Dendrobium

Started by einsteinitza, March 17, 2012, 08:42:06 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Anastasia,gind la gind !!! Sa vezi cum ma infurii eu,si fac un pachet maare si le trimit pe ale mele la scolarizare la ea !!!!Ar merita toti banii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paunita

Multumesc , Anasstasia ! Ma bucura faptul ca iti place dendrobiul meu desi nu esti fan orhidee , poate vei deveni  ;) , sa stii ca sunt foarte generoase , florile lor au o durata de viata lunga , cum nu am mai vazut la alte plante si sunt si foarte frumoase .
Gabriela ,ti le scolarirez fara bani  =)) ,doar sa-mi lasi cate un copilas de la ele  ;D .

gabriela jalba

pina acum nu au facut copii. Am de vreo 5 ani orhidute,dar nici una nu a facut copii. De restul plantelor ce le am,zi si te dotez !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paunita

Gabriela , glumeam  :) , stiu ca  orhideele se inmultesc greu , nici ale mele nu au pui , doar cele care fac pseudobulbi , dar ele infloresc doar pe pseudobulbii tineri asa ca e mai greu cu inmultitul . :-*

claude

Paunito, ce minunatie  +hypno +hypno
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paunita

Acum este si mai frumos  :) uite cam asa  ;D

 

vernil

Wow, nu se mai opreste, parca dezvolta alte flori. Stiam ca florile rezista aprox. 2 saptamani si sunt parfumate. Asa e ? Piticul meu nu are flori parfumate, sunt alb - verzulii.

paunita

Mai are doar cativa bobocei pe care trebuie sa-i desfaca .Are un parfum placut , dar nu foarte puternic , dimineata se simte mai bine . Vreau sa vad florile alb-verzuliului tau  :) .


claude

Pfoai Paunito, ce vraji i-ai facut?  +hypno
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Paunita ... lucrezi numai la modul "exceptional " dupa cite vad .  +apl

paunita

Dragele mele ! si eu ma minunez de ceea ce pot face orhideele  astea , ele sunt vrajitoarele   ;D  eu sunt vrajita  =)).

vernil

Quote from: paunita on January 10, 2013, 12:27:24 AM
Dragele mele ! si eu ma minunez de ceea ce pot face orhideele  astea , ele sunt vrajitoarele   ;D  eu sunt vrajita  =)).
Esti modesta, Paunita, si nu e cazul. Felicitari! Dendrobium are nevoie de ingrijiri speciale, iar ce ai reusit tu este o performanta.
Azi am primit un dendrobium phale, de la o prietena. Am inteles ca are flori mov. Este diferit fata de nobile, sper sa-l vad si eu inflorit, mai ales ca e parfumat.

paunita

Ma bucur ca ai si dendro phale .Am si eu unul , iar in vara a inflorit foarte frumos pe o perioada lunga de timp . Am poza cu el pe prima pagina , dar inca nu era in toata splendoarea lui .Al meu nu e parfumat .

paunita

A inflorit si dendro galben  +dns

       

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paunita

Acum e mult mai frumos ! Uite cam asa  :)