Pages: 1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Produse pentru gradina ecologica  (Read 11082 times)
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #25 on: November 10, 2012, 07:34:44 AM »

In primul an in care m-am hotarat sa nu streopesc, gradina mea era ciudata rau, ca sa nu zic altfel. Undecided
Mai ales la prini aparusera boli, care se raspandeau de la vecini, plus niste puricei de care nuu prea reuseam sa scap. Frunze rasucite, cu o mazga neagra. Am inceput sa citewsc si sa scotocesc dupa informatieq, si de arunci in fiecare saptamana am pus furtunul cu jet pe dosul frunzelor la prun, si nu am mai avut probleme, desi vecinul are gradina infestata si foarte neingrijita. Anul trecut a inceput sa se refaca populatia de paianjeni si gargarite. Au aparut gargarite chiar si pe trestia de la lac, e plin de ele, si muncesc cu sarg. Am invatat sa nu mai stric panzele de paianjeni, le ocolesc, iar acum, toamna, toate zonelew mai putin umblate au cate o panze care sclipesteq dimineata cu roua.
Cred ca nu merge de la inceput, cat timp gradina e dezechilibrata, dar merge in timp,poate mai greu in marile aglomerari urbane, unde sunt si alti factori de dezechilibru.

Uite ca cei de la Firiteaz reusesc sa cultive greau, secara, alac, plante medicinale, pe suprafete mari ,fara chimicale, si au productii bune si din asta traiesc. Cred ca inca suntem atat de putin informati, mie mi se pare ca merg pe un teren alunecos, parca nu am puncte de sprijin.

bunicutz32
Roza

« Reply #26 on: November 14, 2012, 01:58:10 PM »

Oricum ar fi, eu am mari sperante pentru la anul, sa fac gradina si celelalte cat pot eu de "eco", adica macar sa nu bag chimicale de sinteza in pamant si in plante si sa merg cat se poate pe o "strategie" care sa ajute plantele atat ca nutritie cat si ca rezistenta la boli si daunatori. Nu ma indoiesc ca voi fi multumit, cat de putin se va face va fi bun. Am imediat 14 de ani de agricultura clasica si m-am cam saturat de minciunele.

claude
Roza

« Reply #27 on: November 14, 2012, 08:27:42 PM »

Eu voi merge si la anul pe calea minimei rezistente, ca sa zic asa  Grin  In sensul ca voi face la pomii fructiferi cele 2 stropiri de iarna, cu piatra vanata si ulei mineral si voi face si o stropire contra viermilor... la de toate, ornamentale sau de mancat, ...zeama de urzici...si voi mai face o stropire la trandafiri, cu insecticid sistemic, in primavara, ca sa nu mi-i decimeze viespea sfredelitoare...anul acesta a functionat aceasta stropire, lasasem doi trandafir nestropiti, ca martor, si au fost atacati de viespe, cei stropiti niciunul nu a avut de suferit, deci ma gandesc ca nu e doar o coicidenta  Undecided

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
einsteinitza
Moderator

« Reply #28 on: November 15, 2012, 07:15:23 AM »

Stropesti doar cu ulei mineral sau cu un produs uleios?

claude
Roza

« Reply #29 on: November 15, 2012, 01:15:43 PM »

Cu Confidor Oil stropesc, asta am luat pentru stropirea din sezonul trecut si mai am si pentru anul acesta...

einsteinitza
Moderator

« Reply #30 on: November 15, 2012, 05:11:46 PM »

Din pacate, si asta e un adevarat"killer" .
Uita-te pe table
http://beehivejournal.blogspot.ro/2010/05/killing-bees-with-pesticides.html
Sau mai scurt, de la un rozierist

http://rosemanstansblog.wordpress.com/2012/04/07/bee-careful-what-you-spray/
Problema e ca, odata cu imputinarea drastica a albinelor an de an, eu cel putin incerc sa nu le mai extermin si eu, chiar ma lupt sa plantez macar arbusti care atrag albinele.
Nici nu stii cum e mai bine, eu cel putein ma simt tare nesigura.

claude
Roza

« Reply #31 on: November 16, 2012, 06:10:49 PM »

Toate sunt killeri, Es  Sad  Eu de aceea folosesc chimicale doar in perioada cand plantele nu au flori si doar daca e necesar. In perioada de inflorire am mai folosit doar zeama de urzici, eventual, si asta doar individual la trandafirii care aveau purici verzi in exces, am dat doar lastarii afectati si, uneori, nicic aceia, pentru ca nu am observat pagube evidente.  In rest, le las toate sa se descurce si ma bucur ca nu am avut probleme, probabil dusmanii daunatorilor au fost si ei prezenti, din moment ce nu i-am omorat cu chimicale  Wink
Stropirile de iarna la pomi le-am pastrat, deocamdata, pentru ca, la cate boli bantuie in ultimii ani m-am gandit sa-mi iau macar acele minime masuri de precautie si sa dezinfectez putin 

einsteinitza
Moderator

« Reply #32 on: November 16, 2012, 07:07:08 PM »

Stiu, si nu judec nimic, doar pun in scris ganduri, ca eu habar n-am cum e mai bine. Si eu am trecut prin faza de iarna, cand pastrasem doar stropirile alea de iarna. Si acum mai am niste Emerite oil. Wink
Ma gandesc acum ca poate prin stropirea aia omoram si mii de larve de insecte benefice, si cream o ruptura. Ca eu tineam lucrurile in loc, prin interventia mea. Ma mai gandesc ca altii pot sa faca o afacere cu plante cultivate ecologic, si le merge.nu inteleg inca pe deplin mecanismul, mereu am inpresia ca sunt pe teren alunecos- sa stropesc, sa nu stropesc... De fapt incerc sa vad daca merge cativa ani, mai ales cu prunii, unde am ceva probleme. Trandafirii nu au nevoie de stropiri, cel putin ai mei, fiindca majoritatea se descurca foarte bine. Cu prunii am probleme si pentru ca vecinii au pruni batrani si extrem de bolnavi si neingrijiti, nu stiu cum sa gestionez asta.

claude
Roza

« Reply #33 on: November 16, 2012, 09:55:42 PM »

Si eu sunt la fel ca tine...anul acesta chiar ma gandeam ca oare de ce naiba io fi facut la pomi stropirea contra viermilor, ca n-am avut nici macar un amarat de mar fara vierme  Undecided  Toate au fost bolnave si viermanoase, au cazut din pom inainte de maturare...dar a si fost un an teribil, cu seceta asta groaznica...asa ca  dau vina pe conditiile climatice, gandindu-ma ca au favorizat tot felul de chestii naspa  Huh?  Ca fapt divers, anul acesta am observat ca erau foarte putine urechelnite, la mine era plin de urechelnite, le gaseam si prin casa, in schim anul acesta abia cateva am vazut, si stiu ca-s folositoare...nu stiu ce sa zic, sunt la fel de confuza ca si tine  hammer
Ai si tu dreptate cu insecticidul de iarna, ca omoara si ce nu trebuie...acum m-ai agitat si mai rau decat eram inainte si ma gandesc ca poate ar fi mai bine sa sar acea stropire...

paraschivvvv
Roza

« Reply #34 on: November 16, 2012, 09:58:04 PM »

Daca stropirile se fac cand plantele nu sunt in floare si seara cand albinele s-au retras la stup nu este o problema mai ales cu substantele care au remanenta pe floare doar 12 ore;mai rau este cu cele de 48 sau 72 de ore pentru bietele albine ,dar sunt si substante selective pentru albine care sunt specificate si care nu fac rau;deci acum avem de unde alege,dar si in functie de banuti ultimele fiind mai scumpe.
bunicutz32
Roza

« Reply #35 on: November 17, 2012, 01:08:13 PM »

Problema e ca, odata cu imputinarea drastica a albinelor an de an, eu cel putin incerc sa nu le mai extermin si eu, chiar ma lupt sa plantez macar arbusti care atrag albinele.
Fiindca pentru orice cioara puii ei sunt cei frumosi, ma bag si eu in discutie sa spun ca nimic nu atrage mai bine albinele decat un numar cat mai mare de aromatice din familia labiatelor - menta, salvie, cimbru, levantita, oregano s.a.m.d. Orice planta din aceasta familie, cu flori cat de mici, este un magnet pentru albine. Pe langa asta mai au si alte foloase in gradina ecologica: nectarul si polenul lor este hrana pentru adultii unor entomofagi, repelent pentru unii daunatori, aspectul estetic etc. Si de cele mai multe ori sunt putin pretentioase si rezistente la boli si alte necazuri.

claude
Roza

« Reply #36 on: November 18, 2012, 01:31:09 PM »

Pai bine faci ca te lauzi cu puii tai, ca sunt frumosi si ar fi pacat sa lipseasca din gradina  Wink   Si eu ma gandesc ce melifere sa adaug in gradina, ca sa fie cam pentru toate sezoanele polen pentru albinute...asta pentru ca in ultima perioada, din cauza conditiilor climatice am cam renuntat la multe perene si mi-am dat seama ca trandafirii nu sunt o sursa suficienta, ei nu sunt chiar cei mai potriviti, asa ca trebuie neaparat cate ceva pe langa ei...

bunicutz32
Roza

« Reply #37 on: November 18, 2012, 07:16:30 PM »

Eu pun in fiecare an printre legumele din gradina craite si galbenele. Amandoua sunt vizitate frecvent de albine. Si alte compozite sunt preferate de albine (musetel, margarete, daliile pitice etc.) dar si umbeliferele. Eventualele "insule salbatice" din gradina trebuie aiba neaparat plante cu flori din aceste trei familii labiate, compozite si umbelifere.

claude
Roza

« Reply #38 on: November 18, 2012, 11:52:56 PM »

Galbenele...am hectare, de ele uitasem  Grin  rasar peste tot, eu am pus cateva fire acum cativa ani, pentru ca recoltez flori pentru ceai si acum rasar puzderie, peste tot, trebuie sa le smulg ca pe buruieni, ca ies prea dese...
O sa pun iarasi craite, am renuntat la ele acum vreo 2 ani, dar imi plac daca sunt tufe mici si compacte

bunicutz32
Roza

« Reply #39 on: November 19, 2012, 07:45:04 AM »

Galbenele...am hectare, de ele uitasem  Grin  rasar peste tot, eu am pus cateva fire acum cativa ani, pentru ca recoltez flori pentru ceai si acum rasar puzderie, peste tot, trebuie sa le smulg ca pe buruieni, ca ies prea dese...
O sa pun iarasi craite, am renuntat la ele acum vreo 2 ani, dar imi plac daca sunt tufe mici si compacte
Va trimit eu daca vreti seminte de craite pitice, recoltate amestecat de la cele 5-6 soiuri care le-am avut anul acesta si de galbenele cu floarea batuta, galbene si portocalii.

rodi
Roza

« Reply #40 on: November 19, 2012, 08:36:32 AM »

Cool eu stau in umbra si trag cu urechea...... Cool
sunt foarte fericita ca v-am gasit.....
(scuze pt offtopic dar nu ma pot abtine)  hammer

sanatateprintraditie.blogspot.com
einsteinitza
Moderator

« Reply #41 on: November 20, 2012, 09:46:33 AM »

Da, si eu incerc sa le combin, anul asta chiar am avut menta si busuioc printre trandafiri.
Cu levantica nu ma prea inteleg, fiindwca nu reusesc sa o tund la timp si devine cam desalata, se lemnifica ciudat.

yorasta
Roza

« Reply #42 on: November 23, 2012, 02:17:50 AM »

Foarte interesant subiect si foarte interesante discutii dar ma uit ca vitelu la dvd si nu inteleg nimic  Grin dar totusi am o intrebare ca va vad asa in tema cu aceste substante etc ....... eu recoltez yamadori ( copacei din natura ) pt. ai face bonsai , cand ii recoltez automat le tai din radacini , ce substanta imi recomandati pt. fortarea si cresterea rapida a radacinilor in timp cat mai scurt , daca isi dezvolta noi radacini in timp cat mai scurt e ca si prins copacelul ..... mc. si daca stiti ceva anume astept un raspuns
IONUT
Lalea

« Reply #43 on: November 23, 2012, 11:51:15 AM »

si daca stiti ceva anume astept un raspuns
razormin
bunicutz32
Roza

« Reply #44 on: November 23, 2012, 05:41:27 PM »

Eu am mai folosit si Radifarm.
http://www.valagro.com/en/farm/products/valagro/specialties/radifarm?func=viewThingData;thingId=_uYISX0GSrv3tQuGmJdHSQ;thingDataId=AgQ5bzQN-khYsQFQ03cfxA#

yorasta
Roza

« Reply #45 on: November 23, 2012, 08:11:12 PM »

Va multumesc foarte mult pentru informatii
bunicutz32
Roza

« Reply #46 on: November 24, 2012, 05:27:50 AM »

Mai sunt pe piata si alte produse, mai mult sau mai putin ecologice, care sa ajute la regenerarea radacinilor, dar eu n-am folosit decat Razormin  si Radifarm. Sunt ceva produse prin ofertele atasate de mine mai la incepurul topicului si se mai pot gasi si altele pe net (Plantroot, Biorootz etc. etc., tot felul de root.......). Din experienta mea insa sunt mai greu de procurat, adica nu sunt pe stoc, sau sunt la ambalaje mai mari decat trebuie unui gradinar obisnuit, sau costa transportul de nu mai vrei etc.

myosotis
Roza

« Reply #47 on: December 28, 2012, 01:22:38 PM »

......................

Uite ca cei de la Firiteaz reusesc sa cultive greau, secara, alac, plante medicinale, pe suprafete mari ,fara chimicale, si au productii bune si din asta traiesc. Cred ca inca suntem atat de putin informati, mie mi se pare ca merg pe un teren alunecos, parca nu am puncte de sprijin.

Pot gasi informatii despre ei pe undeva ?  goagal imi tot da "tezaurul"  de la Firiteaz.
Multumesc

einsteinitza
Moderator

« Reply #48 on: December 28, 2012, 05:18:49 PM »

Da, sigur, te tenteaza o paine?
http://biofarmland.com/frameromanian.htm

myosotis
Roza

« Reply #49 on: January 03, 2013, 01:03:10 AM »

Multumesc.
Voiam sa stiu cum fac si ce fac. Probabil ca au multe ha acolo. Caut solutii la problema mea.

Pages: 1 [2] 3 4   Go Up
  Print  

Jump to: