Gradina Daliei :)

Started by Dalia, April 25, 2012, 07:18:53 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Au flori splendide asa zburlite la petale!

Voiam sa atrag atenția tuturor cu cireși decorativi cireși de consum sau vișini. Anul asta e o Nebunie peste tot in tara cu monilioza la ei. Se usucă vârfuri de ramura, ramuri întregi, copaci întregi! Chiar si cei decorativi sunt afectați! Eu am vazut anul asta pentru prima data la bătrânul Kanzan, care are peste 10 ani! Asa ca, atenție mare, stropiti neaparat! Daca observați buchete de flori care nu au căzut si stau maro ghem unele in altele, câteva frunze maro adunate ca un ghem, frunze gălbejite si ofilite pe un varf de ramura sau ramura, stropit, si ținuti in Stropiri pana in primăvara viitoare! Doar vișinii vechi sălbatici, se pare ca nu sunt afectați. Taiat pana la țesut curat, dezinfectat mereu foarfeca după fiecare tăietura, arse ramurile  Se pare ca vremea asta a declanșat o epidemie de monilioza!

Am sa postez asta si pe alte topicurile, fiindca e important, nu ma înjurați prea tare!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Multumesc, Es, de sfat! Chiar nu stiam. Din cate am vazut, pot spune ca anul asta ciresii mei au fost la inaltime, cel putin deocamdata: frunze sanatoase si inflorire bogata. Sper sa se mentina tot asa. Eu nu dau cu nimic pe nicio planta. Chiar am vazut purici pe trandafiri, dar si buburuze harnicute. Ii las sa-si faca de cap si pe unii, si pe altii.  :D

einsteinitza

Nici eu nu dau, însă cu asta nu e de joaca, asa ca am dat! In anul următor apariției poate omora pomul!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

Intr-adevar visinul meu a fost afectat, dar ciresii nu . Nu stiu daca mai poate fi salvat pentru ca am avut aceeasi problema acum 5-6 ani cand aveam 2 visini si atunci am tuns tot ce era uscat , i-am stropit , dar numai unul a supravietuit , celalalt a cazut la pamant in iarna care a urmat. Acum cel ramas a facut din nou dar este complet "ars". Cred ca-l voi taia, desi era un soi cu visine mari si frumoase.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

Dalia

Ce pacat! Mai ales ca are ceva anisori...  :(

einsteinitza

Tai scurt de tot, arzi ce scoti neaparat. Stropești apoi cu DITHANE, peste doua saptamâni o alta stropire, de ex cu Score. După ce cad in toamna frunzele, o stropire cuprica, la fel in primăvara. Anul următor repeți de cum apar frunzele. Pot fi salvați dar cu lupte. E păcat sa il lași sa se ducă, încearcă. Ideea e ca e o boala cu care te cam lupți un an si ceva pana sa o elimini, nu ajunge o stropire doua!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: Dalia on May 21, 2015, 08:47:36 PM
Chiar am vazut purici pe trandafiri, dar si buburuze harnicute. Ii las sa-si faca de cap si pe unii, si pe altii.  :D

Nu-i cea mai buna idee sa lasi afidele sa-si faca de cap, desi sunt si buburuze...doar daca ai suficiente buburuze incat sa faca fata la toate afidele! Afidele par inofensive dar nu e chiar asa, ele debiliteaza planta, ii fura din resurse iar ca bonus mai sunt si vectori de transmitere a bolilor...Macar un macerat de urzica se impune, crede-ma!


Es, multumiri pentru avertizare! Monilioza e tare pacatoasa  :( De altfel cam toate bolile, daca observi ca apare ceva si nu intervii, in speranta ca pomul se descurca, te trezesti cu surprize urate! Bolile mi se par in ultima vreme extrem de virulente, de agresive, daca lasam lucrurile in voia naturii nu mai mancam nici un fruct din gradina, eu mai bine fac cateva stropiri cu cap decat sa ma uit la pomii goi de fructe si sa cumpar din piata pline de pesticide!
Nu cxred ca in faza asta e suficienta stropirea cu Dithane, e de contact si nu face fata! Dupa parerea mea e necesara o combinatie de fungicid de contact cu sistemic, combinatia celor doua potenteaza efectul fungicidului sistemic. Cand boala e deja instalata nu ajunge fungicidul de contact
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Quote from: claude on May 22, 2015, 10:11:18 PM
Quote from: Dalia on May 21, 2015, 08:47:36 PM
Chiar am vazut purici pe trandafiri, dar si buburuze harnicute. Ii las sa-si faca de cap si pe unii, si pe altii.  :D

Nu-i cea mai buna idee sa lasi afidele sa-si faca de cap, desi sunt si buburuze...doar daca ai suficiente buburuze incat sa faca fata la toate afidele! Afidele par inofensive dar nu e chiar asa, ele debiliteaza planta, ii fura din resurse iar ca bonus mai sunt si vectori de transmitere a bolilor...Macar un macerat de urzica se impune, crede-ma!

Nici eu n-am stropit niciodata cu nimic. Am un cird de vrabii care locuieste la mine sub tigla si care haleste toti viermisorii de pe trandafiri. Mai rup ei din lastari,  dar pina acum n-am avut probleme serioase.
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Lordule, nici eu n-am stropit...dar totul tine pana la un moment dat, cand, dupa ani intregi in care suporta cu stoicism atacurile furibunde ale bolilor, incep sa cedeze! Eu in primavara aceasta am tras ponoasele a 2 ani cu vreme capricioasa, cand patarea neagra a fost in floare, anul trecut a fost destul de ok, dar anul acesta au picat multi - in sensul ca a trebuit sa-i tai la rasul solului- si asta pentru ca boala i-a slabit si nu au facut fata perioadelor de ger puternic.
Asa ca m-am invatat minte, de-acum o sa-i ajut putin, cand conditiile o cer.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Clau, ai dreptate cand aduci in discutie maceratul de urzici, mai ales ca am o tona in zona in care curge paraul. Cu alte cuvinte cuvinte exista solutii ecologice. Chiar citeam si despre monilioza, ca s-ar putea preveni cultivand hrean in apropierea plantelor care risca sa fie supuse unui astfel de atac. Nu prea le am eu cu tratamentele. Nici nu am avut probleme majore, ce-i drept. Insa e bine de stiut, cel putin cand vine vorba de variantele ecologice.  :)

adrianam

Buna ideea cu hreanul!
Dar ce facem cu el daca devine invaziv?
Ca eu deja am vinca si menta care au inceput sa se inmulteasca exponential si nu stiu cum sa le tin in frau!

einsteinitza

Eu am pădure de hrean fix sub un cires care a facut monilioza. Nu pare sa fie influențat in bine....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Unde mai pui ca hreanul este bun sa-l pui si la borcan! Se inmulteste ce-i drept dar nu cred ca poate deveni chiar invaziv.

Penelopa

Nici pe mine nu m-ar deranja o invazie de hrean, că mai bine tund hreanul decât pirul  +rsp

Dalia

Iunie


Anul acesta imi va inflori Paul's Himalayan Musk. Multumesc mult, Cristina!   +hug :x Am avut un altul, cumparat de la Lottum, insa l-am pierdut. Cristina mi l-a trimis inradacinat, iar acum s-a facut un monstrulet plin de boboci, pe care-l astept sa se urce in pini.  ;;)


einsteinitza

Ce frumos e la tine, le combini așa de bine! +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia


Dalia

Pinii din jurul terenului, cu gard viu de spiraea intre ei si trandafirii mutati in toamna-primavara:



Tabloul nu spune mare lucru acum.

zamfira

Parca se simte alt aer, iar culorile sunt mai tari. Dar e si priceperea Daliei care picteaza cu plante vii.  +rsp

Dalia

Quote from: zamfira on June 01, 2015, 06:55:08 PM
Parca se simte alt aer, iar culorile sunt mai tari. Dar e si priceperea Daliei care picteaza cu plante vii.  +rsp
:) Ce frumos ai spus, multumesc! Ma simt chiar incurcata...  +ham Daca as reusi sa fac asta si la nivel de intreg, ar fi grozav. Simt ca ma descurc doar pe bucatele. Iar la asta contribuie si faptul ca multe dintre plante mai au pana sa ajunga maturitate...  :)

zamfira

Asta este de fapt dificultatea arhitecturii peisagere: trebuie sa cunosti atat de bine plantele incat sa estimezi evolutia volumelor si evolutia cromatica de-a lungul anotimpurilor si de-a lungul anilor. Indiferent ce se schimba, armonia trebuie sa ramana. Asta o poate face foarte bine aproape numai cine iubeste plantele si le creste ca pe proprii copii.

Dalia

Da, asa este. Insa in toata ecuatia asta mai intervine ceva: plantele pe care le achizitionezi (si pe care le descoperi) pe parcurs, adica cele care-ti dau peste cap planul, ideile...

Radu

Lângă unul dintre pini mi-aş întinde o pătură şi aş dormiiiiiiii..... E superb. :yrk

Dalia

Da, e o idee buna, mai ales ca zona va fi parfumata de niste trandafiri vechi.  :D Si, probabil ca vor mai aparea si alte noutati pe acolo, fiindca, asa-i in gradina, intotdeauna e loc (sau daca nu, facem sa fie) de inca ceva. Cu alte cuvinte, niciodata nu se incheie... planul.  =))

einsteinitza

Absolut asa e! Din fericire, un grădinar are grădina ca marca a evoluției lui ca suflet, se schimba gusturi, plăceri, senzații, după cum evoluam noi. Un peisagist evoluează strict ca meserie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro