Patrunjelul

Started by einsteinitza, April 10, 2012, 06:43:50 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: penelopa on May 15, 2010, 09:29:01 PM
Mie, anul trecut nu mi-a iesit nici macar un fir de patrunjel.  :(
Anul asta, parca s-ar vedea ceva .....daca voi jumuli buruienile. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: geodezia on May 21, 2010, 08:39:21 AM
Ar fi ciudat dupa ce da caldura sa iese toate gramada ,ca n-or sa aiba loc sa respire .Acum am luat si niste seminte asa granulate si am pus si de patrunjel si de salata si de morcov .Am pus si patrunjel de radacina Sunt curioasa daca alea granule or sa iasa ca de sunt unguresti am mai incercat si cu astea ca mi-au zis colegele de la servici ca lor le-a iesit .Daca nu inseamna ca asa este am pamintul patriot si trebuie sa il schimb adica sa plec in Italia sau Ungaria sa pot sa am gradina cu rezultate fantastice
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: victoria222 on January 21, 2011, 07:47:32 PM
La patrunjel este foarte important ca semintele sa fie proaspete, de 1 an, cel mult 2ani, pentru a germina. La fel este cu semintele de patrunjel de radacina, si cele de pastarnac. Asta poate fi unul din motivele pentru care semintele nu incoltesc. La mine a iesit o frumusete de patrunjel din seminte de la ZKI.   
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: victoria222 on January 21, 2011, 10:08:07 PM
Este un producator de seminte din Ungaria. Se mai gaseste in comert, pe la unele fitofarmacii/magazine. Seminte de la ei gasesti si aici: http://fdh.ro/seminte_hobby/seminte_legume/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: sicamin on February 12, 2011, 02:07:27 PM
Arata bine si buruienile sant tot verzi ,asa ca nu se observa  :D.
Si eu am luat cateva frunze de la patrunjelul meu ,azi ,dar al meu e din cel normal     ;)(de radacina )
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: penelopa on January 31, 2012, 10:13:04 PM
Eu pun in fiecare an patrunjel de radacina, dar nu se face mereu. Il tratez ca si pe cel de frunze, iar daca nu vrea sa faca radacina, ma multumesc si cu frunzele lui. 
Recunosc ca radacinile de patrunjel si pastarnac n-au fost niciodata ca cele din piata, dar asa mai mici cum sunt, imi fac treaba cu ele peste vara.
Am vazut ca conteaza foarte mult si locul in care le pun. Acolo unde pamantul este mai afanat si insorit se dezvolta mai bine. Dar cum eu fac rotatia culturilor , nu nimeresc mereu locurile cele mai prielnice.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: hapylica on February 12, 2011, 11:06:35 PM
Eu am pus intr-un pet de 5l ,taiat,pamant cu patrunjel si l-am pus in uscator la geam.De acolo se aprovizioneaza sotia toata iarna.La anul o sa incerc cu leustean ???
Patrunjelul se pare ca este tare bun pt. rinichi,ii curata si ii face ca ai unui copil de 10ani :D Am primit un mail si zice ca se fierbe patrunjel taiat marunt si se filtreaza ,se raceste  si se pune in frigider.In fiecare zi cate un pahar ii rezolva pe rinichi :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: victoria222 on February 13, 2011, 09:31:05 PM
Patrunjelul meu arata groaznic.. In sfarsit s-a topit zapada de pe el si l-am putut vedea, desi degeaba, e plin de frunze verzi dar inmuiate. Noroc ca am destul in congelator. Al meu e Petroselinum latifolium, din cel obisnuit pentru frunze. O sa mai seman si eu din cel cret, daca ziceti ca rezista verde si iarna. Nu stiam. Vara trecuta am semanat dar nu mi-a placut la gust in comparatie cu cel obisnuit si l-am sapat. Mi s-a parut foarte fibros si tare, asa si este, sau i-am facut eu ceva gresit?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: myosotis on February 13, 2011, 09:47:21 PM
Adica nu i-ai pus folie deloc ? Si al meu tot asa arata la frunze. Cine stie, poate or fi mai multe variante.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: gabriela jalba on January 31, 2012, 08:27:46 PM
Am citit tot topicul,fiindca eu am probleme cu patrunjelul de radacina. Vad ca nimeni n-a prea atacat subiectul. An de an seman,dar nu am ce recolta,mic,subtire ,deformat,imbirligat,patat cu ruginiu.
Ce experiente aveti in domeniu?? primesc orice sfat !!!!!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: anknic on March 28, 2012, 09:49:43 PM
patrunjelul meu e asa...in 2010 l-am semanat intr-o jardiniera pe balcon (cam multe seminte...),a rasarit bine si prin vara dadea semne ca nu mai are loc, l-am mutat in gradina (era jumi-juma cret si normal), a crescut bine, peste iarna i-am facut o rama cu folie si am cules toata iarna 2010-2011 patrunjel verde (din ambele feluri), in vara 2011 a inceput sa faca tije de seminte...le-am decimat, a inceput sa faca iar frunze, in iarna 2011-2012 a stat iar cu rama cu folie pe el (ar am cules toata iarna-pana a dat zapada de-un metru), acuma e bine-merci, sunt curioasa daca ii vin iar idei de tije florale (pt.orice eventualitate am semanat iar asta toamna si in we trecut erau rasaite zeci de plantute)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Trofin Petrina

Eu am semanat pe un strat patrunjel in primavara.  A crescut foarte frumos, parca era de pe revista . L-am lasat asa fara sa-l tai...a fost mai mult decat am putut consuma... a facut seminte si acum iar cresc plantute noi. Am toate sansele sa am patrunjel verde in iarna. Ziceti ca il ajuta o folie deasupra sa-l protejeze de inghet?
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

larisa

o folie l-ar proteja mai bine ,ai avea frunze verzi toata iarna,dar sigur vei avea patrunjel la primavara.pt frunze proaspete pt timpul iernii poti planta intr-un ghiveci ,radacini de patrunjel,pe timpul iernii folosesti frunzele de pe lateral,lasind inima sa creasca ,daca face crenguta pt seminte ,o rupi,si asa produce mereu frunze noi

Trofin Petrina

Da Larisa...uite o idee buna. Eu am vrut sa am patrunjel intr-o jardiniera obtinut din seminte, pe timpul iernii. Au rasarit bine si frumos doar ca s-au topit dupa un timp. Mai mult ca sigur nu au avut suficienta lumina.
Ar fi cazul sa incerc si varianta ta care pare mai promitatoare ;) Merci.
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

larisa

sa iei radacini ,din gradina sau daca nu ai ,din piata dar sa nu fie spalate,prin spalare se duc cilii si nu mai inradacineaza .eu asa fac si cu telina,si am mereu frunze proaspete pt ornat sau presarat peste mincare