metru vrea sa-l si taie
Ai mei sunt cant casa,tufa,de aia ii tai
Cand erau pitici ii infofoleam fara vreo jena(e drept ca atunci cand erau pitici erau ierni calduroase nu vifornite d-astea
Pene se vaicare,dar am vorbit cu ea prin viu grai ,nu pe forum si i-am aratat cum sa infofoleasca smochinii,acu ce sa-i fac daca-i uituca

Rux

 :D :D :D
I-am recomandat sa-si schimbe maturoiul ala ,ca poate o trage curentul si de aia mai are  Lipsuri  de memorie  ;D

gentiana

NEEE! I se trage de la vaca aia pe care o are sefa
Ii blocheaza neuronii cu energii negative

Rux

Ca sa revenim la topic: si eu am un smochin caruia i-am incercat limitele : l-am  lasat  afara (ca l-am uitat  ;D)in octombrie cel geros ,in conditiile in care sta cam jumatate in pamant cu radacinile.
Totusi acum,mutat in sera ( ;D)se simte bine .  La primavara il plantez la locul definitiv .Si poate  o sa mananc si smochine peste 3 ani ,de la el .Mai vorbim.

gentiana

Ai mei erau marisori(cam 1-1,3m acu 9 ani cand i-am primit)
Daca ma gandesc bine au vreo 12 ani daca nu si mai bine(la vremea cand i-am primi aveau cam 3 ani sau cam asa)
Anul asta a fost destul de frig si anul trecut nu prea i-am cocolosit ,drept care au inghetat puternic si m-au cam lasat fara smochine
Anul asta am de gand sa nu mai las toata tufa ci toar vreo cateva ramuri

penelopa

Baba uituca, tu esti Elfuto  ;D, ca smochinul de langa movila de la poarta are peste 2 m si inainte de inghetul din iarna trecuta, peste 3 m.
Juma' de metru are smochinutul de la Sica, plantat in gradina din spate. ;)
Si da, mi-ai zis cum sa-l infofolesc dar nu si ca trebuie taiat tot ce depaseste gluga de coceni ce-o fac in jurul lui.  :P
Deci, neuronul imi functioneaza la cote maxime iar maturoiul isi face bine treaba. +dns

sicamin

Pene ,eu cred ca trebuie sa-i schimbi locatia la smochin. Ceva nu ii place acolo. Frati de ai lui au trecut deja de 2,5 m. Ai mei care depasesc 3.0 m atat pe lungime cat si pe latime  :D ,i-am lasat descoperiti si le-am pus doar ceva scoarta de copaci la radacini.

gentiana

Pene mi-ai aratat numai smochinul mic si ala nu merita in primavara taiat
Monstru nu mi l-ai  aratat sau m-a impresionat socul tau ca n-am bagat altceva de seama
Ete baba uituca!
Ar vrea domnul meu sa fiu uituca,dar n-are norocul asta :P +rsp
Zau daca am vazut sau imi amintesc de vreun smochin la poarta
Eu am vazut tamarixul,erica,liliacul,mahonia,pomii da smochin ioc
mi-ai aratat si paulownia si ziceai ca nu scapa,deci............

penelopa

... citeste cu atentie: "....de langa movila  de la poarta ..." >:D, deci, pe partea cealalta, langa cismea;D

doinabacau

  La noi la tara ,o ruda are un smochin in curte si nu-l protejeaza niciodata.Temperaturile minime scad mult,ingheata partea aeriana,iar primavara lastareste si creste semet,bucurandu-se de soare.Nu am intrebat daca rodeste,mi-e mila de bietul arbust! Am si eu un puiut,are vreo doi ani,cred ca i-ar prii la tara,desi nici in ghiveci nu a tanjit dupa soare.Sper sa si rodeasca,anul asta,inteleg ca apar fructele fara sa fi avut flori.

penelopa

Ce m-am mai nvartit eu pe langa smochin, in primul an, sa se dechida florile din ... chestiile alea mici si verzi care aparusera pe crengi  =)), apoi am aflat ca  acest minunat arbusto-pom nu se mai complica cu florile si  trece direct la fructe.

gomez99

dupa iarna neprotejat, lastareste, da nu apuca sa fructifice decit daca are toamna f lunga. poate cind o fi mai batrin. al meu are deja 4 ani si in iarna in care nu l-am acoperit nu a apucat sa fructifice. acoperit fiind destul de inghesuit, a iesit din iarna cu frunctele deja pe crengi si in august am mincat smochine.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

doinabacau

   Frumoasa perspectiva!

Căpşună

Al meu e in gradina. Ideea e ca doar il tai din cand in cand, ca se intinde prea mult si ma lupt cu el sa nu il scap in toata gradina. Cred ca o sa ajung sa fac lemne de foc din el la cat e de mare.
E adevarat face si cateva kg de smochine. Cred ca anul trecut a facut vreo 5-6 kg.
O sa vad cum pot sa il mai aranjez.

penelopa

Nu ştiu cum naiba face la voi kg de smochine, că la mine anul ăsta n-a făcut nici măcar una... şi am 2 smochini sub formă de tufă.
În primăvară au lăstărit foarte târziu.
Voi cum îi protejaţi iarna de fructifică atât ???

flordel

Cred ca o rogojina din aia de trestie ar fi utila, eu am luat acum ca sa pun la camelii.

Căpşună

Smochinul suporta frigul, dar nu ii place curentul de aer. al meu e oarecum protejat de curent de aer, deci nu il bate vantul, si ii place la nebunie.
e pus langa un gard de placi, pe o parte are soprul vecinului, cealalta parte e un solar, iar a patra parte e un gutui mic si multe tufe, prin urmare nu are curent de aer, si cred ca din aceasta cauza iarna nu e ger, iar primavara cum da soarele se incalzeste repede.
Asta e parerea mea din ce imi spuneti voi. La primavara o sa pun poze cu el. Tufa ocupa acum o suprafata de vreo 4-5 metri patrati.

einsteinitza

La mine nu suporta frigul! Mi-au inghetat trei.Am incheiat cu ei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

E posibil sa aiba dreptate, Capsuna!
Eu am 2 smochini si nici unul n-a rodit in anul acesta, desi in alti ai au facut-o.
Primul l-am gasit aici in curte, la 2 m de fatada casei batranesti. A rodit pana am daramat casa, dupa care bietul smmochin a ramas in bataia curentilor  ;D, ca de atunci n-a mai rodit, iar in vegetatie intra destul de tarziu primavara.
Al 2-lea smochin l-am luat de la Sica din Timisoara, plin de smochine. L-am plantat in gradina din spate unde este foarte expus la vant, desi peste iarna il imbrac bine in coceni. Nici asta n-a mai rodit de cand l-am adus la mine. In schimb,  i-am dat unei colege un pui (practic, un betisor de 30 cm inradacinat), care anul acesta i-a facut 3 kg de fructe din care si-a preparat dulceata (mi-a adus si mie un borcanel ;)). Ea l-a plantat la soare, intre cladiri (casa ei, magazie, casa vecinului).