Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Multumesc anticipat pentru ajutor!  ;)
Nicol, iti faci tie dulceata si compot  ca mie imi place visinata dar facuta  asa cum stie Es.
Merci,Es, pentru reteta.
Si uite cum am rezolvat problema cu visinile.

PS: Numai sa nu-mi calcati pe flori la cules!!!!

Nicol Caloian

Mai pune la socoteala ca din visinele deja alcoolizate poti sa faci bomboane de ciocolata!  ::)

einsteinitza

Cu placere pentru reteta Penelopa
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Sa-ti spun, Es,  de cate ori m-am ametit de la visine din visinata?!!  :D :D :D
Le mananc ca pe seminte !!!  :D

einsteinitza

Exact asa s-a intamplat,am pus castronul pe masa(in care fac vara salata pentru 20 persoane) si am jucat carti si am mancat "seminte"  :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

Pun si eu o intrebare aici. Problema nu este a mea (stiti ca n-am gradina) dar este a cuiva foarte apropiat. Cum se pot obtine nuci (pomi) prin plantarea nucilor (fructe)? Si inca o intrebare: daca nuca este foarte mare (provenind de la un pom altoit) nucul ce va resari din astfel de nuca va face nucile tot asa de mari?

gabriela jalba

Nu stiu cum va fi nucul... dar nucii asa se obtin:se pun nucile in pamint. Cresc foarte repede. In fiecare primavara,am o multime de nuci noi in gradina: ciorile pierd nucile ce le fur din apropiere si permanent am pepiniera de nuci!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

turturica

cand cumparati si plantati pomi, tineti cont de polenizare? luati mai multe soiuri , care cu care se imperecheaza ? dar daca nu gasiti la pepiniera soiurile potrivite ? ::)

einsteinitza

In general pomii sunt de trei feluri autofertili,partial autofertili si care necesita soi polenizator. Daca cumperi de la o pepiniera serioasa,cei de acolo stiu si te pot informa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ionut

abia acum am vazut mesajul tau turturico,se mai pot planta pomi daca nu ai plantat deja,indiferent ca soiul are polen fertil,e mai bine sa ai mai multe soiuri in livada indiferent de specie,polenizarea cu polen strain aduce multe avantaje-productie mai mare,fructe sanatoase si rezistente etc-ideea este sa fine niste albine prin zona care sa asigure polenizarea

einsteinitza

Deci cheama-l pe Vio din cand in cand cu un stup la tine in gradina ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ionut

80% din polenizarea diverselor plante este facuta de albine,o albina viziteaza zilnic cca 5000 de flori,transporta pana la 100.000 de grauncioare de polen,am cultivat ani in sir ceapa pentru samanta,o conditie de reusita era asigurarea unei stupini la marginea lanului de ceapa,aceasta era adusa la inceputul infloririi pentru a se statornici albinele la florile care incepeau sa se deschida,o albina revine acolo unde a gasit flori deschise,intretinerea fitosanitara era facuta asa fel incat in perioada infloritului nu se mai exacuta nici un tratament,mierea de ceapa era considerata un adevarat medicament,
deci pe langa binecunoscuta miere,albina aduce si alte beneficii cum ar fi polenizarea

lovetulip

Quote from: einsteinitza on November 20, 2008, 08:15:36 AM
Deci cheama-l pe Vio din cand in cand cu un stup la tine in gradina ;)
nu fac pastoral :D :D :D

lovetulip

Quote from: ionut on November 20, 2008, 08:40:00 PM
80% din polenizarea diverselor plante este facuta de albine,o albina viziteaza zilnic cca 5000 de flori,transporta pana la 100.000 de grauncioare de polen,am cultivat ani in sir ceapa pentru samanta,o conditie de reusita era asigurarea unei stupini la marginea lanului de ceapa,aceasta era adusa la inceputul infloririi pentru a se statornici albinele la florile care incepeau sa se deschida,o albina revine acolo unde a gasit flori deschise,intretinerea fitosanitara era facuta asa fel incat in perioada infloritului nu se mai exacuta nici un tratament,mierea de ceapa era considerata un adevarat medicament,
deci pe langa binecunoscuta miere,albina aduce si alte beneficii cum ar fi polenizarea
Miere de ceapa? ??? ??? ???Inca nu am auzit.Ponderea economica a nectarului la florile de ceapa este neinsemnata.Se poate vorbi de un cules de productie doar in cazul cand pe o raza de 3...4 km se gaseste doar ceapa.Nu e o regula ca albina sa se intoarca la florile care le-a mai vizitat.Daca au o sursa de cules mai bogata in polen si nectar,nu mai viziteaza floarea de ceapa.
    Ai dreptate cu polenizarea.La floarea soarelui datorita polenizarii productia poate creste cu 40% iar la rapita se poate chiar dubla.

                 Vio

lovetulip

Quote from: turturica on October 29, 2008, 11:09:15 AM
cand cumparati si plantati pomi, tineti cont de polenizare? luati mai multe soiuri , care cu care se imperecheaza ? dar daca nu gasiti la pepiniera soiurile potrivite ? ::)
Productia la pomii fructiferi creste cu 20..25 % datorita polenizarii.Cauta substante chimice ecologice atunci cand stropesti.Nu de alta dar cunosc conflicte mari care s-au iscat intre cel care stropeste si apicultorii care sunt la distanta de 3 km de pomi.Chiar anul trecut proprietarul unei livezi a chemat un apicultor sa aduca stupii in preajma livezii,asigurandu-l ca nu va stropi cu substante puternic toxice pt albine.Cel care a stropit insa a gresit compozitia substantei de stropire si saracul apicultor a pierdut toata culegatoarea.E un dezastru ceea ce i s-a intamplat.Si acum se judeca cei doi protagonisti:apicultorul si pomicultorul.
                                                                                                 
                                                                                                                                                                     Vio

ionut

vio tu stii cel mai bine cum sta treaba cu albinele,ce am scris eu mai sus sunt chestii citite,mai citesc despre albine pt ca ma fascineaza,de exemplu,la cais prin polenizarea cu polen strain(entomofila)productia creste cu 17.0-50,2%,cat priveste ceapa nu ti imagina cateva cuiburi,era vorba de 10-15 ha iar mierea obtinuta era considerata  a avea calitati terapeutice deosebite

mihail

Am facut acum doua saptamini tratamentul cu sulfat de cupru,iar dupa alte citeva zile pe cel cu Aplaudus-super.Am aflat ca inainte de inmugurire se mai face un tratament.Puteti sa-mi spuneti despre ce este vorba ?
Multumesc.

mirelush

Anul trecut am stopit, la 2 saptamani dupa Oleocarbetox ( care acum e scos de la vanzare ) cu o solutie combinata : Captadin + Calipso+ Bravo
+ Sherpa.

Mihail, cand am fost sa cumpar Aplaudus-super de la nenea ala de la mag. fitosanitar din Pod de Piatra,  mi-a spus ca ma asteapta sa-mi dea produse de stropit pentru tratamentul de primavara. Daca ai drum pe acolo poti sa te sfatuiesti cu el .

mihail

lasa trec eu pe la Donbek,dar mai intii o sa ma opresc la Statiune,sa-i intreb pe aia de acolo.Aceea sint crema.
Mi-ai luat o piatra de pe inima,deci te-ai decsurcat cu mersul cu spatele.Ma temeam ca tot te chinui sa iesi din parcare.Ma simteam oarecum vinovat,deoarece am trecut de citeva ori pe acolo si nu m-am asigurat ca nu mai esti in parcare. ;D
De ce-l vinzi? fa-l cadou la cineva,nu-i expirat ?Daca mai vrea cineva Aplaudus-super,am o juma"de litru ramas,proaspat de anul acesta sint dispus sa-l ofer.
Gratis,na c-am stricat piatza,bursa se prabuseste... ;D

mirelush

Mihail, n-ai inteles ( poate si eu m-am exprimat eu gresit ). Nu vand oleocarbetox , am zis ca-i scos de la vanzare ( adica nu se mai comercializeaza ). Si apropo, eu nu vand niciodata, daca am in plus daruiesc  . SIC ! ;)

Cine ti-a spus ca am intrat in parcare ? Am instinct de conservare puternic, unde simt ca ma depaseste nu ma bag  :D Am parcat in strada  ::)

simonaelena

Mai Mirelush, vad ca semanam: nu numai ca am stat impreuna la coada la luat naivitate, ne descurcam bine si cu parcarile  :D :D
Sa traiesti!

mihail

Aiurea,doamnele si parcarea...hai sa fim seriosi ,gata ziua voastra s-a dus,pina la anu' mai e mult.
Na,uite ca s-a spat cionducta cu misogism!
Mirelush,n-o sa ma crezi,dar putem sa jur ca nu ti-ai "bagat" mertzanul acolo.Prea mi-ai cerut atitea detalii.Apropo,de ce l-ai luat negru ca toti manelistii ?
Ti-a placut domnul Donbek ?

mirelush

ala-i domnul Donbek ? pai nu prea...mi-a placut .

N-am inteles ce ai vrut sa spui cu mertanul de culoare neagra. Aaaaa, ma iei la misto ca aveam masina plina de noroi ( data viitoare n-o sa se mai intample, jur ). Scuze, n-am stiut ca ma intalnesc cu tine. O duceam sa-i fac buzele.  :D
Sa stii ca masina nu mi-am cumparat-o eu ci am primit-o cadou. Sic !

mihail

lasa nu te mai da modesta,nu lucrez la fisc iar ilicitul (adica legea 18) nu mai este de mult.Apropo,ma gindeam sa ma duc,daca ma duceam,la intilnirea celor din Moldova cu maserati-li negru a lui Cristi.
Cadea aia  din bacau + prietena ei pe spate...Si nu-l conduceam eu,il luam si pe Nelu,soferul lui,sa conduca...sa-mi deschida si sa-nchida portiera.Ma gindeam ,atunci,sa ma duc incaltat cu cizmele de cauciuc,pline de noroi si cu hirletul Fiskars intr-o mina.
Nelu ii baiat destept,ar fi facut-o cu mare clasa,chiar daca el arata a sofer. :) ;) :D ;D ::)

simonaelena

Pai, du-te frate, si sa treci pe la mine sa-ti imprumut camera foto, nu de alta, da' sa vad si eu niste fetze cazute  :D :D :D sau sa zic shocate?  ;D