Gradina lui Claude

Started by claude, March 04, 2012, 08:32:49 PM

Previous topic - Next topic

claude

Anas    +hug   Ieri cand am vazut lalelele inflorite eram distrusa de oboseala, era a doua zi cnad stateam in 4 labe pe sub tufele de trandafiri, sa curat de buruieni si simteam ca mor de oboseala, cand am vazut pata de culoare rosie nu mi-a venit sa-mi cred ochilor  :x

Radu poate tot la mine in gradina ai vazut passiflora, ca stiu ca si eu am pus ceva poze  :D  Da' acu nu le caut ca nu-s in stare  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


claude

daaaa, foarte timpurii si trebuie sa spun ca sunt fericita posesoare si a unor lalele foarte tarzii, care infloresc in luna mai, asa ca desi viermii sarma mi-au lasat putini bulbi de lalele, sezonul lor va fi lung  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Aici e. Doamne, mă speriasem c-am dat în boala neamţului ăla mic, cu A.  ;D



Quote from: claude on July 28, 2012, 09:23:29 PM
Pentru ca am lipsit cam mult de prin gradina virtuala, acum ma revansez aratandu-va ultima minunatie  :D

.....................



De lalele, ce să spun? Şi la mine au 4-5 cm abia.  ::)

claude

Na vezi ca te-ai descurcat  :D si pentru ca tot veni vorba de passiflora aia, a iernat in pamant in gradina, musuroita, zilele astea am dat la o parte musuroiul, mor de curiozitate sa vad daca a supravietuit  :-\

Sa stii ca si lalelele mele sunt mici, de fapt si astea sunt mici , scunde, n-au mai mult de 12-13 cm  :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Sint foarte curioasa de pasiflora. Acum citiva ani, am omorit una,lasind-o in gradina. Oricum, dupa cum se vede la tine e mai blinda iarna. Eu mai am pina la primele lalele. Cel mai devreme a fost cidva ,la 30martie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Gabi, pssiflora e incarnata, care se spune ca e cea mai rezistenta la frig dintre toate, daca a rezistat e super. Site-ul Gradinii Botanice din Missouri spune ca radacina ii rezista chiar si in zona 5  +hypno 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Norocul tau !! Atunci cind am avut-o eu, nici nu prea stiam pe ce lume sint, cu florile. Adunam, nu cautam sa vad ce si cum.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Ieri am avut o alta surpriza, niste deditei sunt grabiti...pana acum nu au inflorit niciodata mai devreme de luna aprilie  :-\

 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ce frumos e! Toate sunt mai devreme anul asta, sper sa nu ne trezimc a se intoarce!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Da, si mie mi-e teama de ceva surprize neplacute  ::)  Pana una alta la mine e iar un vant de ma ia de pe picioare  ::)    imi sufla gainile prin curte   :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sandaveturia

Leaga-le, ca sa iti mai iasa la numar dupa ce trece vantul!... +hypno
Mda...si la mine e cam vant...Eu am tottusi o problema,nu mai am apa in fantana si aud din ce in ce mai multi in sat ca se plang.Iarna asta nici nu prea a nins, parca vad ca vine o vara secetoasa.Am raul langa mine si nu am apa in fantana.Vin cu bidoanele de la oras.Noroc ca nu stau acolo decat cand vreau, dar cei care stau cum pot trai cu portia de apa? Voi aveti problema asta?

claude

Sa n-ai apa e nasol rau! Si la mine anins doar o tura, zdravan, cam 50 cm dar aia e vax, insa a fost o toamna extrem de ploioasa. Apa din fantana e la nivel maxim, deocamdata eu n-am avut probleme, chiar si acum 2 anbi cand nu a plouat 4 luni deloc si udam aproape zilnic cu 1 m cub de apa, a scazut nivelul doar cu 1 m. Dar atunci am cam intrat in panica, desi fantana mea e foarte buna, probabil este ceva panza freatica foarte bogata, izvoarele sunt la mica adancime, la 2 m sub pamant. Eu am un lac langa mine si mereu m-am bizuit pe el, am zis ca la nevoie pot uda gradina cu apa din lac, dar in acea vara a scazut nivelul lacului cu jumatate de metru, abia daca mai era tot atata apa in lac  +hypno.

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabi_gabriella

Ce gingas e deditelul.La mine nu a inflorit inca , dar am si eu o lalea cat un degetr inflorita si o multime de zambile

claude

Mie-mi plac foarte mult dediteii, asa pufosi si delicati!!! M-am dotat cu toate culorile, grena, mov si alb asa ca daca vreti seminte sa ma anuntati sa strang!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabif1966

As vrea eu niste seminte ... te rog  +dns si poate ne intalnim, o data ,cand vii la cluj.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

claude

Cu tot dragul, Gabi! Trimite-mi pe mesaj privat numarul de telefon, te sun cand am drum la Cluj si am si putin timp de o intalnire! 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Quote from: claude on March 16, 2014, 08:54:57 PM
Mie-mi plac foarte mult dediteii, asa pufosi si delicati!!! M-am dotat cu toate culorile, grena, mov si alb asa ca daca vreti seminte sa ma anuntati sa strang!
Si eu !!! Sint superbi, si trebuie sa recunosc ca nu am vazut pina acum.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Sigur Gabi, cu mult drag  +hug
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Ma enervezi cu timpuriile tale! La Cheia a nins si ieri a fost un vant rece de sus, de pe zapada, iti ingheta si sufletul. Prin gradina doar ciburnumul se da in spectacol. Era un biet bondar mare, colorat,c are seara ramasese inghetat pe un buchetel de floare, noroc ca cine azi soare pe el si il dezmorteste. Era plin acolo si de albine, ma gandesc sa mai pun vreo doi sa aiba primavara ce manca!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

claude, tu din samanta ii ai ?
A inflorit si deditelul meu.Al meu e de pe dealuri, dar doar intr-un singur loc s-a pastrat si se pare ca ii place , ca s-a dezvoltat tare

claude

Ala grena l-am cumparat cu o gramada de bani acum vreo 3 ani iar ceilalti 2, alb si mov, ii am din seminte.  Gabi, trebuie sa ai grija vara cand e arsita sa nu sufere tare de sete, ei fiind plante mai de munte nu cred ca le place uscaciunea puternica. eu am grija vara si ii ud si pastreaza frunzele pana toamna
Anul acesta mai pun seminte pentru ca vreau sa fac un grup mai mare pentru anul viitor, cu toate 3 culorile in acelasi loc, cred ca le-ar sedea bine  ;)
Ia uitati ce pufosenii dragalase  :x

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia