Pages: [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Produse pentru gradina ecologica  (Read 10092 times)
bunicutz32
Roza

« on: April 19, 2012, 04:15:26 AM »

M-am gandit sa deschid acest topic referitor la produse si materiale ecologice care se pot folosi in gradina, atat pentru combaterea bolilor si daunatorilor cat si fertilizanti, stimulatori, amelioratori de sol etc.
Sunt binevenite informatii referitoare la produse comerciale (de unde le putem procura, preturi, doze de aplicare, efect etc.) si produse "home-made" cu destinatia lor, modul de preparare, modul de aplicare etc.

einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #1 on: April 19, 2012, 06:26:43 AM »

Eu nu prea cunosc asemenea produse, daca te referi la insecticide si fungicide.
Doar traditionalul amestec de zeama de tutun cu sapun.

bunicutz32
Roza

« Reply #2 on: April 19, 2012, 08:00:52 AM »

Eu tocmai mi-am cumparat Biosol (sapun de potasiu) si Vectafid R (parafina + cupru) de la Blondy Romania si vreau sa le folosesc la vara la ardei si tomate, impotriva afidelor si musculitei albe, daca va fi cazul.
Acum sunt in cautari de ulei de neem. Au ceva la Blondy dar mai caut o alternativa. Dau de stire imediat ce gasesc.
Am gasit si ceva extracte naturale http://www.morami.ro/produse-seminte-si-rasaduri/produse-pentru-culturi-bio/extracte-naturale-c855.html si fertilizanti organici http://www.morami.ro/produse-seminte-si-rasaduri/ingrasaminte-pentru-horticultura/ingrasaminte-organice-c758.html la o firma din Salonta - Morami, dar preturile sunt mortale.
Au si la Holland Farming ceva. Inca astept de la ei o oferta de pret.

einsteinitza
Moderator

« Reply #3 on: April 19, 2012, 08:10:11 AM »

Problema sta ,dupa capul meu , in felul urmator. Si insecticidele bio omoara tot.  Undecided Bineinteles, cand e nevoie e nevoie.
Eu cel putin nu stiu de produsele astea, am cumparat o singura data un insecticid din extract de insecta, Milbenock, sau asa ceva. Tot de la Blondy.
La ingrasaminte nu ma bag, am compost si compost de la gaini, sunt multumita cu primavara si toamna un ingrasat natural serios.

bunicutz32
Roza

« Reply #4 on: April 22, 2012, 05:51:28 AM »

Am primit si oferta de preturi de la Holland Farming. Tinand cont de dozelel de aplicare nu sunt preturi mari, sunt comparabile sau mai mici decat cele ale pesticidelor de sinteza. Numai ca sunt la ambalaj de 1 litru, cam mult pentru un utilizator necomercial (1 litru ar insemna cam 3000 litri de solutie) dar probabil ca voi cumpara 2-3 produse si daca cineva este doritor pot vinde cate 100 ml.

* Oferta Atlantica Ecologic 2012.pdf (121.61 KB - downloaded 159 times.)

bunicutz32
Roza

« Reply #5 on: April 22, 2012, 05:56:03 AM »

Se pare ca si NaturEvo http://www.naturevo.ro/ro/agricultura-ecologica/88 are ceva produse pentru agricultura ecologica dar n-am apucat sa-i caut inca. Daca cine a luat ceva de la ei sau au oarecare idee, va rog sa-mi spuneti. Si-au schimbat site-ul dar tot slab e, fara informatii referitoare la produse.

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #6 on: April 22, 2012, 10:15:19 AM »

ulei denim tongue adica de neem, o sa mai primesc eu peste vreo 2 saptamini, da iese cam scump, pe la 48 ron 100ml. e buna l-am verificat, musculita alba nu se simte deloc bine. are insa o hiba: la temperatura obisnuita e o pasta. ca sa il folosesti trebuie sa il bagi in apa calda, sa il agiti bine, etc.

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999
bunicutz32
Roza

« Reply #7 on: April 22, 2012, 07:18:28 PM »

ulei denim tongue adica de neem, o sa mai primesc eu peste vreo 2 saptamini, da iese cam scump, pe la 48 ron 100ml. e buna l-am verificat, musculita alba nu se simte deloc bine. are insa o hiba: la temperatura obisnuita e o pasta. ca sa il folosesti trebuie sa il bagi in apa calda, sa il agiti bine, etc.
Ce doza se foloseste ? Ca sa moara musculita alba si altele ca ea, nu sa se simta deranjata.
Ce am gasit eu costa 80 RON / 250 ml si se recomanda 80-100 ml/10 l solutie de stropit.

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #8 on: April 22, 2012, 07:40:29 PM »

pretul e bun
informatia mea e aici
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999/a602160/00000044
eu am pus 5ml, da nu cred ca e grav daca pui 8ml/L.
m folosit neem si contra unor cosenile de pe palmieri. evident nu le place. numa ca imi pare incomod sa tot stau sa bainmaresc ceara, da-i cu ea in apa, claticeste recipientul pina da dumnezeu de se dilueaza cit de cit...
imi pare o alternativa ecologica viabila la confidor.
am pus in samponul de pureci si am spalat pisica. nu pare incintata de idee: cind ma vede cu sticla, fuge de rupe pamintul. Nu ca i-ar fi placut prea tare inainte cu samponul simplu.
Altfel ii prevad un viitor bun la stropit verdeturi comestibile crescute in cantitati mici pe linga casa sau in minisere, sau iarna la plantele din casa pentru ca nu este toxic si nici nu imi pare sa miroasa neplacut.

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999
bunicutz32
Roza

« Reply #9 on: August 06, 2012, 08:09:14 PM »

Am mai gasit si cativa fertilizanti organici pentru agricultura ecologica pe site-ul reprezentantei Glia in Romania http://www.glia.ro/produse-glia/ingrasaminte_10/ : Guanito, Italpollina, Orgevit, Phenix. Informatii mai detaliate sunt pe site-ul producatorului Italpollina.
Au depozite si magazine in mai multe orase, inclusiv Bucuresti.

bunicutz32
Roza

« Reply #10 on: August 06, 2012, 08:16:02 PM »

Am primit si oferta de preturi de la Holland Farming. Tinand cont de dozelel de aplicare nu sunt preturi mari, sunt comparabile sau mai mici decat cele ale pesticidelor de sinteza. Numai ca sunt la ambalaj de 1 litru, cam mult pentru un utilizator necomercial (1 litru ar insemna cam 3000 litri de solutie) dar probabil ca voi cumpara 2-3 produse si daca cineva este doritor pot vinde cate 100 ml.
Trebuie sa corectez 1 litru pentru 300 litri de solutie. Scuze, acum am observat greseala.

bunicutz32
Roza

« Reply #11 on: August 09, 2012, 07:55:28 AM »

Am gasit la SemPlant http://www.semplant.ro/ ceva amelioratori de sol pe baza de acizi humici extrasi din leonardita. Mai multe detalii tehnice sunt pe site-ul producatorului HuminTech.
Am pus in attachment oferta de pret

* Produse HUMINTECH [SemPlant].pdf (218.76 KB - downloaded 212 times.)

claude
Roza

« Reply #12 on: August 29, 2012, 10:16:28 PM »

Bunicutz, citind pe site mi se par foarte interesanti amelioratorii aceia de sol pe baza de acizi humici, dar recunosc ca n-am auzit in viata mea de asa ceva  hammer  Tu ne poti lamuri cumva daca e chiar o treaba pe bune?

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
bunicutz32
Roza

« Reply #13 on: August 31, 2012, 07:38:43 AM »

Foarte pe scurt: acizii humici si fulvici sunt substante cu molecula mare, coloidale, care se formeaza in sol prin descompunerea partiala a resturilor vegetale. Rolul lor este de a lega intre ele particulele foarte fine din care este alcatuit solul, sub forma unor graunciori printre care patrund apa, aerul si radacinile plantelor. Al doilea rol foarte important al lor este de a absorbi partial elementele nutritive, care altfel ar migra in adancime cu apa, nemaifiind disponibile radacinilor. Referitor la acizii humici extrasi din leonardita: leornardita este un carbune inferior cu un continut relativ mare de acizi humici sau substante asemanatoare lor, ceea ce permite extragerea economica a acizilor humici pentru folosire in agricultura. Eu personal am folosit acum cativa ani un asemenea produs la producerea rasadurilor si pot spune ca am fost multumit. Atat ca asemenea produse n-au efect sa te dea pe spate decat incluse intr-o strategie de ameliorare a solului, care sa mai cuprinda si o fertilizare optima, lucrarile solului facute la timp, udare, mulcire etc. Dar eu sunt convins ca au un efect bun, mai ales pe soluri sarace in materie organica, cum ar fi cele nisipoase sau cele unde a fost neglijata fertilizarea organica.
Din ceea ce au la Semplant eu am sa folosesc Perlhumus, amestecat in turba pentru rasaduri si probabil Humicraft si BioHealth TH pentru gradina, aplicate la sol.

bunicutz32
Roza

« Reply #14 on: October 08, 2012, 09:42:31 AM »

Am gasit ca si Ghesaf Trade din Otopeni are ceva ingrasaminte organice si biostimulatori
http://www.ghesaf.ro/category/ingrasaminte/frayssinet/agor
Oferta de preturi este in attach.
Pun si fisele de prezentare la doua produse ecare ma tenteaza pe mine, dar cred ca se gaseste pe net cate ceva pe site-urile producatorilor si despre celelalte.

* Oferta eco Ghesaf Trade.pdf (150.98 KB - downloaded 412 times.)
* VegetHumus.pdf (64.01 KB - downloaded 115 times.)
* Neocup-Ca.pdf (299.64 KB - downloaded 142 times.)

bunicutz32
Roza

« Reply #15 on: October 30, 2012, 07:30:04 PM »

Adviso Trading are ceva biostimulatori interesanti pentru agricultura ecologica. Au si magazin online
http://www.e-adviso.ro/ro/categorii/biostimulatori-plante_de_gradina.jsp

bunicutz32
Roza

« Reply #16 on: October 30, 2012, 07:41:29 PM »

A trecut ceva timp da cand am folosit ulei de neem in gradina, in vara, dar mi-am adus aminte si trebuie sa-mi dau cu parerea. Concluzia mea este ca "rade" tot ce are 6 picioare adica insecte, daunatoare sau folositoare, ceea ce mie nu-mi place. Adica e bun sa controlezi o invazie masiva de afide sa zicem, dar omoara fara discriminare si entomofauna utila, ceea ce contrazice principiile agriculturii ecologice si mai ales bunul-simt. Eu personal l-am folosit anul acesta prima si ultima data. Prefer sa folosesc alte alternative mai selective pentru buburuze si alte insecte pradatoare, ca sapunul de potasiu si uleiul de parafina.

einsteinitza
Moderator

« Reply #17 on: October 30, 2012, 09:30:49 PM »

De uleiul de neem auzisem, insa de cel de parafina si de celalalt nu. Ce pacat, nnu prea avem informaltii despre sistemul ecologic de gradinarit si mergem pe pipaite.
Si eu ma bucur cand vad buburuzele si paianjenii in gradina la treaba.

rodi
Roza

« Reply #18 on: October 31, 2012, 08:45:45 AM »

Es, cum e cu amestecul de zeama de tutun ? Ma luminezi putin, te rog ?

sanatateprintraditie.blogspot.com
bunicutz32
Roza

« Reply #19 on: October 31, 2012, 11:33:34 AM »

Mai jos este un link referitor la modul de actiune al sapunurilor insecticide. Clar si instructiv, cel putin pentru mine.
http://greenmethods.com/site/weblog/2009/05/understanding-insecticidal-soaps-and-detergents/
Din cate stiu eu si uleiul parafinic are tot actiune de contact si partial metabolica asupra insectelor cu invelisul moale (afide, musculita alba, tripsi, paianjeni) si este acceptat in agricultura ecologica.

einsteinitza
Moderator

« Reply #20 on: November 01, 2012, 06:50:17 AM »

Da, instructiv intr-adevar.
Pe de alta parte, interesul cred ca este  sa le imbini in asa fel incat sa nu folosesti nimic, ci bolile si insectele sa traiasca in buna pace, in numar rezonabil fiecare.  rolling on the floor . In asta sta marea arta a gradinaritului eco.
O fi ilogic poate, dar in capul meu este ideea ca ar trebui sa plantez in asa fel incat populatia de insecte sa fie echilibrata.
In vara am fost pe dealul de langa mione inainte de cosit, ear o panta care era cu fanu l mai mare, caqm de 40 de cm. . O pajiste plina de mii de soiuri de flori de camp,nu mai vazusem de ceva vreme  m-am aplecat sa ma uit, si era o colcaiala de isnecte si un zumzet, fiecare avea treaba! Albine, viespi, niste paianjeni verzi, gandaci lunguieti negrei cu rosu, sau rosii, o multitudine de insecte, aveam impresia ca fiecare planta are cate un musafir. Si toataq pasunea aia era vesela si fara griji, fara boli, fiecare  avea loc si nu facea rau.. Probaqbil ca unele plante murisera, altele erau maqi slabe, dar de fapt supravietuia ce era puterenic si nimeni nu strica echilibrul..
Oare cum putem aduce asa ceva in gradina?

bunicutz32
Roza

« Reply #21 on: November 02, 2012, 08:18:22 AM »

Da, instructiv intr-adevar.
Pe de alta parte, interesul cred ca este  sa le imbini in asa fel incat sa nu folosesti nimic, ci bolile si insectele sa traiasca in buna pace, in numar rezonabil fiecare.  rolling on the floor . In asta sta marea arta a gradinaritului eco.
O fi ilogic poate, dar in capul meu este ideea ca ar trebui sa plantez in asa fel incat populatia de insecte sa fie echilibrata.
In vara am fost pe dealul de langa mione inainte de cosit, ear o panta care era cu fanu l mai mare, caqm de 40 de cm. . O pajiste plina de mii de soiuri de flori de camp,nu mai vazusem de ceva vreme  m-am aplecat sa ma uit, si era o colcaiala de isnecte si un zumzet, fiecare avea treaba! Albine, viespi, niste paianjeni verzi, gandaci lunguieti negrei cu rosu, sau rosii, o multitudine de insecte, aveam impresia ca fiecare planta are cate un musafir. Si toataq pasunea aia era vesela si fara griji, fara boli, fiecare  avea loc si nu facea rau.. Probaqbil ca unele plante murisera, altele erau maqi slabe, dar de fapt supravietuia ce era puterenic si nimeni nu strica echilibrul..
Oare cum putem aduce asa ceva in gradina?
Sunt cateva metode folositoare pentru sporirea biodiversitatii in gradina ecologica, care este adevarat ca presupun ceva mai multa munca si pierdera unei parti (mici) din terenul cultivat dar avantajele sunt enorme, atat din punct de vedere strict tehnologic cat si estetic. Cred ca cele mai importante sunt plantele companion si "insulele" de vegetatie salbatica. De plantele companion se stie destul de mult, ce avantaje au si cum se face. Mie imi place foarte mult si ideea de "insula salbatica", care presupune cultivarea unei portiuni de teren, de orice forma si in orice pozitie (in interiorul gradinii sau mai convenabil la margine, pe langa gard, sau oriunde este o bucatica de teren la indemana, de exemplu pe marginea unui solar) cu plante perene si/sau anuale din flora spontana sau flori pur si simplu. Se pot pune si arbusti (semi)salbatici de talie mica sau medie ca macesul, paducelul etc. Ca plante florifere se potrivesc nenumarate, mai ales din familia compozitelor dar si aromatice din familia labiatelor, dar lista este nesfarsita. Ideea este sa avem flori cat mai multe pe parcursul anului, fiindca foarte multe specii de insecte folositoare, pradatori ai daunatorilor, au adulti care se hranesc cu polen si nectar. Aceste insule asigura si refugiu pentru insectele pradatoare. Arbustii, mai ales producatori de fructe, sunt atractivi si pentru pasari. Si asa mai departe. Sunt si dezavantaje, dar minore dupa parerea mea (soareci, terenul se lucreaza mai greu mai ales daca insulele sunt in interiorul gradinii s.a.m.d.).

einsteinitza
Moderator

« Reply #22 on: November 05, 2012, 07:19:48 AM »

Da, eu ma gandeam si la intercalsrea efectiva s culturilor, cinci sase soiuri pe acelasi strat .se zice ca atunci daunatorii nu ataca in masa, fiindca un strat de varza se vede de la distanta, atrage de departe fluturele de varza, pe cand un steat cu varza din loc in loc nu e asa de uisor de atacat.
Interesante toate aceste variante de s face ce face natura, un amestec reusit si sanatos.
Eu fac dee ceva vreme paine  pentru consumu l nostru, iar de putin timp fac paine cu grau macinat pe loc la o mica moara cu pietre, casnica. Deci , macin faina si imediat fwc paine. Graul si alacul le cumpar de la o ferma a unor elvetieni din comuna Firiteaz. Este grau fara substante chimice, crescut pe teren nesapat si ingrasat doar prin rotatia culturilor.
Ce e interesant e ca ei  scapa de buruieni si ingrasa solul semanand in primii doi ani trifoi, dupa care in brazde inguste si de suprafata, seamana graul. Foarte interesant, le merge, fara chimicale, fara sapat.

claude
Roza

« Reply #23 on: November 09, 2012, 09:52:13 PM »

Dupa parerea mea, pe camp e una, in gradina proprie altceva...pe camp exista un anumit ecosistem, cu plantele potrivite acelei zone, care atrag si insectele aferente. Gradina e altceva, adunam plante care poate nu mereu sunt cele mai potrivite din toate punctele de vedere, deci din start exista un dezechilibru. Si nimeni nu va sta cu mainile in san sa se uite cum un anumit daunator ii omoara niste plante...poate inamicul acelui daunator nu are conditiile potrivite la noi in gradina...de aceea mi se pare extrem de greu, daca nu chiar imposibil, sa construiesti echilibrul existent intr-un colt salbatic de natura

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
bunicutz32
Roza

« Reply #24 on: November 10, 2012, 07:23:14 AM »

Asa este, tot ceea ce facem noi sau incercam macar va fi artificial. Dar putem macar sa ne dam silinta si eu cel putin cred ca merita efortul. Macar pentru ceea ce mancam noi personal din gradina proprie merita sa mai iesim din rutina - randuri si parcele drepte, chimicale, stress ca ni se imbolnavesc plantele etc.-

Pages: [1] 2 3 4   Go Up
  Print  

Jump to: