Pages: 1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Foarfeca pentru gard viu, pentru crengi  (Read 5090 times)
adrianam
Roza

Craiova

« Reply #25 on: March 12, 2012, 10:17:36 PM »

Am fost la Selgros in Craiova si am vazut reclama cu reducerea de 40%, mica, mica, intr-un colt. Iar ce ma interesa pe mine nu aveau- adica nici foarfeca de gard viu, nici de crengi. Mai aveau un model ieftin la 20 lei parca, de foarfeca de gard viu.
Maiine sau poimanine mai fac un drum la Praktiker si Baumax ca sunt in aceeasi zona si imi iau ceva de acolo- aveau o oferta mai larga- foarfeci de gard cu 20 dar si cu 40-60-100 lei, vad eu ce aleg.
Manusile de gradina de la Gardena erau proaste, cele la 20 lei- aveau o imitatie de piele- de fapt un material textil acoperit cu un strat subtire de latex. Asa ca ma uit la cele de la Baumax din piele.

yorasta
Roza

« Reply #26 on: March 12, 2012, 10:47:43 PM »

http://www.bricostore.ro/unelte-pentru-gradina/306511-goon-175cm-pruner-3999991106624.html 3,99
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #27 on: March 13, 2012, 06:36:00 AM »

Mult prea ieftina.Bani aruncati.

anknic
Lalea

« Reply #28 on: March 13, 2012, 08:43:11 AM »

eu vanez reducerile. asta toamna mi-am luat din kaufland foafeci de vie cu 4 lei (reduse de la 20)
einsteinitza
Moderator

« Reply #29 on: March 13, 2012, 08:45:24 AM »

Depinde ce tai cu ea, adica ce suprafata.
Asta-i cel mai important.
La mine foarfeca e folosita intens am ales una care sa ma tina, nu pot cumpara una an de an si care sa ma si enerveze ca rupe sau zdrobeste dupa un an.
Acum, depinde si ce foarfeca e la reducerile astea.

Am luat o foarfeca mare de gard viu mai demult, fiindca avea manerele de lemn, m-am gandit ca e buna asa. Mi-a crapat manerul pe lung dupa o saptamana. hammer hammer

anknic
Lalea

« Reply #30 on: March 13, 2012, 11:05:09 AM »

pai sunt din aluminiu, lamele din otel, nu imi aduc aminte sa fie vreo firma, dar sunt f.usoare, merge taiat cu ele f.bine crenguta de diametru pana in 0,5 cm., merg f.bine si la cules via.

tata (care taie via si pomii) are una zdravana din otel, dar e cam grea pt.mine Smiley

ideea e ca gasesti toamna (cand ies din sezon) o gramada de chestii utile pt.gradina la reducere.
Mihaelacph
Crin

« Reply #31 on: March 13, 2012, 11:36:26 AM »

Noi gardul viu il taiem cu foarfeca electrica Boschcumparata de la Bricostore. A fost mai scumpa decat o foarfeca mecanica , dar in loc de febra musculara  la maini si cateva zile la tuns buxusul , intr-o ora, doua terminam.
einsteinitza
Moderator

« Reply #32 on: March 13, 2012, 11:48:35 AM »

Am si eu una, dar nu stiu daca e acelasi model, e din aceeia cu acumulator? Ca a mea daca da de ramuri mai groase se blocheaza. Huh?

Mihaelacph
Crin

« Reply #33 on: March 13, 2012, 12:11:55 PM »

E cu alimentare la priza. Si scria in instructiuni ca numai pentru ramuri subtiri, parca pana in 3 mm (grosimea nu mai retin daca asta era, spun din amintiri).Deci numai pentru tuns gardul viu nu si alte crengi.
einsteinitza
Moderator

« Reply #34 on: March 13, 2012, 12:23:09 PM »

Eu am una care se incarca la priza, insa nu pot taia de ex salcia cu ea, ca daca dau de ramuri de anul trecut se blocheaza. O folosesc la buxus sa-l ordonez.
Eu insa cel mai mult folosesc foarfeca normala, la trandafiri si alte tufe.

adrianam
Roza

Craiova

« Reply #35 on: March 13, 2012, 02:14:56 PM »

Si eu am folosit cel mai mult pana acum foarfeca de vie, dar imi trebuie si una mai zdravana pentru crengi, ca acum s-au ingrosat mult ramurile unor trandafiri. De ex. Red Buttons are crengile batrane cam de 3 cm diametru. Si ca sa ajung la ele ar trebui sa am manusi pana la umeri, asa ca o foarfeca de tuns crengi cu manere telescopice eventual, ar fi tare utila. Iar foarfeca de gard viu imi trebuie ca am vre-o 23 de Chamaecyparus leylandii pe care nu vreau sa-i las sa creasca prea mult. O parte din ele- cel dinspre strada, vreau sa-l las sa creasca, dar pe cele de pe laterale vreau sa-l fac gard viu.

einsteinitza
Moderator

« Reply #36 on: March 13, 2012, 02:29:18 PM »

Ai chamaecyparis? De cat timp ii ai?

roxanicibogdanici
Crin

« Reply #37 on: November 14, 2013, 09:38:45 AM »

Am vazut niste ofere la foarfece de gradina marca Bellota ( am inteles ca e un brand spaniol) . Are cineva ceva informatii sau experiente cu aceasta marca ?

einsteinitza
Moderator

« Reply #38 on: November 15, 2013, 09:41:21 PM »

Nu am auzit si nici nu am vazut inca, insa din exoerienta mea, ramai la marcile consacrate si verificate. Daca era o marca foarte buna avea deja renume, cred eu.

roxanicibogdanici
Crin

« Reply #39 on: November 16, 2013, 09:18:43 PM »

Ai perfecta dreptate ! Asa am si facut mi-am luat un fiskars mare si bun  Smiley la reducere de la bricostore ( era ultima si avea reducere substantiala, sper sa nu se fi jucat vanzatorii sa taie sarme cu ea prin magazin  Grin. ) M-am bagat  putin cu ea pe un tamarix  sa o verific  si e super ok .

einsteinitza
Moderator

« Reply #40 on: November 16, 2013, 11:00:18 PM »

Bine ai facut! good cred ca esti mai castigata asa! Fiskars si FElko sunt foarfeci serioase!

adrianam
Roza

Craiova

« Reply #41 on: November 29, 2013, 03:37:32 PM »

ES, abia acum am vazut intrebarea si iti raspund:
Am chamaecyparis leylandii din prima primavara in care am avut terenul, parca 2007.
L-am luat in ideea de a face un gard viu.
La inceput a crescut mai incet dar acum s-a inaltat- cel mai mare cred ca are peste 2,5 m si inca nu am bagat foarfeca in ei.
Sotul zice sa ii las asa, dar imi este teama ca se vor inalta foarte mult si imi vor umbri gradina rau.
Foarfeca mia-m luat si eu in primavara, dar nu am folosit-o pana acum.
La primavara nu cred ca mai scapa nefolosita.
Nu mai stiu ce marca este, am luat-o din Dedeman.

gabif1966
Crin

« Reply #42 on: January 01, 2014, 11:52:11 AM »

Es , imi dai te rog nr. de tel. al firmei care vinde foarfeci Felco si cel mai important , tu ce numar ai luat , ca m-am uitat pe siteul lor oficial si mi-au facut capul varza  hammer

Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro
mihail
Vizitator
*

« Reply #43 on: January 04, 2014, 09:46:08 PM »

Gasesti mai jos informatiile cautate. Spunei ca ai numarul de telefon si datele de contact de la mine.
Iti recomand sa fii pregatita ca sa-i spui ce piese vegetale doresti sa tai. Este important. Mergi pe mana lui, stie ce sa-ti aleaga. Atentie cu care mana tai deobicei: stanga sau dreapata, la ei conteaza.
Daca iti poti permite, roaga-l sa-ti livreze si un toc/etui pentru foarfeca, este foarte util. De asemeni, daca nu acum, cel tarziu spre toamna cumpara, tot de la ei, si un set de ascutit foarfeca.
Ei aduc bunurile cu avionul, daca nu le au pe stoc, va trebui sa astepti putin.
Succes.

CRISTIAN MIHALCEA
Director Comercial
Mobil: +40 731 305 531
Email: cristi@vitisviniterra.ro
VITIS VINI TERRA SRL
gabif1966
Crin

« Reply #44 on: January 04, 2014, 10:57:00 PM »

Multumesc pentru informatii. Sper sa se incadreze in bugetul meu !

Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro
mihail
Vizitator
*

« Reply #45 on: January 05, 2014, 11:32:35 AM »

O foarfeca Felco costa undeva la 30 euro, insa mergem in sus. Poate ajunge usor chiar si la/peste 100. Dar merita fiecare banut platit.
Te rog, arunca o privire si pe site-ul importatorului. Acesta este un mare furnizor pt. Agricultura mare:

http://www.ampelos.ro/echipamente-utilaje-viticultura/unelte-profesionale-de-taiat-felco.html?TreeId=18

Pages: 1 [2]   Go Up
  Print  

Jump to: