Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25   Go Down
  Print  
Author Topic: Gradina lui Claude  (Read 57560 times)
Ionela
Moderator

"Domnule Dumnezeu, lasa-ma sa fiu eu!"

« Reply #275 on: February 17, 2013, 01:48:48 PM »

Iar eu fara soba de data asta privesc tot cum ninge hammer  Angry

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

claude
Roza

« Reply #276 on: February 17, 2013, 07:17:18 PM »

Ma zapaciti cu ninsoarea voastra  Cheesy La mine si azi au fost pe la ora doua 10 grade, soare, de 3 zile lucrez in gradina ca o bezmetica, desi mai este si zapada, am profitat de vremea buna ca sa plantez trandafirii ce-i aveam la beci ca li se umflasera binisor mugurii. Am scurtat clematitele, ca si ala au inceput sa umfle mugurii, am mai strans uscaturi, am scurmat putin prin musuroaiele trandafirilor, ca sa verific cum se simt...unii au lastarii subtiri innegriti, sper sa nu am probleme de prindere la ei, sa fi ramas ceva verde. Asa ca acum am febra musculara cam peste tot  Cheesy
Am inteles ca totusi se mai raceste de maine, asa ca nu-mi fac iluzii ca e deja primavara, desi in ultimele zile chiar parea a fi

Asa ca diseara sper sa merg la culcare mai repede, ca sa reintru in programul de sezon, ca la ritmul de acum, cu culcat la 2 noaptea si trezit la 11 nu prea imi ies socotelile, vine seara prea repede  Grin

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
Ionela
Moderator

"Domnule Dumnezeu, lasa-ma sa fiu eu!"

« Reply #277 on: February 17, 2013, 07:26:09 PM »

Applause  You Rock Munca, nu gluma!
Se pare ca vremea se va incalzi si in Moldova. Numai un inghet netrebnic sa nu vina prin martie Angry

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

claude
Roza

« Reply #278 on: February 17, 2013, 07:28:53 PM »

Pai da, munca, pana zilele trecute ma plangeam ca fac depresie din cauza inctivitatii si voiam cu disperare sa pot scurma prin gradina, dar lasa ca o sa-mi iasa mie pe nas cheful de munca  rolling on the floor

Ptiu, Ionela, nu vorbi de inghet ca ma ia cu frisoane  hammer

Dalia
Roza

« Reply #279 on: February 18, 2013, 07:54:45 AM »

Claude, ai scurtat deja clematitele? Ai avut curaj, zau.  Smiley La mine au fost -8 grade noaptea, iar astazi maxima e -3, cam aceeasi din ultimile 5 zile. Se intelege de ce nu-mi vine curajul... .  rolling on the floor
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #280 on: February 18, 2013, 08:06:41 AM »

Dalia, credeam ca doar eu sunt pedepsita! Lumea planteaza si la mine e zapada! Wink Cheesy

claude
Roza

« Reply #281 on: February 18, 2013, 06:56:45 PM »

Dalia, le-am scurtat ca li se umflasera binisor mugurii, in special cei dinspre varful lastarilor si nu vreau sa ramana in urma cei importani, bazali. am lasat bucata buna de lastar deasupra mugurilor viabili, asa incat daca mai da un inghet sa nu ajunga la mugurasi, sa prinda doar capatul. Eu totusi ma gandesc ca ger periculos totusi nu mai vine de-acum...sper  hammer

Dalia
Roza

« Reply #282 on: February 18, 2013, 07:17:40 PM »

Deci ai lasat si o rezerva, in caz de inghet. Ce-i drept, nu se stie niciodata cum e cu vremea. Cand am facut gardul mare, acum vreo 5 ani cred, stiu ca gropile pentru stalpi au fost sapate pe vremea asta, afara era cald. Acum insa, e adevarata iarna. Oricum, depinde mult si de zona. Eu sunt sigura ca nu pot sa zic "hop" in februarie.  Grin
claude
Roza

« Reply #283 on: February 20, 2013, 05:31:16 PM »

La mine ninge ca-n povesti, cu fulgi uriasi, in 10 minute s-a facut alb pe jos   rolling on the floor

Dalia
Roza

« Reply #284 on: February 20, 2013, 05:42:02 PM »

Adica, a venit iarna!  rolling on the floor
claude
Roza

« Reply #285 on: February 20, 2013, 06:35:07 PM »

Cam asa ceva  Cheesy   Nu-mi fac probleme ca-s sigura ca se va topi curand, mai ales ca era prea de coma sa vina primavara din februarie. Oricum, intre timp s-a aprit, s-au asezat doar vreo 3 cm.  Dar sunt multumita ca am apucat sa fac niste treburi zilele trecute, pe vreme buna. As avea de facut 8 gropi pentru niste pomi pe care tocmai i-am comandat si speram sa se mai zvante pamantul o zi-doua ca ii plantez intr-o zona unde s-a arat si pe ud ma impotmolesc acolo  Grin

rodi
Roza

« Reply #286 on: February 20, 2013, 06:42:10 PM »

noroc cu febra musculara  Cheesy

sanatateprintraditie.blogspot.com
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #287 on: February 20, 2013, 07:42:28 PM »

Nu va puteti imagina ce sentiment de miini legate am,cind citesc ca ba crocusi infloriti,ba trebusoara prin gradina,si eu 40cm de zapada si "pod de gheata".
  hammer hammer hammer

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
anasstasia
Roza

Dracea, Teleorman

« Reply #288 on: February 20, 2013, 08:34:23 PM »

Frumoasa poza Claude. Eu vreau sa ninga, sa ploua, precipitatii sa fie. Tare ma bucur ca vad ca parca este un an mai ploios decit anul trecut. Tare insetat este pamintul....

flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #289 on: February 20, 2013, 10:14:33 PM »

La mine ninge ca-n povesti, cu fulgi uriasi, in 10 minute s-a facut alb pe jos   rolling on the floor
Vin la ski! Grin
Tocmai ce mi-am luat si casca....Sa nu intru fara protectie in gardul lui Claude. rolling on the floor
Unde esti Claude, c-am uitat? Pe undeva pe niste dealuri parca. Cheesy

claude
Roza

« Reply #290 on: February 20, 2013, 11:55:56 PM »

Anas, la fel si eu, am ramas traumatizata dupa seceta din toamna lui 2011 si vara anului trecut, asa ca atunci cand din cer vine apa, sub orice forma, nu am nimic impotriva  Cheesy

Flor
, sunt intre dealuri si poti sa vii si la patinaj ca inca tine gheata lacului desi noaptea se aud niste trosnituri de te apuca spaima  Cheesy
\Asa ca iti dai drumul de pe deal pe schiuri, cand ajungi la baza (in sosea) iti pui patinele si te lansezi pe lac si ajungi la mine-n poarta, dai cu capu' in gardul meu  rolling on the floor

Ps- pentru Gabi jalba, ca sa-i fac ciuda  Cheesy - am vazut si eu azi la mine cativa boboci de crocusi. Ti-i dedic tie, sa ajute la topirea podului de gheata  hug

einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #291 on: February 21, 2013, 09:21:02 AM »

Grin Grin
Spre sfarsitul saptamanii va fi soare si se incalzeste, vad ca se anunta peste 10 grade ziua si la noi! Poate vad si eu ceva verde!

claude
Roza

« Reply #292 on: March 11, 2013, 08:18:08 PM »

Oare cine zice de primule? Ca ale mele au inceput sa deschida florile  Wink

anasstasia
Roza

Dracea, Teleorman

« Reply #293 on: March 11, 2013, 08:26:20 PM »

Ce dragalase sint!

Dalia
Roza

« Reply #294 on: March 11, 2013, 08:27:38 PM »

Cine are primavara in gradina, deja se poate lauda cu floricele. Frumos! La ceata si la cele 2-3 grade din termometru, chiar n-are cine sa ma fericeasca in gradina mea. Eu cred ca nu mai ies din iarna, zau. Si peste 3 zile, se aude ca vin -10 grade noaptea.  Undecided
claude
Roza

« Reply #295 on: March 11, 2013, 08:30:58 PM »

da, zice-se ca in week-end va fi frig, dar de luni se incalzeste iar.
Am uitat sa pozez toporasii, am si de-aia infloriti, azi am stat pe burta cu nasu-n ei ca-mi place parfumul lor  Cheesy

Dalia
Roza

« Reply #296 on: March 11, 2013, 08:35:52 PM »

La mine, printre pete de zapada, de-abia se zaresc frunzulitele branduselor. Nu au putere sa progreseze, fiindca e foarte frig si intuneric de la ceata. Cred ca zona asta a mea e printre cele mai reci din tara.
gabi_gabriella
Roza

Mures

« Reply #297 on: March 11, 2013, 08:42:25 PM »

Frumoase !! Ale mele inca au doar frunze

claude
Roza

« Reply #298 on: March 11, 2013, 09:16:55 PM »

La mine, printre pete de zapada, de-abia se zaresc frunzulitele branduselor. Nu au putere sa progreseze, fiindca e foarte frig si intuneric de la ceata. Cred ca zona asta a mea e printre cele mai reci din tara.

Cred ca asta-i vremea cea mai greu de suportat, cand e frig si ceata  Sad  Si pe mine ma afecteaza ingrozitor, vreau doar sa ma ascund sub patura cand e asa, ma iau frisoane doar cand ma uit pe geam la vreme de-asta  Grin

Dalia
Roza

« Reply #299 on: March 11, 2013, 09:42:56 PM »

Nu stiu, mi se pare tare ciudata vremea asta: vine cate-o ceata, care dureaza zile in sir. Parca n-am mai vazut treaba asta, ori nu mi-a sarit in ochi fiindca, cu ceva timp in urma, nu ma preocupa gradinaritul... .  Roll Eyes Oricum, cu frigul sunt obisnuita, dar cu atata ceata... .

(am ajuns sa spun ca prefer ger si soare, decat ceata asta rece si atata umezeala  Cheesy )
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25   Go Up
  Print  

Jump to: