Aronia

Started by Penelope, March 11, 2012, 07:56:53 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Happy, cred ca trebuie sa traim cu ele in continuare, ca nu exista planta minune , ci doar multe plante care aduc un aport. Periodic au fost plante miraculoase, internetul stie bine sa"faca valuri" dar nu numai. Pe vremuri, era radacina de ginseng. Erau capsule, uleiuri, de toate. Intareau organismul, vindecau calvitia, impotenta, cancerul....spalau vase, dereticau =)) apoi a venit randul plantei aloe, care face minuni...si a urmat goji, planta miraculoasa, catina...iacata ca e randul aroniei! Cred ca sunt fructe pline de substante benefice toate, iar mancand din toate cat mai mult vom fi mult mai sanatosi, dar eu cel putin, nu cred in planta care face minuni pe toate planurile. Cred ca mai ales plantele noastre locale, adaptate nevoilor noastre sunt foarte utile. Am descoperit si noi exoticele, si sunt noutati.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Es,ai pus punctul pe I ;)

vernil

Probabil ca aveti dreptate, sunt "in voga" acum, asa cum e la moda sa ai expresor - altfel nu existi pentru "lumea buna". Imi amintesc ce bucurosi eram acum 20 de ani sa avem filtu de cafea ... wow ... deja intram la categoria "grea"  =))

Eu am preferat sa refac gradina blocului cu arbusti care sa aibe si fructe comestibile. Am plantat corcodusi, ciresi si visini. Astia sigur vor fi in vizorul pustimii, atunci cand vor avea fructe. Aronia probabil ca va scapa nevatamata, ca si goji, merisorul, coacazul. Am regandit gradina, chiar daca nu este a mea. Si am investit in ea pasiune, timp, munca,  bani.

hapylica

Quote from: claude on December 15, 2012, 04:09:06 PM
Pai am primit-o joi, Happy draga, la mine e zapada de 60 cm, s-o crezi tu ca fac sapaturi sa fac iglu la aronia  :D
Traim in tari diferite,am uitat ca ne uneste doar limba romana si pasiunea pentru plante :-bd
Vernil tu ai pus la bloc goji si aronia? +hypno Pacat ca nu ai o gradina!!Cand ma duc la gradina uit de toate,este alta lume! +dns

penelopa

Vernil are si ea gradina la bloc (in administrare ... voluntara  =))), iar cand vrea la o gradina adevarata, vine la mine  :P
Si, ca sa-i mentin interesul, de la primavara imi dotez si eu gradina cu Aronia  +dns

vernil

Quote from: hapylica on December 16, 2012, 10:19:32 PM
Vernil tu ai pus la bloc goji si aronia? +hypno Pacat ca nu ai o gradina!!Cand ma duc la gradina uit de toate,este alta lume! +dns

In aceasta gradina comuna, am plantat multe clematite, am pus foarte multi bulbi de lalele, am incercat sa cresc zmeura, capsuni, am adus pamant - si asta fac de mult timp. Pentru mine este o bucurie sa deschid geamul si sa vad cum cresc plantele. Oricum, am inmultit plante nu doar in gradina din dreptul scarii mele, ci peste tot unde vedeam ca exista interes pentru ingrijirea oricarei plante sau copac. Anul asta a fost anul arbustilor. Stii ce multumita sunt cand vad ca si pustimea se implica, de fapt, acum ei sunt cei care pazesc plantele. Si vin sa ma intrebe cand au probleme personale, zic ca le e jena sa discute cu parintii. Astea sunt bucuriile mele curate, fara nici un fel de interes. De fapt, asta conteaza in viata, sa ajuti fara sa astepti nimic in schimb. Ca daca vrei ceva, la schimb, e un targ. Asa gandesc eu.

paraschivvvv

Vernil ceeace ai facut este extraordinar si meriti sincere felicitari din toate punctele de vedere:plante,educatie.munca.

anasstasia

Vernil, jos palaria in fata ta.

hapylica

Quote from: vernil on December 18, 2012, 10:14:39 PM


In aceasta gradina comuna, am plantat multe clematite, am pus foarte multi bulbi de lalele, am incercat sa cresc zmeura, capsuni, am adus pamant - si asta fac de mult timp. Pentru mine este o bucurie sa deschid geamul si sa vad cum cresc plantele. Oricum, am inmultit plante nu doar in gradina din dreptul scarii mele, ci peste tot unde vedeam ca exista interes pentru ingrijirea oricarei plante sau copac. Anul asta a fost anul arbustilor. Stii ce multumita sunt cand vad ca si pustimea se implica, de fapt, acum ei sunt cei care pazesc plantele. Si vin sa ma intrebe cand au probleme personale, zic ca le e jena sa discute cu parintii. Astea sunt bucuriile mele curate, fara nici un fel de interes. De fapt, asta conteaza in viata, sa ajuti fara sa astepti nimic in schimb. Ca daca vrei ceva, la schimb, e un targ. Asa gandesc eu.
Felicitari Vernil.Stiu pe cineva din Neptun care arte in spatele blocului chiar si un mic iaz cu nuferi.
Sa stii ca si eu m-am confruntat cu astfel de situatii.In 1990 am plantat pomi fel de fel pe langa blocul nou in care ne mutasem.Acum dupa 22 ani au crescut imensi si am inceput sa tai din ei sa pot planta  altii ornamentali pe care ii produc chiar eu.Ma lovesc de dezinteresul unora si indiferenta altora.Am reusit sa plantez albizia,salcam roz,paulownia,koelreuteria paniculata,rhus typhina,tei argintiu,albizia,mahonia,yucca etc.Sper in contunuare sa reusesc sa fac la bloc o mica gradina de arbori si arbusti.
Florile deja din cauza umbrei nu mai au loc!

vernil

Va multumesc ca apreciati ceea ce fac. Sa stiti ca nu sunt singura din zona care se ocupa de gradinile comune, este un cartier vechi, cu oameni modesti, insa cu multa dragoste de natura. Pot spune ca am fost influentata, dar si motivata.

Hapylica, am unde sa duc arbustii mai fitzosi, insa am incredere ca se vor simti bine aici. Si nu vor disparea. Din fericire, am doua gradini, una mai mica, alta mai spatioasa, dar mai greu de controlat.


anasstasia

Vernil, as vrea sa vad albumul tau cu poze. Stiu ca ai clematis minunate, mi-ar placea sa le mai vad.