Maxima zilei

Started by Trofin Petrina, May 22, 2007, 07:02:55 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Orice lucru pe lume poate fi posibil; numai sa iesi (din viata), pe unde ai intrat (in viata) , NU !!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Trofin Petrina

"Nu lua viata prea in serios. Oricum nu o sa scapi viu din ea" (Elbert Hubbard).
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

cara

"Dacă un măgar îţi dă o copită, nu face şi tu la fel!"  (Socrate)  ;D

Violet

Iata si una amuzanta: Viteza luminii este mai mare decat cea a sunetului. De aceea oamenii par/arata inteligenti, pana sa deschida gura.  :D
Originalul: ''Light travels faster than sound. That's why people look intelligent, until they open their mouth.''

Trofin Petrina

Iubirea trecuta: doar amintiri.
Iubirea viitoare: doar fantezii.
Iubirea adevarata: doar acum.
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

gabriela jalba

cine nu casca ochii,casca punga !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Trofin Petrina

Povestea narciselor galbene :)

Fiica mea mi-a telefonat  de mai multe ori sa-mi spuna   "Mama trebuie sa vezi narcisele galbene ,inainte ca ele sa se ofileasca " .Eu doream acest lucru ,dar era un drum de 2 ore cu masina de la Laguna la lacul Varful Sagetii .
Cand fiica mea  a sunat atreia oara ,i-am promis ca voi sosi joia viitoare .Joia urmatoare ,deodata timpul s-a racit si a plouat .Dar eu am promis ,asa ca am mers acolo .Cand in sfarsit am pasit in casa lui Carolyn si i-am salutat si imbratisat pe nepotii mei am spus
"Carolyn ,lasa narcisele galbene .Timpul este nefavorabil ,sunt nori si ceata ,asa ca nu exista nimic in lumea asta sa ma faca sa conduc cativa km ,cu exceptia ta si a acestor copii "  Fiica mea a zambit si ,cu mult calm a spus :" Noi conducem pe vremea asta  ,mama "
"Ei bine ,nu ma duci tu pe mine in strada plina ,pana nu sa face frumos si ,atunci cand voi iesi ,o voi face pentru a ma intoarce acasa .Am crezut ca am fost destul de convingatoare . "Sper insa ca ma vei duce la garaj sa-mi ridic masina mea . Ea a spus " Cat de departe trebuie sa mergem ?" "Cateva blocuri ." Carolyn a spus "Conduc eu "  . Eu sunt deprinsa cu asta . " Dupa cateva minute ,am intrebat-o " Unde mergem? Asta nu e drumul spre garaj ."  " Mergem spre narcisele galbene ". Carolyn a zambit ."Carolyn am spus eu cu asprime ,te rog ,intoarcete "  " E foarte bine, mama .Tu nut e vei ierta niciodata daca vei pierde  aceasta experienta .: Dupa aproximativ 20 de minute am intrat pe o straduta pietruita si am vazut o mica biserica  . Mai incolo , pe partea bisericii ,am vazut scris cu litere de mana " Gradina narciselor galbene " . Am coborat din masina si am mers in urma lui Carolyn in jos pe carare . Apoi cararea a cotit si ,cand am ridicat privirea am ramas muta de uimire .
Inaintea mea se afla cea mai minunata imagine .Arata de parca cineva luase un butoi urias de aur si-l revarsase peste piscul si versantii muntelui . Florile au fost plantate in maiestoase vartejuri ,minunate fasii si randuri portocaliu inchis  ,albe , galben ca lamaia, roz –portocaliu , galben ca sofranul  si galben ca untul . Fiecare varietate de flori  a fost plantata ca un grup , asa ca s-au involburat si au inflorit ca niste rauri : tonalitati cromatice unice  . Erau 5 acri de flori . " Dar cine a facut asta ?" Am intrebat-o pe Carolyn . " O femeie " mi-a raspuns  Carolyn . Ea locuieste pe proprietate . Aceea e casa ei " Carolyn mi-a indicat o casa mica si modesta in mijlocul acelui tinut . Am mers catre casa . Pe un zid am vazut un poster ." Raspunsuri la intrebarile care stiu ca te intereseaza "- era titlul .
Primul raspuns a fost simplu          "50.000 de bulbi "
Al doilea raspuns  a fost                   " Unul pus pe rand de catre o singura femeie . A fost nevoie de doua maini , doua picioare si putin creier "
Al terilea raspuns a fost                      "Am inceput in 1958 " .

Acestea au fost principiila narciselor galbene .  Pentru mine , acel moment a fost o experienta care mi-a schimbat viata . M-am gandit la aceasta femeie pe care eu nu am intalnit-o  niciodata si care , cu mai mult de 40 de ani in urma , a inceput cu un bulb de ,in timp creand  propria sa viziune asupra frumusetii si bucuriei ,impodobind varful unui munte obscur .
Plantand pe rand cate un bulb de narcisa ,an dupa an ea a schimbat pentru totdeauna  lume in care ea traia .A creat ceva nespus de magnific , de frumos , de inspirat . Principiul pe care ni-l arata gradina ei de narcise galbene este unul din cele mai marete principii ale slavirii si evolutiei .Este lectia  care ne invata sa inaintam spre scopurile si dorintele noastre  pas cu pas , adesea facand  doar un pas mic ,de copil – si sa invatam sa iubim ceea ce facem ; sa invatam sa folosim acumularea in timp .Cand multiplicam momentele scurte  de timp in care producem ceva mic ,prin effort zilnic ,vom constata ca putem realize lucruri magnifice .Putem schimba lumea ." Treaba asta ma intristeaza intr-un fel " am recunoscut eu .  " Cate as fi putut  eu realize daca mi-as fi stabilit un scop minutat acum 35 ori 40 de ani si as fi muncit in toti acesti anis a-l ating , plantand cate un singur bulb o data ". "Gandeste-te ce as fi fost in stare sa realizez !"
Fiica mea mi-a spus ca mesajul acelei zile in stilul ei direct : " Incepe de maine "  a spus ea  . " Nu mai are nici un  rost  sa te gandesti  la timpul pierdut . Modul de a face dintr-o "lectie " o bucurie  si o cale de evolutie , in loc de un motiv de regret , este sa te intrebi " Cum pot folosi azi ceea ce tocmai am invatat ?"  Ne convingem pe noi insine ca viata va fi mai frumoasa dup ace ne vom casatori ; vom avea un copil ; apoi altul . Apoi suntem frustrati ca nu sunt copiii destul de mari si vom fi multumiti atunci cand ei vor creste . Dupa aceea suntem  frustrate ca sunt adolescenti si se poarta ca atare . Suntem siguri ca vom fi fericiti cand ei se vor maturiza . Ne spunem ca viata noastra va fi completa atunci cand ei se vor casatori ; cand vom avea o masina ;cand vom putea avea o vacanta placuta ,sau cand ne vom pensiona . Adevarul e ca nu exista unmoment mai bun pentru a fi fericit decat cel prezent  . Daca nu acum , atunci cand? Viata noastra va fi intotdeauna plina de schimbari .Este cel mai bine  sa admiti asta  in sinea ta si sa decizi sa fii fericit oricum . Fericirea este calea . Asa ca bucura-te si pretuieste fiecare moment pe care il ai si pretuieste-l si mai mult , pentru ca te bucuri de el impreuna cu cineva apropiat , cineva sufficient de special ca sa-ti petreci timpul  cu el sau ea .......si sa-ti amintesti ca timpul nu asteapta pe nimeni . Asa ca INCETEAZA  sa mai astepti pana  masina ori casa  este platita ; pana iti iei o masina  sau o casa  noua ; pana copiii pleaca de acasa ; pana iti termii studiile ; pana slabesti 10 kg ; pan ate ingrasi 10 kg ; pana te casatoresti ; pana ai copii ;pan ate pensionezi ; pana la vara ; pana la primavera ;pana la iarna; pana la toamna ;pana mori . Nu exista un moment mai bun  ca cel de acum , pentru ca sa fii fericit . Fericirea este o calatorie  , nu o destinatie . Asa ca munceste ca si cum n-ai avea nevoie de bani , iubeste ca si cum nu ai fost niciodata ranit in dragoste , danseaza ca si cum nimeni nu te-ar vedea
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

atila

Ninutz, ma bucur ca am citit ce ai scris. Sunt si eu adeptul fericirii prezentului, din care se construieste fericirea cea mare, care ne face viata frumoasa. E bine sa ai aspiratii, dar sa nu faci din ele unicul motiv al fericirii tale. Am inteles, in anii pe care i-am trait, ca frumusetea si fericirea sunt langa noi si e bine sa deschidem ochii si sa vedem ca florile (ca tot suntem pe forumul acesta) cele mai frumoase sunt cele din gradina noastra. Pentru ca sunt ale noastre! Copiii nostri sunt cei mai frumosi, iar perechile noastre - cele care, impreuna cu copiii, florile sau orice ne inconjoara fac ca viata sa merite sa o privesti cu optimism. Si sa vezi fericirea si sa ii multumesti lui Dumnezeu pentru ca ti-a dat in brate minunea, chiar daca de multe ori nu o meriti...
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

Trofin Petrina

Quote from: atila on May 29, 2007, 10:24:47 PM
Ninutz, ma bucur ca am citit ce ai scris. Sunt si eu adeptul fericirii prezentului, din care se construieste fericirea cea mare, care ne face viata frumoasa. E bine sa ai aspiratii, dar sa nu faci din ele unicul motiv al fericirii tale. Am inteles, in anii pe care i-am trait, ca frumusetea si fericirea sunt langa noi si e bine sa deschidem ochii si sa vedem ca florile (ca tot suntem pe forumul acesta) cele mai frumoase sunt cele din gradina noastra. Pentru ca sunt ale noastre! Copiii nostri sunt cei mai frumosi, iar perechile noastre - cele care, impreuna cu copiii, florile sau orice ne inconjoara fac ca viata sa merite sa o privesti cu optimism. Si sa vezi fericirea si sa ii multumesti lui Dumnezeu pentru ca ti-a dat in brate minunea, chiar daca de multe ori nu o meriti...
Ma bucur sa aud ca v-a placut povestioara, la fel cum mi s-a intamplat si mie cand am primit-o si am citit-o si recitit-o :))
Eu totusi consider ca primim doar ceea ce meritam, fie ca ne convine sau nu :) vorba ceea: "ceea ce semeni aceea vei culege:  :)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

gabriela jalba

Foarte frumos!!!!! M-ai uns la suflet,Ninutz!!!! Unde tot stai ascunsa??? azi ma gindeam ca ti-ai cam lungit pauza.....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Trofin Petrina

Doamna Gabi n-am stat ascunsa. Va citesc in fiecare zi, doar ca nu de fiecare data am si ceva de spus :)
Incepand de azi am sa va scriu cate un pasaj din "Profetul" de Kahlil Gibram, de asemeni o carte foarte frumoasa :)

Vorbeste-ne despre iubire

Dar despre casatorie, stapane?
Atunci Almitra vorbi din nou:" Dar despre casatorie, stapane?"
Si drept raspuns el zise:
"V-ati nascut impreuna si impreuna veti ramane pentru totdeauna.
Veti ramane impreuna pane ce albele aripi ale mortii va vor imprastia zilele.
Da , veti fi impreuna pana si in tacuta memeorie al lui Dumnezeu.
Dar e bine sa existe spatii in acest impreuna al vostru.
Pentru ca vanturile cerului sa poata dansa printre voi.
Iubiti-va unul pe altul, dar nu faceti din iubire opreliste.
Fie, mai degraba, o mare valurind intre tarmurile sufletelor voastre.
Umpleti-va, unul altuia cupa, dar nu beti dintr-o singura cupa.
Impartiti-va painea, dar nu mancati din aceiasi bucata.
Cantati si dansati si veseliti-va laolalta, dar faceti ca fiecare sa ramana singur,
Intocmai cum strunele unei laute sunt singure, in timp ce vibreaza in aceiasi armonie.
Daruiti-va inimile, fara a le lasa, insa, una in paza celeilalte,
Pentru ca numai mana vietii va poate cuprinde inimile,
Si tineti-va alaturi, dar nu chiar asa aproape,
Caci coloanele templului inaltate-s la anume distanta,
Iar stejarul si chiparosul nu cresc unul in umbra celuilalt."

maine o sa va spun despre copii :)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

larisa

Foarte frumos Ninutz.Macar de-ar lua aminte tinerii de aceste invataminte.Nu ar mai fi atitea divorturi

diana

Am filosofat indelung asupra acestor randuri...
"VIATA ESTE O SANSA, N-O RATA
VIATA ESTE O FRUMUSETE - ADMIR-O
VIATA ESTE UN VIS - TRANFORMA-L IN REALITATE
VIATA ESTE O INCERCARE - FA-I FATA
VIATA ESTE O DATORIE- ACHITA-TE
VIATA ESTE PRETIOASA-OCROTEST-O
VIATA ESTE O BOGATIE- PASTREAZ-O
VIATA ESTE DRAGOSTE-IUBESTE-O
VIATA ESTE UN MISTER- PATRUNDE-L
VIATA ESTE O PROMISIUNE- TINE-TE DE EA
VIATA ESTE TRISTETE- SUPORT-O
VIATA ESTE UN IMN- CANTA-L
VIATA ESTE O LUPTA- ACCEPT-O
VIATA ESTE O AVENTURA- INDRAZNESTE-O
VIATA ESTE FERICIREA- MERIT-O
VIATA ESTE VIATA- APAR-O
"

penelopa

Foarte frumos, mai!  N-am inteles nimic! (plagiat .....  dupa Divertis)

La filozofeala toata lumea se pricepe!
Ce nu pricep eu: de ce nu aplica toata lumea  in practica aceste precepte filozofale ?!
Stiti... cand vine vorba despre noi..... uitam toata filozofia si reactionam la primul impuls.

gabriela jalba

..Si hop!!! dai drumul la sageata!!!  Tocmai asta-i chichitul: sa bagam tot filozofie,pina cind reptilianul  va actiona singur ;tot cam prim impuls,dar mult in avantajul nostru !!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Trofin Petrina

Si cum ziceam.........

Vorbeste-ne despre copii

Iar o femeie care purta un prunc in brate spuse: "Vorbeste-ne despre copii."
Si el glasui;
"Copii vostri nu sunt copii vostri.
Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita.
Ei vin prin voi ,dar nu din voi,
Si , desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri.
Puteti sa le dati dragostea voastra, nu insa si gandurile voastre,
Fiindca ei au gandurile lor.
Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nu o puteti vizita nici macar in vis.
Puteti nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa-I faceti asemeni voua,
Pentru ca viata nu merge inapoi, nici zaboveste in ziua de ieri.
Voi sunteti arcul din care copii vostri, ca niste sageti vii, sunt azvarliti.
Pe drumul nesfarsirii Arcasul vede tinta si cu puterea Lui va incordeaza, astfel ca sagetile sa poata zbura iute si departe.
Si puterea voastra, prin mana Arcasului, sa va aduca bucurie,
Caci, precum El iubeste sageata calatoare, tot la fel iubeste si arcul cel statornic".
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

gabriela jalba

Sa nu pierzi copilul din sufletul tau ,niciodata!!!! - pastreaza-te vesnic ,copil!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Trofin Petrina


Vorbeste-ne despre daruri

Atunci un om bogat  zise:"Vorbeste-ne despre daruri."
Si el raspunse , zicand:
Nu dati decat putin , cand dati din ce-I al vostru.
Numai dand din voi insiva, dati cu adevarat.
Pentru ca, spuneti-mi, ce-s averile voastre decat niste lucruri pe care le pastrati cu strasnicie, crezand ca maine veti avea nevoie de ele?
Iar maine, ce-i va aduce ziua de maine cainelui prevazator foarte, ascunzand oasele in nisipul miscator, in timp ce-I urmeaza pe pelerini in orasul sfant?
Si ce este frica de saracie, daca nu saracia insasi?
Iar groaza de sete, in preajma fantanelor pline, nu-i oare setea cea mai nestinsa?
Sunt unii oameni care dau putin din belsugul pe care-l au, si aceasta pentru a li se recunoaste darnicia, insa aceasta dorinta ascunsa umileste darul facut.
Sunt, apoi, altii care putin avand, dau totul.
Acestia cred in viata si in marinimia vietii, iar sacul lor nu este niciodata gol.
Ei sunt cei ce dau cu bucurie, iar bucuria le este rasplata cea mare.
Dar sunt si cei care dau cu durere, si doar durerea ramane botezul acestora.
In sfarsit, sunt cei ce dau fara a simti nici o durere, nici bucurie, necunoscandu-si virtutile;
Ei sunt asemeni mirtului din vale, care isi raspandeste parfumul in spatiu.
Prin mainile unor asemeni oameni vorbeste Dumnezeu si dindaratul ochilor acestora El surade pamantului.
E bine sa dai cand ti se cere, dar si mai bine fara sa ti se ceara, din intelegere;
Iar pentru cei dornici sa dea, a-I cauta pe cei necajiti este o bucurie mai mare decat darul insusi.
Fiindca , se afla, oare, vreun lucru pe care sa ti-l refuzi?
O, desigur, tot ce iti apartine va fi daruit intr-o zi;
Deci, da acum, in anotimpul darniciei tale, iar nu in cel al mostenitorilor tai.
Deseori spuneti:"Am sa dau numai acelora care merita."
Pomii din livezile voastre nu spun, insa, astfel, si nici turmele din imasuri.
Ele dau ca sa poata trai, fiindca a pastra inseamna a pieri.
Desigur, cel care-si merita zilele si noptile, merita totul din partea voastra.
Iar cel care a meritat sa bea din oceanul Vietii, are tot dreptul sa-si umple cupa si din micul vostru parau.
Exista oare merit mai mare decat acel ce sta in curajul si increderea de a primi milostenie?
Si cine va credeti voi,pentru ca oamenii sa-si sfasie pieptul si sa-si lepede orgoliul, ca sa le puteti vedea meritele si mandria terfelita?
Luati aminte, ca mai intai voi sa meritati a fi daruitorul si instrumentul darniciei,
Pentru ca, intr-adevar, viata e cea care da viata, in timp ce voi, care va socotiti binefacatori, nu sunteti decat martorii acesteia.
Iar voi care primiti-si cu totii primiti!-nu va luati povara vreunei recunostinte, spre a nu va pune de bunavoie un jug voua si celor care va daruie.
Inaltati-va, mai degraba cu cel care da, primindu-I darurile ca pe niste aripi;
Fiindca, a tine prea mult seama de datoriile voastre, inseamna a va indoi de generozitatea daruitorului, care are pamantul marinimos drept mama si al carui tata insusi Creatorul este."
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

Trofin Petrina

Si astazi..........



Vorbeste-ne despre mancare si bautura

Si un batran, stapanul unui han, zise:" Vorbeste-ne despre mancare si bautura."
Iar el dadu raspuns:
"O, daca ati putea trai din aroma pamantului si , si asemenea plantelor, sa va indestulati cu lumina!
Dar daca trebuie sa ucideti pentru a manca si sa furati mieilor si iezilor laptele de la mamele lor pentru a va potoli setea, atunci faceti din acestea un act de sfintenie.
Si fie-va masa un altar pe care cei puri si nevinovati din paduri si campii sunt jertfiti, pentru tot ce este mai pur si inca mai nevinovat in om.
Atunci cand ucideti o vietate soptiti-I in cugetul vostru:
"Aceiasi putere care te da mortii ma va ucide si pe mine; si eu , la randul meu, voi fi devorat;
Fiindca legea care te da mainilor mele , ma va da apoi unor maini mai puternice;
Sangele tau, ca si sangele meu, nu este decat vlaga care hraneste arborele cerului!"
Cand, cu gura insetata, muscati dintr-un mar, spuneti-I in cugetul vostru:
"Semintele tale vor trai in trupul meu, si maine mugurii tai vor inflori in inima mea.
Parfumul tau va fi rasuflarea mea.
Si impreuna ne vom veseli in toate anotimpurile."
Toamna, cand culegeti viile si stoarceti mustul strugurilor, sa va ziceti in sinea voastra:
"Si eu, la fel, sunt o vie, si rodul meu va fi cules si stors,
Si ca si vinul cel nou voi fi depus in vasele vesniciei."
Iar in iarna, cand ve-ti pitroci vinul, sa tresalte in inima voastra un cantec pentru fiecare cupa.
Si sa aveti in fiecare melodie cate un gand pentru zilele toamnei, pentru vie si pentru teascuri."

http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

Trofin Petrina

Vorbeste-ne despre Munca

Atunci un lucrator spuse:"Vorbeste-ne despre Munca."
Si el raspunse zicand:
"Munciti spre a tine ritmul pamantului si cu sufletul sau.
Fiindca a trandavi inseamna sa ramaneti straini anotimpurilor, sa iesiti din alaiul vietii care inainteaza majestuos si in nobila supunere spre infinit.
Cand munciti deveniti un fluier, prin care murmurul orelor se schimba in cantece;
Care dintre voi ar dori sa fie o trestie muta si linistita, atunci cand totul canta la unison?
Totdeauna vi s-a spus ca munca este un blestem si truda o nenorocire,
Ci eu va asigur ca, muncind, va transpuneti in fapta o particica din cel mai indepartat vis al pamantului, care v-a fost harazit cand acest vis s-a nascut.
Si ramanand uniti prin munca, iubiti viata cu adevarat
Si iubind viata prin munca, inseamna ca ati fost initiati in cea mai launtrica taina a trairii.
Dar daca, in durere fiind, va veti blestema ceasul nasterii, iar povara carnii o veti simti ca  un stigmat pe fruntea voastra, va asigur ca numai sudoarea va va spala pacatul de pe chip.
Vi s-a mai spus, cum ca viata-i doar intuneric si in slabiciunea voastra repetati mereu spusele celor sleiti de puteri.
Ci eu va spun ca viata e intr-adevar un intuneric numai atunci cand este lipsita de daruire,
Ca orice daruire este oarba cand nu exista stiinta,
Ca orice stiinta este zadarnica daca este lipsita de munca,
Ca orice munca este goala fara dragoste;
Iar cand munciti cu dragoste va legati de voi insiva, unul de altul si, impreuna, fata de Creator.
Dar ce inseamna sa muncesti cu dragoste?
Inseamna sa tesi stofe cu fire toarse din sufletul tau, ca si cand iubita-ti ar trebui s-o poarte;
Inseamna sa cladesti o casa cu tragere de inima, ca si cand iubita ar trebui sa o locuiasca;
Inseamna sa sameni boabele cu duiosie, iar spicele sa le seceri cu bucurie, ca si cand iubita-ti ar trebui sa manance painea calda;
Inseamna sa pui in toate lucrurile pe care le faci, o farama din sufletul tau.
Si sa stii ca toti mortii fericiti se tin in preajma ta, veghindu-te.
Adesea v-am auzit zicand, ca si cand ati fi vorbit in somn:"Cel care taie marmura si care  afla in aceasta insusi chipul sufletului sau, e mai presus de cel care trudeste pe ogor,
Iae cel care prinde curcubeul si-l asterne pe panza spre a reda imaginea omului, e mai presus decat cel care croieste sandale pentru picioarele noastre."
Ci, eu va vorbesc, nu insa in somn, ci treaz, in plina zi, ca vantul nu graieste mai melodios batranului stejar decat celui mai nezarit fir de  iarba;
Si doar acela este mai mare care stie sa transforme vocea vantului intr-un cantec ce se aude si mai alinator datorita dragostei sale.
Munca este dragostea scoasa la lumina.
Si, daca nu poti sa muncesti cu dragoste ci cu scarba, atunci mai bine paraseste lucrul tau si aseaza-te la poarta templului pentru a primi pomana de la cei care cu bucurie muncesc.
Iar daca, cu nepasare, vei face painea, va fi o paine amara, care nu va potoli decat pe jumatate foamea omului.
Deoarece daca, fara tragere de inima, vei stoarce mustul din struguri, atunci ca o otrava nepasarea ta se va raspandi in acel vin.
Si chiar daca vei canta asemeni ingerilor, dar nu vei iubi cantecul, auzul oamenilor va ramane surd la glasul zilei ca si la cel al noptii."


Maine despre bucurie si tristete :)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

Trofin Petrina

 "DRAGOSTEA DE DUMNEZEU REZOLVĂ TOATE PROBLEMELE.

Doamne, nu-mi da prea mult, ca să nu Te uit, şi nu mă lipsi de prea mult, ca să nu mă revolt."
                                                                     
                                                                                   OMRAAM MIKHAEL AIVANHOV


http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

Trofin Petrina

Vorbeste-ne despre Bucurie si despre Tristete

Atunci o femeie zise:"Vorbeste-ne despre Bucurie si despre Tristete."
Iar el raspunse:
"Bucuria este tristetea fara de masca.
Si insasi fantana din care a tasnit rasul vostru, a fost adesea plina de lacrimi.
Si cum ar putea sa fie altfel?
Cu cat mai adanc va sapa-n fiinta tristetea, cu atat mai multa bucurie veti prinde in voi.
Cupa in care va asteapta vinul nu este, oare, aceeasi pe care focul a arso in cuptorul olarului?Iar alauta care va alina sufletul nu este acelasi lemn, mai inainte chinuit de cutit?
Cand sunteti veseli, scrutati-va adancul inimii si veti afla ca ceea ce va umple de bucurie nu-I altceva decat ceea ce si tristetea v-a daruit.
Cand sunteti tristi, iarasi scrutati-va inima, si veti vedea ca, intr-adevar,lacrimile va vin de la ceea ce , candva, desfatarea voastra fusese.
Unii dintre voi spun:"Bucuria este mai mare decat tristetea", iar altii zic:"Nu , tristetea este mai mare decat bucuria."
Ci, iata, eu va incredintez ca ele sunt de nedespartit.
Impreuna sosesc in casa voastra, si cand una se aseaza cu voi la masa, nu uitati, cealalta in patul vostru s-a si culcat.
Intr-adevar, sunteti in cumpana, asemeni unei balante, intre bucuriile si tristetile voatre.
Numai cand sunteti goliti de voi insiva, talerele sunt nemiscate si in echilibru.
Cand, insa, paznicul comorii va v-a ridica spre a-si cantari aurul si argintul, va trebui ca tristetea sau bucuria voastra sa se ridice sau sa se coboare."   

http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

gabriela jalba

Ninutz,te citesc, te admir pt perseverenta si imi dau palme ca nu-s instare sa scriu macar doua vorbe!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Trofin Petrina

Eu am citit acum cativa ani cartea asta si mi s-a parut atat de frumoasa ca mi-a ramas intiparita in suflet si  simt nevoia de-a o imparti cu cineva drag :)
As fi vrut eu sa fiu atat de inteleapta sa scriu aceste lucruri, dar deocamdata trebuie sa ma multumesc cu ce au scris altii, dar au scris atat de bine :)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

cara

ninutz, dacă pierzi cartea, o sa continui eu "maxima zilei", că am şi eu cartea!  ;D