Gradina lui Claude

Started by claude, March 04, 2012, 08:32:49 PM

Previous topic - Next topic

Ionela

 Iar eu fara soba de data asta privesc tot cum ninge +ham  >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

claude

Ma zapaciti cu ninsoarea voastra  :D La mine si azi au fost pe la ora doua 10 grade, soare, de 3 zile lucrez in gradina ca o bezmetica, desi mai este si zapada, am profitat de vremea buna ca sa plantez trandafirii ce-i aveam la beci ca li se umflasera binisor mugurii. Am scurtat clematitele, ca si ala au inceput sa umfle mugurii, am mai strans uscaturi, am scurmat putin prin musuroaiele trandafirilor, ca sa verific cum se simt...unii au lastarii subtiri innegriti, sper sa nu am probleme de prindere la ei, sa fi ramas ceva verde. Asa ca acum am febra musculara cam peste tot  :D
Am inteles ca totusi se mai raceste de maine, asa ca nu-mi fac iluzii ca e deja primavara, desi in ultimele zile chiar parea a fi

Asa ca diseara sper sa merg la culcare mai repede, ca sa reintru in programul de sezon, ca la ritmul de acum, cu culcat la 2 noaptea si trezit la 11 nu prea imi ies socotelile, vine seara prea repede  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Ionela

 +apl  :yrk Munca, nu gluma!
Se pare ca vremea se va incalzi si in Moldova. Numai un inghet netrebnic sa nu vina prin martie >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

claude

Pai da, munca, pana zilele trecute ma plangeam ca fac depresie din cauza inctivitatii si voiam cu disperare sa pot scurma prin gradina, dar lasa ca o sa-mi iasa mie pe nas cheful de munca  =))

Ptiu, Ionela, nu vorbi de inghet ca ma ia cu frisoane  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Claude, ai scurtat deja clematitele? Ai avut curaj, zau.  :) La mine au fost -8 grade noaptea, iar astazi maxima e -3, cam aceeasi din ultimile 5 zile. Se intelege de ce nu-mi vine curajul... .  =))

einsteinitza

Dalia, credeam ca doar eu sunt pedepsita! Lumea planteaza si la mine e zapada! ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Dalia, le-am scurtat ca li se umflasera binisor mugurii, in special cei dinspre varful lastarilor si nu vreau sa ramana in urma cei importani, bazali. am lasat bucata buna de lastar deasupra mugurilor viabili, asa incat daca mai da un inghet sa nu ajunga la mugurasi, sa prinda doar capatul. Eu totusi ma gandesc ca ger periculos totusi nu mai vine de-acum...sper  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Deci ai lasat si o rezerva, in caz de inghet. Ce-i drept, nu se stie niciodata cum e cu vremea. Cand am facut gardul mare, acum vreo 5 ani cred, stiu ca gropile pentru stalpi au fost sapate pe vremea asta, afara era cald. Acum insa, e adevarata iarna. Oricum, depinde mult si de zona. Eu sunt sigura ca nu pot sa zic "hop" in februarie.  ;D

claude

La mine ninge ca-n povesti, cu fulgi uriasi, in 10 minute s-a facut alb pe jos   =))

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia


claude

Cam asa ceva  :D   Nu-mi fac probleme ca-s sigura ca se va topi curand, mai ales ca era prea de coma sa vina primavara din februarie. Oricum, intre timp s-a aprit, s-au asezat doar vreo 3 cm.  Dar sunt multumita ca am apucat sa fac niste treburi zilele trecute, pe vreme buna. As avea de facut 8 gropi pentru niste pomi pe care tocmai i-am comandat si speram sa se mai zvante pamantul o zi-doua ca ii plantez intr-o zona unde s-a arat si pe ud ma impotmolesc acolo  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

rodi

noroc cu febra musculara  :D

gabriela jalba

Nu va puteti imagina ce sentiment de miini legate am,cind citesc ca ba crocusi infloriti,ba trebusoara prin gradina,si eu 40cm de zapada si "pod de gheata".
  +ham +ham +ham
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Frumoasa poza Claude. Eu vreau sa ninga, sa ploua, precipitatii sa fie. Tare ma bucur ca vad ca parca este un an mai ploios decit anul trecut. Tare insetat este pamintul....

flordel

Quote from: claude on February 20, 2013, 05:31:16 PM
La mine ninge ca-n povesti, cu fulgi uriasi, in 10 minute s-a facut alb pe jos   =))
Vin la ski! ;D
Tocmai ce mi-am luat si casca....Sa nu intru fara protectie in gardul lui Claude. =))
Unde esti Claude, c-am uitat? Pe undeva pe niste dealuri parca. :D

claude

Anas, la fel si eu, am ramas traumatizata dupa seceta din toamna lui 2011 si vara anului trecut, asa ca atunci cand din cer vine apa, sub orice forma, nu am nimic impotriva  :D

Flor
, sunt intre dealuri si poti sa vii si la patinaj ca inca tine gheata lacului desi noaptea se aud niste trosnituri de te apuca spaima  :D
\Asa ca iti dai drumul de pe deal pe schiuri, cand ajungi la baza (in sosea) iti pui patinele si te lansezi pe lac si ajungi la mine-n poarta, dai cu capu' in gardul meu  =))


Ps- pentru Gabi jalba, ca sa-i fac ciuda  :D - am vazut si eu azi la mine cativa boboci de crocusi. Ti-i dedic tie, sa ajute la topirea podului de gheata  +hug
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

 ;D ;D
Spre sfarsitul saptamanii va fi soare si se incalzeste, vad ca se anunta peste 10 grade ziua si la noi! Poate vad si eu ceva verde!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Oare cine zice de primule? Ca ale mele au inceput sa deschida florile  ;)

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia


Dalia

Cine are primavara in gradina, deja se poate lauda cu floricele. Frumos! La ceata si la cele 2-3 grade din termometru, chiar n-are cine sa ma fericeasca in gradina mea. Eu cred ca nu mai ies din iarna, zau. Si peste 3 zile, se aude ca vin -10 grade noaptea.  :-\

claude

da, zice-se ca in week-end va fi frig, dar de luni se incalzeste iar.
Am uitat sa pozez toporasii, am si de-aia infloriti, azi am stat pe burta cu nasu-n ei ca-mi place parfumul lor  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

La mine, printre pete de zapada, de-abia se zaresc frunzulitele branduselor. Nu au putere sa progreseze, fiindca e foarte frig si intuneric de la ceata. Cred ca zona asta a mea e printre cele mai reci din tara.


claude

Quote from: Dalia on March 11, 2013, 08:35:52 PM
La mine, printre pete de zapada, de-abia se zaresc frunzulitele branduselor. Nu au putere sa progreseze, fiindca e foarte frig si intuneric de la ceata. Cred ca zona asta a mea e printre cele mai reci din tara.

Cred ca asta-i vremea cea mai greu de suportat, cand e frig si ceata  :(  Si pe mine ma afecteaza ingrozitor, vreau doar sa ma ascund sub patura cand e asa, ma iau frisoane doar cand ma uit pe geam la vreme de-asta  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Nu stiu, mi se pare tare ciudata vremea asta: vine cate-o ceata, care dureaza zile in sir. Parca n-am mai vazut treaba asta, ori nu mi-a sarit in ochi fiindca, cu ceva timp in urma, nu ma preocupa gradinaritul... .  ::) Oricum, cu frigul sunt obisnuita, dar cu atata ceata... .

(am ajuns sa spun ca prefer ger si soare, decat ceata asta rece si atata umezeala  :D )