Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

BoboROM


au inflorit si corcodusii pe aici.

Butasi prinsi anul trecut:


geodezia

La noi mai incet
dat vad ca vor sa se sparga corcodusi
in acelasi timp imi e groaza ca dupa data de 9 se anunta temp noaptea sub 0 grade
ne luam adio de la fructe iar anul asta

anasstasia


BoboROM

Si eu am inceput cu rasadurile dar acum 3 saptamani. Trandafirii i-am taiat acum 2 saptamani.

Au mai inflorit si o dalie, narcise:


popgeo

Parca recunosc narcisele astea ...;-)

sandaveturia

Temperaturi joase... noroc ca pomii nu au fost in floare inca, in zona mea si nu au prins frigul. Asa ca mai e o sansa la fructe anul asta. Abia a inflorit Forsitia, gutuiul japonez  e pe cale sa infloreasca, zambilele isi arata culorile la soare. Natura e amortita inca, dar , timid, se pregateste sa isi descopere farmecele :)... Iar bujorul arbustiv mov poate ca va dori sa imi arate ca e mov :), iar magnolia Susan se pregateste de primele ei flori, ca pana anul asta nu mi-a aratat decat frunze... :) :) :)


sandaveturia

Bujorul meu arbustiv :)

sandaveturia

Scuze... vad ca ...tot sucite pun pozele... le vad bine... si devin landscape la postare...

geodezia


geodezia


BoboROM

Multumesc popgeo.

Inca niste poze pana se pregatesc trandafirii:


geodezia

fff frumoase d-l Bobo
imi plac tare mult narcisele

sandaveturia

Bine v-am regasit, e vreme frumoasa, florile incep sa isi etaleze frumusetea si noua nu ne ramane decat sa ne bucuram de mirosul si culoarea lor. Sunt fericita!!! :) :) :)
Mi-a inflorit pentru prima data magnolia Susan, bujorul arbustiv Purple are boboci ( oare o sa ma uimeasca?)...o sa va arat!.... dar mi-au mai inflorit niste ghiocei inalti ( lascute), acum, in aprilie... oare ce neam de ghiocei or fi, asa tarzii??? Ia sa va arat, poate stiti voi...

sandaveturia


BoboROM


Tocmai acum inainte de ploi si vreme rece au inceput sa infloreasca florile si butasii de anul trecut. Viburnum roseum nu sunt mai mari de 7 cm si au inflorit deja:


geodezia


geodezia


geodezia


BoboROM



si niste lalele

BoboROM


iar ne pregatim de ploaie:


geodezia


BoboROM


si alte lalele:


BoboROM

inflorite

gabriela jalba

Cine se mai lauda la vremea asta cu gura-leului inflorita ???
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=