Gradina lui Claude

Started by claude, March 04, 2012, 08:32:49 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Chiar sunt curioasa, cine a fost primul? Stii cine a inflorit primul primul? Am sa fac un topic!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


anasstasia

Da, primul a fost Chippendale  ;D Care este plin de boboci si are si flori care s-au trecut.

claude

Quote from: anasstasia on May 04, 2014, 04:16:12 PM
Sunt superbe!!!!!!!!
Chiar ies din seminte daca sunt semnate in curte, sau trebuiesc semnatate in casa?

Ies si semanate in gradina, daca au conditii. Dar la tine daca e zona secetoasa vara...mai greu. Tine cont de faptul ca se seamana la suprafata avand nevoie de lumina pentru germinare, asa ca daca e uscat n-au umiditatea necesara. La mine corcituyrile care le aveam rasar si din semintele scuturate, am un strat unde au iesit puzderie, unele le-am lasat dar am si smuls o gramada.
Astea mai cu mot ce le-am cumparat de prin Anglia le-am semanat in casa, cu tot dichisul, ca na, erau pretioase, dar pana la urma tot niste corcituri au iesit   :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Pai atunci le voi semana in casa. Asa este, le trebuie umiditate...Am avut eu rasad de rosii, cat de greu o fii sa semnan caldaruse??  :D


claude

Cativa dintre irisii mini-colectiei mele...dintre toti, SKORIKOVY SPECIAL e chiar special, are marginea petalelor superioare franjurata, e o nebunie  :x

         
                              

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Un spectacol, Claude! Sunt unul mai frumos ca altul! Si sunt alesi cu gust. Cum altfel? +hug

geodezia


anasstasia

Doamneeeeee, m-ai daramat! Sunt superbi!

claude

Stiti cumva daca cotinus (scumpia) trebuie tunsa pentru a arata bine? Ca eu am doua, asta Purple si una normala dar ambele sunt  chele la baza, in primavara asta au 'inverzit' doar de pe la jumatate in sus  ???

     
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sandaveturia

dar in pozele 2 si 3 nu este cumva Veigella? Mie asa imi pare...

geodezia

poza 2-3 si mie mi se pare wiegela dar cam seamana cu kolwitzia diferenta mi se pare la frunze

claude

Geo a vazut bine, in poza 2 si 3 e Kolkwitzia amabilis  ;) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Mama, Claudelule, ce Colecție cu frumuseti! Superbi stanjenei ai strâns, numai unul si unul!  Nici nu știu care îmi place mai mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pai da, ca sunt haplea, nu m-am putut abtine  :D   Si inca mai am cativa care se pregatesc de inflorit  ;D  Pacat ca sunt atat de efemeri, dar si ei acopera o perioada de timp culoarea, inainte de primul val al trandafirilor, numai bine ca acum incep sa se scuture caldarusele   ;)
Acum urmaresc daca dintre cei mai tarzii infloreste careva impreuna cu ceva trandafiri, sa vad daca pot face vreo combinatie
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Abia acum am reusit sa ma plimb potuin prin gradina ta; ma uit de la 13april. Ce aratai tu atunci , la mine abia acum infloreste. Adevarul e ca mi-au inflorit si vreo doi irisi. Am tot facut poze, cu gind sa ma laud, dar am ramas numai cu gindul. Arta super la tine. Toata esti numai o floare !!
.....si irisi... Superbi !!!!!
Felicitari pentru tot ce ai realizat !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paraschivvvv

Claude felicitari pentru frumusetea de irisi!


Rodica Stacescu

  Sunt foarte frumosi irisii, dar eu astept trandafirii tai, stiu ca ai multi "vechi" si toti deosebiti!
  La mine irisii merg foarte prost, cred ca nu am stiut sa-i plantez. Ici colo am cate o floare, habar nu am ce s-o fi intamplat cu ei, cred ca i-am plantat gresit. Am cumparat intr-un an o multime, toate culorile, pe unii nu cred sa-i fi vazut vreodata infloriti.

claude

Rodica, la irisi e important sa fie plantat rizomul la suprafata solului, practic din grosimea lui jumatate ramane afara, sunt extrem de sensibili la umiditate stagnanta, putrezesc. Eu acum vreo 4 ani parca am pierdut multi dintre ei cand a fost o perioada cu foarte multe ploi iar rizomii, in timp, ajunsesera sa se fie cel putin partial acoperiti de pamant, a baltit apa si s-au dus.  Si vor soare. Nu au pretentii la un pamant foarte fertil, vor un sol normal, daca li se administreaza ingrasaminte in exces vezi de la ei doar frunze, flori nu! Eu la ai mei nu le pun niciodata ingrasamant, doar ce isi mai iau din mranita pe care o pun trandafirilor din apropiere. Singura exceptie cu ingrasamantul o fac cu cei cativa remontanti, le dau un pic dupa prima inflorire ca sa ii ajut pentru inflorirea din toamna

Cat despre trandafirii mei vechi...chiar nu am multi, si multi sunt inca mici, asa ca nu stiu ce spectacol nu va fi, astept si eu de mi se lungesc ochii sa creasca si sa vad niste tufe maaaaaari si pline de flori  :D  Dintre toti il astept pe Felicite Parmentier pentru ca el a crescut foarte bine si e plin de boboci! Si de asemenea Cuisse de Nymphe, nu-mi vine sa cred ca din primul an a depasit 1 m inaltime. Aaaa, si se pregateste sa deschida zilele astea ceva flori Souvenir de St. Anne's, pe care il iubesc nespus  ;)

Doar ca mi-e cam teama de vremea asta capricioasa, anul trecut prima inflorire a fost distrusa de ploaia neintrerupta si vad ca nici acum prognoza nu e favorabila, dimpotriva  :(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rodica Stacescu

   Am sa incerc sa fiu mai atenta cu ei sa vad ce nu le place, de plantat sunt corect plantati, nu sunt ingropati rizomii, sunt aproape la suprafata, vizibili. Si, asa cum spui tu , mai mult frunze! Eu, care sunt pre cate vad "fan" al aglomerarii plantelor, ma bucur si de frunzele alea, ca umplu un loc! Dar cand vad ce frumusete de flori fac la voi, parca si mie mi-ar placea sa-i vad mai harnicuti!

einsteinitza

Sau umbra, daca sunt in umbra infloresc slab!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

eu tot nu vad unde va uitai voi in gradina la claude si admirati  ca eu nu gasesc decit 2 poze

gabif1966

Superbi irisii... eu am doar 2 feluri, din care unul e cel clasic albastru/mov si care la mine este foarte invaziv, in fiecare an scot din ei , iar in anul urmator parca sunt mai multi  =)) ! Iar Kolkwitzia este un vis , dar cred ca a mea este alt soi, parca este mai alba floarea.... nu stii cum se numeste?
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro