Din vechile gradini ale orasului

Started by einsteinitza, May 11, 2012, 08:26:42 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Eu am luat butasi din ultimii rambleri si i-am infipt afara, intr-un ghiveci gol. Si-au aruncat imediat frunzele ramase si au dat frunze noi, intr-o saptamana. Am impr esia ca inradacineaza extrem de repede.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia


As vrea sa stiu cum se numeste trandafirul de mai jos. Anul trecut am luat din cimitir un butas, iar acum a inflorit. Este vorba de un rambler.











Dalia

Un alt rambler, luat tot din cimitir:













einsteinitza

Da, am
Uat sai eu unul din asta, dar nu a inflorit. Probabil anul viitor. Ce bine imi pare ca ti s-a prins. E o culoare intensa si placuta. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Es, imi cer scuze, dar nu prea inteleg. Raspunsul era pentru mine sau era referitor la alt mesaj?

Eu am pus poze cu doi rambleri, gasiti in cimitir aici, si al caror nume nu-l cunosc. Poate ii identifica cineva.  :)

einsteinitza

Am crezut ca luat inseamna ca l-ai luat si ti-a inflorit, scuze. Oricum , e un rambler util in gradinile ceva mai mari, dupa parerea mea, fiindca are inflorire foarte tarzie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Da, intr-adevar am luat butasi, si atat primul, cat si al doilea rambler, din pozele de mai sus, au inflorit in gradina mea.  :) Al doilea are o culoare foarte frumoasa si un frunzis verde inchis, lucios. Imi place mult cum arata.

einsteinitza

Da, si mie mi se pare o culoare deosebita, e cumvautin fosforescenta, iar pe un gard fara pretentii e de mare efect in perioada cand altii nu mai prea au flori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Acum sa numaram reusitele, ce ziceti?
Cate soiuri ati prins din butasii gasiti, au reusit sa infloreasca? Cum stati cu marirea colectiei din adunatii din locuri uitate? Sunt unii care inradacineaza usor?


Dalia, oare seamana cu Babette? Ce ziceti? Ultima poza cu floarea pe hmf pare identica. Interesant ca e un rambler cu frunze mai rotunjite, nu ascutite si lunguiete.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: dancoman on May 31, 2013, 03:35:56 PM
Seamana bine,si bobocul este identic,numai descrierea de pe HMF  ma incurca cu acel ,,verde inchis,, al frunzei(ma refer la Apple B.)Am vazut ieri unul pe care nu il stiu,ce ziceti??(am si poze cu frunza etc)

Am descoperit numele acestui trandafir dupa indelungi cautari si confruntari de poze,este Golden Salmon Superieur.

Rodica Stacescu

  Si eu am cativa prinsi din butasi de la cimitir, printre ei unii chiar frumusei. Inca nu au inflorit, astept. Sper sa ma ajuti si pe mine la identificari.

einsteinitza

Dane, la cine te referi? Nu reusesc sa inteleg pe care l-ai gasit!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on March 30, 2014, 08:38:16 AM
Dane, la cine te referi? Nu reusesc sa inteleg pe care l-ai gasit!

La un trandafir din cimitirul din localitate,este foto la pagina12.Am plantat butasi din el.

Rodica Stacescu


Rodica Stacescu

Quote from: anasstasia on May 29, 2013, 08:50:13 PM
Iar acestia 2 mi-au placut foarte mult. O sa incerc sa iau butasi:

how to screenshot on windows 7

picture sharing

Ma refer la trandafirul din a doua imagine, este Brenda Colvin.

einsteinitza

Oo, ai avut rabdare sa il descoperi, Dane! Ar trebui sa pui poze tot la topicul asta, sa vedem detaliile. E o culoare deosebita.

Rodica, vadc a te pasioneaza si pe tine vechiturile!
Seamana foarte bine cu Brenda, dar parca totusi nu e el, dupa mine.
La Brenda petalele  sunt mai rotunjite, asta are petalele  termintate cu adancitura vizibila, absolut toate, nu ca la frenda, ici colo, bobocii Brendei sunt putin mai lunguieti, cu exteriori rosietic si acoperiti si pe tija cu perisori glandulari rosietici. Perisorii aia dau o nuanta maro roscat peduncului si sepalelor, deci bobocilor, celalalt le are verde crud.se vede bine in poza Sue Brown.Sepalele la Brenda au o terminatie lunguiata, ca o mica frunzulita, ca un smoc mic mic acolo,a sta nu il are iar frunzulitele laterale ale sepalelor la Brenda sunt putin mai maricele. Se palele Brendei sunt mai lungi, in bucet creaza efectul de alb cu galben, nu de trandafir alb cu roz.
Petalele Brendei nu reflexeaza niciodata, nici cand floarea isi pierde petalele, raman cupate. Celalalt le arcuieste putin pe spate. Frunzisul la cel gasit e verde crud, pare  subtirel, aproape total mat, are o oarecare transaprenta. Brenda are funzis mai plin ,compact, cu un oarecare luciu, verde inchis ascutite la varf, lunguiete. Necunoscutul are frunzele mai late, mai bombate in treimea superioara si nu asa ascutite. Oricum, mie mi se par mai lucioase. Si culoarea pare putin diferita, Brenda mie imi pare mai alba, nu asa roz, si cu un numar ceva mai mic de petale.
In prima poza buchetele sunt roz, in poza asta de ex,
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.111698
Brenda apare avand mai degraba flori alb galbui.
Bun, asta vad eu, pe calculator, dar poategresesc, e doar o parere.
Pe de alta parte ce m-as bucura sa ai tu dreptate, ca nu mi-ar strica un asa monstru pe gard!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

E greu de judecat un trandafir doar dupa o poza, mai ales cand este vorba de culori. Acestea pot fi diferite, la acelasi trandafir, acelasi grupaj de flori, dupa momentul in care captezi imaginea, e functie si de pozitia soarelui, de cat e de senin, de cum reglezi aparatul, claritate, timp de expunere si altele. Sau de amplasarea tufei, mai la soare, mai la umbra, de unghiul de abordare si multe altele. Imi plac enorm florile trandafirului gasit de Anastassia, chiar am sa incerc sa-l gasesc si eu. Dan Coman este specializat in identificari. Ar trebui consultat si el. Poza de pe HMF nu prea poate fi luata in serios, mai curand cea de pe site-ul lui Petrovic poate fi luata ca baza de comparatie .
http://s20.postimg.org/88ku52b3x/BRENDA_COLVIN.jpg

einsteinitza

Da, poza lui Petrovick nu o stiam, insa dupa mine aici e si mai evidenta diferenta la petale, sunt mult mai putine decat la cal al Anastassiei, si se vede aceeasi tendinta de a pastra pana la sfarsit petala cupata, fara a o da pe spate.
De ce nu sunt bune pozele de pe Hmf?

Si mie imi place si tare l-as dori pe gard. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu


Pe HMF gasesti la acelasi trandafir o varietate de fotografii, unele bune, facute profesional, altele realizate de amatori, ori subexpuse, ori necalre. Ca sa nu mai zic de faptul ca daca vrei sa stii cum arata un trandafir, poti fi usor derutat de marile diferente pe care le poti gasi in cadrul aceluiasi soi. Uite-te si tu, cum arata Gloden Celebration, de exemplu, in diferite poze! Ti se pare ca e acelasi trandfir? Mie nu.

http://www.helpmefind.com/rose/tn/424/217430.jpg
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.191802
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.172042
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.166932

geodezia


einsteinitza

Da, punem!
Rodica, eu cred ca mai degraba, si mai plauzibil istoric, este Blush Rambler. Sewamana perfect la floare, la culoarea frunzisului, dar ma intriga un aspect, ghimpii! Se pare ca nu prea are, iar in prima poza se vad ceva ghimpi regulati. Nu stiu ce se vede in mijlocul pozei, daca batul ala e de la o buruiana, sau e o ramura fara ghimpi ai lui,c red totusi ca frunzele alea mai mari si ramura verticala nu sunt ale lui. Pe de alta parte in poza de pe cutia de cigari se vad ghimpi.
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.209349
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

noroc ca nu mai am loc ca mi se pusese pata pe unu rosu cu galben in mijloc  =)) =)) =))

Rodica Stacescu

Quote from: einsteinitza on April 01, 2014, 01:55:54 PM
Da, punem!
Rodica, eu cred ca mai degraba, si mai plauzibil istoric, este Blush Rambler. Sewamana perfect la floare, la culoarea frunzisului, dar ma intriga un aspect, ghimpii! Se pare ca nu prea are, iar in prima poza se vad ceva ghimpi regulati. Nu stiu ce se vede in mijlocul pozei, daca batul ala e de la o buruiana, sau e o ramura fara ghimpi ai lui,c red totusi ca frunzele alea mai mari si ramura verticala nu sunt ale lui. Pe de alta parte in poza de pe cutia de cigari se vad ghimpi.
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.209349

As vrea sa imi explici putin mai in detaliu in ce consta plauzibilitatea istorica a unui trandafir, frumos fara indoiala, dar gasit pe un gard! Greseala ta este ca te uiti la ghimpi, frunze, habit, si pierzi din vedere "floricica" atat de hulita daca e pozata singular! Intamplator, il am pe Blush Rambler in gradina mea stancoasa, asa ca trebuie sa-ti spun ca nici pe departe nu seaman cu "impricinatul" de pe gard ( nu mi-ar displace deloc insa, amandoi sunt pe placul meu). Uita-te la poze, ti se pare ca seamana?!








[img]http://s20.postimage.org/8b02ko0u1/90205161_TLMATQI_1.jpg


einsteinitza

Nu am pierdut din vedere floarea nici un moment! Am analizat, stamine, petale, numarul lor si pozitia pana la ofilire. Da, avand in gradina Blush rambler, poti sa spui cu siguranta ca e sau nu e el. Culoarea la al tau e mult mai pronuntata, insa are aceeasi pozitie cupata pana la sfarsit. Aici, si la numarul de petale, se aseamana, dupa mine.
Nu gresesc deloc cand ma uit la culoarea frunzelor, la forma lor, la ghimpi si la sepale, asta diferentiaza un trandafir de altul. Sunt puncte cheie de determinare!
Paluzibilitate istorica e ceva simplu.Putin probabil ca intr-un cimitir vechi, cu trandafiri uitati de lume, sa puna cineva un buchetar simplu, cu flori aproape de maces, prin anii 80-90, nu crezi? Atunci erau in voga Th-ii nimeni nu punea "rasura"  :D
Nici nu le trecea prin cap! E perioada de cea mai mare notorietate a Th. Abia acum au inceput unii sa se intoarca la flori simple, la salbatici. Pe vremuri insa, lumea aducea butasi de trandafiri vechi din curte si ii infigea acolo, langa mormant.
Brenda Colvin a aparut in 70, deci cel mai repede a ajuns la noi in 80 , perioada in care nu e prea probabil sa planteze cineva rasura!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

  Inteleg, asa o fi cum spui tu. Dar din cele peste 20000 de soiuri de trandafiri existente pot fi si grupe mari de plante cu aceleasi caracteristici in privinta foliajului, a culorii lui, formei frunzelor, numarului de foliole etc. Spuneam ca floarea e mai importanta decat toate! Da, si aspectul tufei.  Dar cei care se ocupa cu obtinerea noilor soiuri au in vedere in primul rand  acest "amanunt" atat de semnificativ, floarea. Ma indoiesc ca Austin de exemplu s-a gandit doar cum sa fie habitul noului trandafir, sa fie echilibrat, sau la culoarea frunzelor, atunci cand din multitudinea de incercari a selectat trandafirul.  Chiar m-ati facut curioasa, v-am vazut scormonind dupa genealogii, am incercat si eu si e un lucru destul de simplu, daca vrei neaparat sa refaci lantul genitorilor unui trandafir pana ajungi la cei dintai parinti, dar e o treaba care pe mine nu ma ajuta chiar cu nimic. O sa inteleg poate mai bine ceva din comportamentul plantei, dar imi va rapi din bucuria perceperii frumusetii ei. Mai important mi se pare sa stiu ca daca nu sunt atenta, primavara trebuie sa folosesc foarfecele pana dau de alb curat, cum spuneai tu cuiva, iar atunci cand fac taierile, sa indepartez toate urmarile trecerii prin zona a viespei sfredelitoare, chiar cu riscul de a taia tufa mea ras cu solul. Prozaic, nu? Dar accesibil si celor care nu au vocatia studiului "plauzibilitatii istorice" sau a altor asemenea"chestii". Ca lumea sa poata colabora la cresterea valorii acestui forum, trebui sa il faceti accesibil tuturor, sa fiti deschisi si pentru intrebarile mai naïve ale incepatorilor, sa apreciati interesul de a fotografia si prezenta propriile plante, chiar daca "aparatul" e de vina pentru ca nu a redat culoarea, sau mai stiu eu ce. Sa nu-l faceti pe noul venit sa nu indrazneasca sa puna o intrebare, pentru ca nu stie sa o exprime in termenii specializati. Este o opinie.