Pages: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Smochinul  (Read 52689 times)
claude
Roza

« Reply #175 on: December 15, 2010, 04:38:52 PM »

Cheesy Cheesy Cheesy
La mine sotul intr-o seara tarziu, nu vedea luminle de-a lungul aleii, si eu ma plansesem ca au inceput sa creasca buruienile. S-a dus si a scos toate buruienile mari de langa alee, care e foarte lunga. De dimineata era foarte mandru sa observ ce frumos arata marginea aleii. Eu era sa fac infarct, fiindca imi disparusera vreo 30 de tufe de levantica Grin hypno hypno

30 de tufe?   hypno  Si a scapat cu viata?  >Cheesy

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #176 on: December 15, 2010, 04:41:03 PM »

Da, doar fiindca era asa de mandru, statuse noapte pe alee sa imi faca o bucurie, ca m-a vazut suparata.........ce sa-i mai zic bietului om?L-am laudat si l-am intrebat daca i-a placut cum i-au mirosit mainile dupa asta. hammer El nici acum nu stie ce a smuls.

claude
Roza

« Reply #177 on: December 15, 2010, 05:16:20 PM »

Mare doamna esti! Mie cred ca-mi auzeau urletele pana si Scaraotchi cu toata hoarda lui de draci, in fundul iadului  Cheesy Cheesy Cheesy

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
gentiana
Guest
« Reply #178 on: December 15, 2010, 07:07:58 PM »

Mda, si eu as vrea violet si am auzit ca exista niste soiuri mai rezistente la ger, dar nu stiu unde s-ar gasi, pe la noi nu am vazut pana acum. Dar al tau e mai timpuriu decat al meu. Fructele smochinului de la care am eu pui se coc la sfarsitul lui septembrie.
[/quote
Eu sunt si mai la sud decat tine si sunt protejati
gentiana
Guest
« Reply #179 on: December 15, 2010, 07:09:13 PM »

Bine, Elfuto, ca lansasi "bomba" cu taiatul smochinilor abia dupa 7 pagini de @smochineala@  Sad
Nu puteai sa spui de anul trecut Huh? ... bine, ca oricum imi inghetau smochinii dupa o iarna asa grea.
Uite, ca acum n-am reusit sa-i invelesc cu coceni. Daca imin scapa vecina cativa snopi de coceni de la vaca ei, poate-i fac freza smochinului mai mare. Wink
Care bomba?
pai m-ai intrebat?
Rux
Roza

« Reply #180 on: December 15, 2010, 07:11:31 PM »

Gentiana ,pai asta-i bomba : ca nu ai spus ! Cheesy
gentiana
Guest
« Reply #181 on: December 15, 2010, 07:18:40 PM »

Pai de unde sa stiu eu ca madam care are un smochin de juma de metru vrea sa-l si taie
Ai mei sunt cant casa,tufa,de aia ii tai
Cand erau pitici ii infofoleam fara vreo jena(e drept ca atunci cand erau pitici erau ierni calduroase nu vifornite d-astea
Pene se vaicare,dar am vorbit cu ea prin viu grai ,nu pe forum si i-am aratat cum sa infofoleasca smochinii,acu ce sa-i fac daca-i uituca
Rux
Roza

« Reply #182 on: December 15, 2010, 07:22:48 PM »

Cheesy Cheesy Cheesy
I-am recomandat sa-si schimbe maturoiul ala ,ca poate o trage curentul si de aia mai are  Lipsuri  de memorie  Grin
gentiana
Guest
« Reply #183 on: December 15, 2010, 07:27:37 PM »

NEEE! I se trage de la vaca aia pe care o are sefa
Ii blocheaza neuronii cu energii negative
Rux
Roza

« Reply #184 on: December 15, 2010, 07:52:41 PM »

Ca sa revenim la topic: si eu am un smochin caruia i-am incercat limitele : l-am  lasat  afara (ca l-am uitat  Grin)in octombrie cel geros ,in conditiile in care sta cam jumatate in pamant cu radacinile.
Totusi acum,mutat in sera ( Grin)se simte bine .  La primavara il plantez la locul definitiv .Si poate  o sa mananc si smochine peste 3 ani ,de la el .Mai vorbim.
gentiana
Guest
« Reply #185 on: December 15, 2010, 07:57:16 PM »

Ai mei erau marisori(cam 1-1,3m acu 9 ani cand i-am primit)
Daca ma gandesc bine au vreo 12 ani daca nu si mai bine(la vremea cand i-am primi aveau cam 3 ani sau cam asa)
Anul asta a fost destul de frig si anul trecut nu prea i-am cocolosit ,drept care au inghetat puternic si m-au cam lasat fara smochine
Anul asta am de gand sa nu mai las toata tufa ci toar vreo cateva ramuri
penelopa
Guest
« Reply #186 on: December 15, 2010, 08:28:06 PM »

Baba uituca, tu esti Elfuto  Grin, ca smochinul de langa movila de la poarta are peste 2 m si inainte de inghetul din iarna trecuta, peste 3 m.
Juma' de metru are smochinutul de la Sica, plantat in gradina din spate. Wink
Si da, mi-ai zis cum sa-l infofolesc dar nu si ca trebuie taiat tot ce depaseste gluga de coceni ce-o fac in jurul lui.  tongue
Deci, neuronul imi functioneaza la cote maxime iar maturoiul isi face bine treaba. dans
sicamin
Roza

Timisoara

« Reply #187 on: December 15, 2010, 08:38:32 PM »

Pene ,eu cred ca trebuie sa-i schimbi locatia la smochin. Ceva nu ii place acolo. Frati de ai lui au trecut deja de 2,5 m. Ai mei care depasesc 3.0 m atat pe lungime cat si pe latime  Cheesy ,i-am lasat descoperiti si le-am pus doar ceva scoarta de copaci la radacini.

gentiana
Guest
« Reply #188 on: December 15, 2010, 09:20:26 PM »

Pene mi-ai aratat numai smochinul mic si ala nu merita in primavara taiat
Monstru nu mi l-ai  aratat sau m-a impresionat socul tau ca n-am bagat altceva de seama
Ete baba uituca!
Ar vrea domnul meu sa fiu uituca,dar n-are norocul asta tongue Respect
Zau daca am vazut sau imi amintesc de vreun smochin la poarta
Eu am vazut tamarixul,erica,liliacul,mahonia,pomii da smochin ioc
mi-ai aratat si paulownia si ziceai ca nu scapa,deci............
penelopa
Guest
« Reply #189 on: December 15, 2010, 09:59:39 PM »

... citeste cu atentie: "....de langa movila  de la poarta ..." >Cheesy, deci, pe partea cealalta, langa cismea;D
doinabacau
Roza

« Reply #190 on: February 05, 2011, 06:17:52 PM »

La noi la tara ,o ruda are un smochin in curte si nu-l protejeaza niciodata.Temperaturile minime scad mult,ingheata partea aeriana,iar primavara lastareste si creste semet,bucurandu-se de soare.Nu am intrebat daca rodeste,mi-e mila de bietul arbust! Am si eu un puiut,are vreo doi ani,cred ca i-ar prii la tara,desi nici in ghiveci nu a tanjit dupa soare.Sper sa si rodeasca,anul asta,inteleg ca apar fructele fara sa fi avut flori.
penelopa
Guest
« Reply #191 on: February 06, 2011, 09:49:44 PM »

Ce m-am mai nvartit eu pe langa smochin, in primul an, sa se dechida florile din ... chestiile alea mici si verzi care aparusera pe crengi  rolling on the floor, apoi am aflat ca  acest minunat arbusto-pom nu se mai complica cu florile si  trece direct la fructe.
gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #192 on: February 06, 2011, 11:57:11 PM »

dupa iarna neprotejat, lastareste, da nu apuca sa fructifice decit daca are toamna f lunga. poate cind o fi mai batrin. al meu are deja 4 ani si in iarna in care nu l-am acoperit nu a apucat sa fructifice. acoperit fiind destul de inghesuit, a iesit din iarna cu frunctele deja pe crengi si in august am mincat smochine.

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999
doinabacau
Roza

« Reply #193 on: February 08, 2011, 12:07:57 PM »

Frumoasa perspectiva!
Căpşună
Lalea

capsuni pe rod

« Reply #194 on: March 20, 2011, 08:56:26 PM »

Al meu e in gradina. Ideea e ca doar il tai din cand in cand, ca se intinde prea mult si ma lupt cu el sa nu il scap in toata gradina. Cred ca o sa ajung sa fac lemne de foc din el la cat e de mare.
E adevarat face si cateva kg de smochine. Cred ca anul trecut a facut vreo 5-6 kg.
O sa vad cum pot sa il mai aranjez.

penelopa
Guest
« Reply #195 on: November 23, 2011, 04:15:17 PM »

Nu ştiu cum naiba face la voi kg de smochine, că la mine anul ăsta n-a făcut nici măcar una... şi am 2 smochini sub formă de tufă.
În primăvară au lăstărit foarte târziu.
Voi cum îi protejaţi iarna de fructifică atât Huh?
flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #196 on: November 23, 2011, 04:45:44 PM »

Cred ca o rogojina din aia de trestie ar fi utila, eu am luat acum ca sa pun la camelii.

Căpşună
Lalea

capsuni pe rod

« Reply #197 on: January 20, 2012, 12:53:56 PM »

Smochinul suporta frigul, dar nu ii place curentul de aer. al meu e oarecum protejat de curent de aer, deci nu il bate vantul, si ii place la nebunie.
e pus langa un gard de placi, pe o parte are soprul vecinului, cealalta parte e un solar, iar a patra parte e un gutui mic si multe tufe, prin urmare nu are curent de aer, si cred ca din aceasta cauza iarna nu e ger, iar primavara cum da soarele se incalzeste repede.
Asta e parerea mea din ce imi spuneti voi. La primavara o sa pun poze cu el. Tufa ocupa acum o suprafata de vreo 4-5 metri patrati.

einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #198 on: January 20, 2012, 01:06:52 PM »

La mine nu suporta frigul! Mi-au inghetat trei.Am incheiat cu ei.

penelopa
Guest
« Reply #199 on: January 20, 2012, 06:48:16 PM »

E posibil sa aiba dreptate, Capsuna!
Eu am 2 smochini si nici unul n-a rodit in anul acesta, desi in alti ai au facut-o.
Primul l-am gasit aici in curte, la 2 m de fatada casei batranesti. A rodit pana am daramat casa, dupa care bietul smmochin a ramas in bataia curentilor  Grin, ca de atunci n-a mai rodit, iar in vegetatie intra destul de tarziu primavara.
Al 2-lea smochin l-am luat de la Sica din Timisoara, plin de smochine. L-am plantat in gradina din spate unde este foarte expus la vant, desi peste iarna il imbrac bine in coceni. Nici asta n-a mai rodit de cand l-am adus la mine. In schimb,  i-am dat unei colege un pui (practic, un betisor de 30 cm inradacinat), care anul acesta i-a facut 3 kg de fructe din care si-a preparat dulceata (mi-a adus si mie un borcanel Wink). Ea l-a plantat la soare, intre cladiri (casa ei, magazie, casa vecinului).
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12   Go Up
  Print  

Jump to: