Ormiston Roy

Started by einsteinitza, May 11, 2012, 12:29:35 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Un hibrid spinossisima pe care l-am luat pentru o zona de pietris de pe malul lacului unde am euonymusul cu frunze galbene. E un trandafir care suporta solurile sarace, nisipoase, cu frunze marunte foarte serate, care dau impresia de feriga.
Florile sunt glbene, simple, cu stamine maro. Din ce scrie la descriere are macese frumoase maro si frunzis galben portocaliu toamna, un contrast frumos cu macesele.
Desi HMF il da ca zona 6, Graham Thomas si Peter Beales il recomanda de zona 5. Oricum din ce spun cunoscatorii e foarte rezistent si indiferent la intemperii. Vom vedea. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adda2000

sa iti traiasca sti cumva la ce inaltime ajunge ? ceva asemanator  am sieu ratacit pe langa gard

einsteinitza

Pe undeva pe la un metru.
Poti face poze, mai ales la frunze si la ghimpi, te rog muuuult!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

o fi folosit pentru montari sau altoiri ca frunze din astea au rasarit si la mine la o rosa climbinga si tot tai la el de vreo 2 ani si nu vrea sa moara .. o sa-l las anul asta sa infloreasca sa vad ce si cum  cu el

einsteinitza

Nu, nu e folosit.
Iar frunzele nu spun nimic, doar arata stramosii. Tu probabil ai acolo un canina, trebuie sa sapi putin la baza si sa-i tai ramurile alea la ras.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

In gradina mea, a suferit de ma mir ca mai traieste! A fost cosit, apoi mutat de doua ori sa se puna o conducta.
Anul asta insa isi arata fata, e putin mai intens la culoare si miroase placut.
Din cate am citit, spinossisima astia foarte timpurii sunt de doua feluri, unii mai plangatori, cu ramuri curgatoare, altii cu ramuri mai rigide care se fac tufe mari. Asta e clar rigid, a ridicat o ditamai ramuroaia , dar nu arata greoi, are un aer delicat, datorita frunzisului si a florilor diafane, aproape transparente. Mie imi place mult si fiindca voiam ceva galben acolo, sa mearga cu cei doi artari cu frunzis galbui de alaturi, si pentru ca infloreste cu aproximativ trei saptamani inaintea celorlalti trandafiri.
. .


Florile au si o particularitate interesanta, staminele raman drepte si frumoase inca vreo doua zile dupa ce petalele s-au scuturat,c a niste focuri de artificii. Nu cred sa mai fi vazut undeva asta
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

E foarte frumos, asa cu flori simple si galben pur. Abia astept sa vad ce fel de tufa formeaza !
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

claude

Es, caracteristica asta de a mai pastra staminele o are si Jacqueline du Pre, chiar azi am observat-o, raman staminele tantose drept in sus  :D  Si sunt rosii, sunt tare frumoase. Maine daca nu uit fac o poza
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot