Grace

Started by BoboROM, March 20, 2012, 12:38:48 PM

Previous topic - Next topic

BoboROM


Trandafir englezesc de talie mai mica, obtinut in 2001 de catre David Austin-U.K. prin incrucisarea dintre Sweet Juliet (AUSleap) si un trandafir din samanta.

Florile sunt cam de 7-8 cm in diametru. Culoarea este un portocaliu cald care se deschide spre galben dupa 2 zile. Se poate sa mai evolueze mai ales ca eu il am din butas inradacinat anul trecut in 2011, tinut in ghiveci, fara prea mult soare.

Pozele sunt de astazi, cand a inflorit a doua oara in 2012:




flordel

Frumos, pot sa ma mut la tine pe balcon? :D

BoboROM


Nu, ca esti periculoasa si rupi florile  ;D

flordel


einsteinitza

Oare ce stie el?????
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Pai i-am zis c-am testat rodiul de la el, i-am rupt un pic dintr-o creanga sa vad daca-i viu! :D

geodezia

D-l Bobo iti place tare mult ca il ai si la avatar

BoboROM


In avatar este unul necunoscut prins de la cineva din butas. Inca nu stiu ce este si nici nu ma mai chinui. Poate ma mai merg de unde l-am luat sa intreb daca are idee de nume.

BoboROM


Astazi Grace s-a deschis complet si arata floarea care este pe internet. Deocamdata nu s-a decolorat.

cristinaf

Prima floare deschisa la Grace, e chiar mai frumoasa decat m-as fi asteptat, dar abia de la anul isi va arata adevarata forma, iar din ce vad, cred ca va fi superba.
Totusi imi place si acum foarte mult, parca ar avea in mijloc o raza de soare ce lumineaza intreaga floare.


BoboROM


A inflorit din nou:


geodezia

frumos frumos  si iti mai inflorseste odata chiar de 2 ori pina in iarna ..o sa avem o toamna lunga lunga sa ne ajunga ca au inflorit iar salcimii

einsteinitza

Imi plac frunzele alea scutite asa parca-i dalie :D
Da, m vazut si eu salcamii roz in floare, erau plini de flori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Chiar voiam sa intreb daca e normal ce se intampla, ca si la mine a reinflorit salcamul roz  :o
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, la mine si magnolia Susan si glicina au flori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

cred ca a dat norocul peste mine si m-am trezit cu un Grace in batatura . am primit un butas de la cumnata mea si nu am stiut ce e pana acum cand a inflorit . e un trandafir foarte frumos , nu am mai vazut pana acum nici un trandafir care sa aiba aceasta forma .


geodezia

ioi tu grace este fericit-o ..ai grija de el ca e infloricios si frumos  :x :x
mie imi place cum are petalele ascutite  la virf

paunita

multumesc , Geodezia ! ai dreptate , sunt fericita , mai ales ca e o surpriza . am primit un butas acum doi ani de la cumnata mea , l-am plantat intr-un ghiveci si abia acum a facut prima floare . la un momnt dat eram gata sa-l arunc , ca mi se parea ca nu misca nimic .acum ma tot invart in jurul lui . :x

cristinaf

Un trandafir tare simpatic. Din pacate la mine incep sa arate claie peste gramada, greu sa le mai fac poze separat si sa se vada bine.


geodezia

noua ne spui frumos ma Cristina frumos foc

BoboROM

Chiar noutati la trandafiri nu mai am. Cei vechi, in special englezestii. Mai multe noutati am la arbusti si conifere, dar m-am axat pe varietati mai mici.

Pun niste poze cu Grace (multumesc geo). Noile conditii isi fac efectul. Acum Grace are flori de 10-11 cm, iar Abraham Darby de 13 cm.

einsteinitza

Frumos, dar ce conifere varietăți mai mici? Si pe mine ma interesează. Le- ai prins tot din butasi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM

Quote from: einsteinitza on May 21, 2015, 05:06:09 PM
Frumos, dar ce conifere varietăți mai mici? Si pe mine ma interesează. Le- ai prins tot din butasi?

Chiar la astea nu ma mai bag. Se prind chiar si in 6 luni si cresc cu maxim 10 cm pe an. Le-as vedea frumoase abia la pensie :)


lordu

Mie unuia Grace nu prea-mi place, am impresia ca e prea  "ascutit"
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

BoboROM

Il ai? Sunt curios cum arata o tufa mai mare. Cand l-am transplantat arata foarte bine, la o inaltime de 80 de cm, cu ramuri arcuite. In primavara a trebuit sa le tai, ca erau punctate si afectate.