Pages: [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Spathiphyllum  (Read 12134 times)
black_fox
Guest
« on: May 25, 2007, 11:35:03 AM »

Nu va place floarea asta?

Mi-am luat una de craciun si de atunci imi infloreste continuu...
O tin in penumbra si o inbat regulat ...
Nu i-am schimbat ghiveciu decat dupa ce am cumparat-o si atat...

Imi poate spune cineva cum se ingrijeste ?
floare mica
Roza

« Reply #1 on: May 25, 2007, 06:11:21 PM »

Pai ce-ti mai trebuie sa stii cum se ingrijeste daca-ti infloreste incontinuu de cind ai cumparat-ooo,da-i sa bea ca si pina acum si n-ai probleme,sau iti place sa te legi la cap daca nu te doare Grin Grin Grin

Violet
Guest
« Reply #2 on: May 25, 2007, 08:03:25 PM »

Si eu am una de cativa ani si nu a necesitat ingrijiri speciale ca sa creasca. Stiu ca ii place apa, o stropesc pe frunze pt ca ii place umezeala si daca ii schimbi ghiveciul creste din ce in ce mai mare. Din nefericire si pe aceasta am scapat-o pe jos :-[, insa s-a regenerat la loc in doi ani (era destul de mare cand s-a rupt).
black_fox
Guest
« Reply #3 on: May 25, 2007, 10:24:50 PM »

Am o problema cu spaty meu ...
Si ca sa nu fiu off topic , uitativa va rog la sphaty bolnav pe ultima pagina de la identificare unei boli sau parazit... Wink
black_fox
Guest
« Reply #4 on: May 26, 2007, 05:54:59 PM »

Asa acuma sa pun o poza cu spathi al meu inainte de a fi bolnav ...

Violet
Guest
« Reply #5 on: May 26, 2007, 06:24:11 PM »

Asa acuma sa pun o poza cu spathi al meu inainte de a fi bolnav ...
S-a insanatosit  Wink

Oare e tarziu sa ii schimb acum ghiveciul?  Huh?
Ninutz
Roza

« Reply #6 on: July 11, 2007, 04:23:52 PM »

Spathiphyllum-ul meu infloreste din nou. Dupa sfatul primit aici pe forum am taiat prima floricica pentru ca se inverzea. Acum are iar bobocel......nu ma asteptam anul asta la o noua floare Smiley

http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin

"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #7 on: July 12, 2007, 06:51:26 AM »

are si al meu 3 flori!!! Intotdeauna a facut cite una,dar anul asta e mai smecher!!!

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
roda
Guest
« Reply #8 on: September 06, 2007, 03:22:38 PM »

Asa e trebuie udata mult.Si eu cand am primit-o a avut 4 frunze, si a stat asa vre-o 2 luni pana ce a mai dat frunze.si acum e o scumpa.

[attachment deleted by admin]
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #9 on: September 08, 2007, 10:13:30 PM »

Acum mi-am adus aminte ca al meu e afara....sper sa nu i se intimple ceva...sint 11 grade..

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
vernil
Guest
« Reply #10 on: September 19, 2007, 05:44:19 PM »

Atentie la ghiveciul pentru spatiphiliukm si anthurium. Daca ii mutati in ghivece mari, vor face frunze mari si flori mari, se vor face uriasi. Depinde ce anume doriti de la ei. Ei se simt bine inghesuiti, sunt asemeni violetelor, radacinile lor ocupa tot spatiul si asta este in detrimentul infloririi si al frunzisului.
Din cand in cand, este bine sa le faceti un dus, mult mai rar in peiroade reci.

In general, orice floare ofilita se rupe, la fel cu orice frunza sau parte bolnava.
Nicol Caloian
Roza

« Reply #11 on: January 07, 2008, 06:27:53 PM »

Am doua ghivece cu spatifilum si ambele au acum pui. Cand trebuie sa-i despart si cum se procedeaza?
Myrela
Roza

Lechinta jud. B-N

« Reply #12 on: January 07, 2008, 06:38:31 PM »

nicol, daca vrei neaparat sa ai mai multe ghivece cu aceasta planta, desparte puii in primavara, dar e frumoasa cat mai deasa, eventual o pui in ghiveci mai maricel cand are forma de tufa.Eu stiu ca nu-i place sa umbli foarte des la radacini.

http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.
Nicol Caloian
Roza

« Reply #13 on: January 07, 2008, 07:41:44 PM »

Ok! nu umblu la ei, dar daca sunt doritori cedez unul cu pui cu tot.
liana
Roza

« Reply #14 on: January 07, 2008, 08:54:46 PM »

mie mi-a murit spatifilumul (cred ca l-am udat prea mult) dar mai am unul cu alb pe frunze... eu as vrea un puiut mic dar nu cer pentru ca inclin sa cred ca florile pe care le am eu le are toata lumea...si nu prea am ce sa va dau la schimb

cara
Roza

Brasov

« Reply #15 on: January 07, 2008, 09:02:32 PM »

mie mi-a murit spatifilumul (cred ca l-am udat prea mult) dar mai am unul cu alb pe frunze... eu as vrea un puiut mic dar nu cer pentru ca inclin sa cred ca florile pe care le am eu le are toata lumea...si nu prea am ce sa va dau la schimb

vrei spatiphyllum? daca da, iti dau eu, si nu tre' sa-mi dai decat bunaziua, eventual!  Cheesy

liana
Roza

« Reply #16 on: January 07, 2008, 10:13:25 PM »

in localitatea in care traiesc dam bunaziua la toata lumea.... ii cunoastem sau nu ...deci asta e de la sine inteles...daca aveti un pui in plus va zic saru mana....asta care mi-a murit il aveam de la Cheile Gradistei si nu a apucat sa infloreasca....multumesc...sa vina primavara( pana atunci imi fac si eu album si cine stie...)

Nicol Caloian
Roza

« Reply #17 on: January 08, 2008, 09:25:34 AM »

Liana, intelege ca pe acest site sunt iubitori de plante si nu este neaparat sa oferi ceva in schimb. Asa cum am spus in postul anterior "ofer un spati cu pui cu tot" fara nimic in schimb. Au fost multi altii generosi cu mine asa ca....  Trimite adresa pe PM si la primul moment favorabil iti expediez spatifilum-ul.
liana
Roza

« Reply #18 on: January 09, 2008, 08:41:03 AM »

va multumesc tare mult pentru generozitate... stiu ca toti sunteti iubitori de plante... acum am inteles ideea... ,,dar din dar se face rai" (nu stiu daca m-am exprimat chiar bine)....la randul meu am sa daruiesc si eu

vernil
Guest
« Reply #19 on: January 09, 2008, 10:00:04 AM »

Pai cam asa se intampla, esti ca si in reclama cu bebe aceia draguti , in faza de biberon ... Apoi vei face ca ceilalti, vei darui din inima. Eu iti voi darui o planta superba, bellaperone, este super-rezistenta iar florile sunt spectaculoase. Important este sa ai rabdare pana se mai incalzeste vremea putin, prin martie ai plantuta. La fel, te rog sa-mi trimiti adersa pe PM.
liana
Roza

« Reply #20 on: January 09, 2008, 10:11:19 AM »

multumesc ...sunteti nemaipomenita...sigur am sa va trimit adresa si ma angajez sa am grija de flori sa le inmultesc si sa le dau mai departe ..cand am sa trec la stadiul urmator (pentru mine reclama cu bebe e de mare actualitate.... ca bebe meu , in calitate de consumator de cereale, e la ultimul stadiu)

sicamin
Roza

Timisoara

« Reply #21 on: May 10, 2008, 08:04:31 PM »

Spathiphyllumul meu care a dormit pana acum, a inceput sa infloreasca.

vciupa
Roza

« Reply #22 on: May 10, 2008, 08:16:04 PM »

E foarte frumos Sicamin!
martipan
Guest
« Reply #23 on: May 10, 2008, 09:02:56 PM »

Superb Sica,are fooaaarte multe floricic...mie mi-a facut maxim 3...e adevarat ca e mai mic,si ca de cand l-am mutat in alt ghiveci despartind tufa,nu-i merge bine deloc  Sad !
Loredana06
Guest
« Reply #24 on: May 11, 2008, 04:52:02 PM »

Asta din cauza ca are nevoie de un pic de timp de acomodare.
Eu am primit anul trecut de la Sica un pui, l-am pus intr-un ghiveci mai maricel, sa aibe loc, si in pamant bun, proaspat. Patru luni nu s-a miscat. Intre timp are o multime de funze si mi-a bucurat ochii si cu flori. Ai rabdare si-o sa fie bine. Grin
Pages: [1] 2 3 4   Go Up
  Print  

Jump to: