Gradina lui Claude

Started by claude, March 04, 2012, 08:32:49 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

a ta cred ca este weigela
am impresia ca la kolwistzia betele stau in sus si la weigela se curbeaza
florile sunt asemenatoare doar frunzele difera

claude

         


Am mutat si stancaria, a iesit cam asa:

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Mama ce-mi place!!! Superb, de revista!
Da' "fluviul" ala din spatele curtii cum se numeste? Da bine, dar mi-ar fi frica cu el sa nu-mi intre in casa.

Mor, e superb!  +rsp +apl

gabi_gabriella

Ce fain e la tine !!! Ce te tot plangi de spatiu...ca ai berechet  :D
Faina de tot gradina ta!!!! +rsp

claude

anas fluviul ala e un lac, ultima data a ajuns in curte, cam 1 m, acum vreo 30 de ani, nu  sunt riscuri mari pentru ca  doar daca ploua ca in apocalipsa creste apa chiar asa de mult  ;D 

gabi terenul pe care am casa are o suprafata totala de 3200 de mp si te asigur eu ca nu e spatiu suficient  =))  Am trandafiri si in livada, e tare frumos acum cand incep sa creasca si se umplu de flori dar incepe sa devina tot mai putin distractiv sa sstrangi prunele cu ghimpi in fund  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabi_gabriella

3200??? dar e imens :) ...eu am 1000 , cu livada, stupi, casa legume si pe deasupra si o forma lunguiata ..10x100 ...sa vezi aici inghesuiala  ;D

claude

E nasol ca a ta e asa lunga, ca nu-ti economiseste kilometri  :D   Partea buna la gradinile mai mici este ca te obliga sa te limitezi, si, nu in ultimul rand, din noua mea perspectiva de baba care oboseste repede, ca nu mai ai asa distante mari de parcurs  ;D   La mine mai e si in panta, doar curtea e putin mai blanda, in rest vorbesc singura tot urcand dealul  :D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Da..vad ca-ti dai sfaturi bune .Rezultatul se vede. +apl +rsp :yrk

einsteinitza

E superb acolo, cu lacul aproape in curte! Mie mi se pare un mare aruu sa ai o apa ca vecinatate. E relaxant, ajuta la perspectiva si ai scapat de vecini! ;D
Foarte frumos la tine, iar trandafirii sunt la maxim vad! +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

 =)) =)) =))
SUPER
NE-AI INDUS IN EROARE AI SPATIU ... :yrk :yrk

flordel

Foarte frumos cu lacul langa curte si chiar daca este in panta este bine, devine mai interesant. Frumosi trandafiri!
Si draga baba, lasa ca faci exercitiu, te tine in forma curtea! ;D

zamfira

Draga noastra Claude, vreau si eu! Lac! Spatiu! Departari! Trandafiri de vis! Acum ca ne-ai vrajit cu atatea frumuseti, te rog frumos, pentru cei ca mine, sa faci si prezentarile. In fotografia a treia, trandafirul din stanga, rozul acela cald, ce este? Ca as vrea sa il treci pe lista. In fotografia cu stancaria, in fundal, ce trandafir minunat! Ce sa fie? ma intreb. Dar in prim plan? Este cumva Jacqueline du Pre? Dar in fotografia 5, trandafirul din dreapta, cu plete armonioase?
Stancaria a supravietuit, chiar daca ai avut si unele pierderi (banuiesc). Plantele acestea marunte, de stanci, au radacini foarte adanci, sunt greu de transplantat fara sa le rupi sistemul radicular atat de bogat. In scurt timp o sa fie si mai frumos decat a fost, o sa acopere iar totul.  +hug si  +apl

paraschivvvv

Pe de o parte va invidiez ca aveti spatiu,pe cand eu cu 100mp ce sa mai zic,dar pe de alta parte varsta si sanatatea isi spun cuvantul.As dori cat mai multe feluri de flori si esalonate ca inflorire,dar......

einsteinitza

Domnule Paraschiv, daca va doriti ceva flori si nu le aveti, ma refer la plante perene de gradina usor de ingrijit, pentru inflorire esalonata, eu va pot trimite cate ceva.... Aster de toamna, anemone de toamna care se inmultesc singure, va ofer cu mare placere.
Scuze Claude de offt.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Es multumesc pentru buinavointa ,dar am aster de 2 feluri ( alb si mov) ,dar ma plang de spatiu si de cele pentru varsta si sanatate.

claude

Eu nu sunt in greva dar se pare ca mi-am incarcat in spinare mai multi saci decat pot duce  ;D  Asa ca ziua nu are destule ore pentru cate am de facut si seara cand ajung in casa sunt asa de obosita incat nu mai am putere sa si prelucrez poze...
Totusi, zilele astea mi-am facut curaj si am inceput sa le aranjez, cred ca diseara va mai pun o tura  ;;)

                                             
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Absolut minunati! Respect pentru alegerile facute si pentru atata munca!

geodezia

pe mine ma imbolnaveste cit spatiu are

claude

Quote from: zamfira on May 30, 2014, 07:11:07 PM
In fotografia a treia, trandafirul din stanga, rozul acela cald, ce este? Ca as vrea sa il treci pe lista. In fotografia cu stancaria, in fundal, ce trandafir minunat! Ce sa fie? ma intreb. Dar in prim plan? Este cumva Jacqueline du Pre? Dar in fotografia 5, trandafirul din dreapta, cu plete armonioase?
Stancaria a supravietuit, chiar daca ai avut si unele pierderi (banuiesc). Plantele acestea marunte, de stanci, au radacini foarte adanci, sunt greu de transplantat fara sa le rupi sistemul radicular atat de bogat. In scurt timp o sa fie si mai frumos decat a fost, o sa acopere iar totul.  +hug si  +apl

Zamfira, scuza-ma ca raspund asa tarziu  +ham  Cel roz din poza 3 e Rosarium Uetersen. Da, in prim planul aceleasi poze e Jacqueline du Pre.
In fotografia 5, cel roz cu plete e St. Swithun. In fotografia cu stancaria trandafirul din fundal e Rose de Rescht
In stancarie a supravietuit cam tot, doar Aubrieta e cu semnul intrebarii inca, e cam amarata deocamdata dar eu sper totusi sa-si revina  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Claude,ai o gradina superba! Cu adevarat superba. +rsp +apl :yrk

Apropo ,eu am pierdut startul la ceva cumparaturi de la tine(irisi)  din motive "tehnice"... de bucurie ,de altfel !
O sa-mi iau revansa,fii sigura.

flordel

Sa-i stapanesti sanatoasa, pana si ala No Name arata bine! ;D

anasstasia

Foarte frumoase sunt pozele! De expozitie!

paraschivvvv

Superbe florile,superba gradina!

claude

Quote from: flordel on June 11, 2014, 04:39:46 PM
Sa-i stapanesti sanatoasa, pana si ala No Name arata bine! ;D

:D  Ala e trandafir de supermarket din Italia, asta ca sa vedeti ca si in tarile ce se respecta tot nazbatii se vand la pungulite  ;D  Si nume avea, il botezasera Promessa d'Amore  =))   Evident ca nu exista nici un trandafir cu numele asta  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Ca sa vezi, era chiar un nume bun! ;D