Pasaret din gradina si nu numai

Started by einsteinitza, February 06, 2012, 01:43:56 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Da, am inteles,  :D :D :D
Mai am una, foarte complicata, poate intra si Yorasta in joc, sa ma ajute. ;;) ;;)

Din cand in cand, vara, in paduricea de peste drum, si cateodata peste apa , se vede o pasare de dimensiunea unei ciocanitori, poate chiar putin mai mare, un albastru exact ca turcoazele, intens, si, daca vad eu bine, are undeva pe piept si putin galben aprins, ca lamaia.
Nu vine intre case, initial am crezut ca si-a scapat cineva papagalul =)) =))
Totusi o vad de cativa ani, nu se apropie deloc de case, si nici nu vad unde se duce exact sa pot sa o urmaresc cu un binoclu sau luneta......
Ei, ghici ciuperca ce-i? ??? ??? ???
Yorasta, stii ceva?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

yorasta

Quote from: einsteinitza on March 06, 2012, 08:03:40 AM
Da, asta e! Da, simpatiucl asta, dar e putin mai mic ca unul normal! Foarte eleganta tinuta, ton in ton! :D

Dar mai am ceva, putin mai mare ca pitigoii, foarte timida, n-am decat o poza facuta prin geam.

e un Măcăleandrul – erithacus rubecula http://aanimale.com/Pasari/Macaleandrul/Macaleandrul.php

einsteinitza

Multumesc.
Si cea albastra stii cumva?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

yorasta


einsteinitza

Quote from: einsteinitza on March 06, 2012, 12:27:15 PM

Mai am una, foarte complicata, poate intra si Yorasta in joc, sa ma ajute. ;;) ;;)

Din cand in cand, vara, in paduricea de peste drum, si cateodata peste apa , se vede o pasare de dimensiunea unei ciocanitori, poate chiar putin mai mare, un albastru exact ca turcoazele, intens, si, daca vad eu bine, are undeva pe piept si putin galben aprins, ca lamaia.
Nu vine intre case, initial am crezut ca si-a scapat cineva papagalul =)) =))
Totusi o vad de cativa ani, nu se apropie deloc de case, si nici nu vad unde se duce exact sa pot sa o urmaresc cu un binoclu sau luneta......
Ei, ghici ciuperca ce-i? ??? ??? ???
Yorasta, stii ceva?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Claudiu

Ufff scrisesem ceva relativ la Macaleandru.
Yorasta mai uita-te la poza lui Es.
Mie nu mi se pare macaleandru. Ciocul e diferit si mai lung comparativ cu capul. Dar poate ma insel.

Es tii minte? Avea masca pe fata, culoarea ruginie-rosie de pe gusa prelungita deasupra ochilor?
Marimea era comparabila sau nu cu a mierlei?
Da pieptul ruginiu-rosu te duce spre maclaeandru dar restul nu mi se par clare.   :-\

Macaleantrul e comparabil cu pitigoiul mare si din ce am citit ar fi chiar o idee mai mic.

Daca e comparabil cu mierla, am sa mai pun poze cu sturzul cocosar si atubci ai sa poti compara mai bine. Eu am impresia ca vad dunga alba de deaspura ochilor din poza lui Es.

Ufff scrisesem o jumatate de pagina ca am scris si de altele si nu stiu ce am facut. Acum sa   :'( sau sa   :D ?

einsteinitza

Bineinteles, sa =))

Era mai mare bine ca pitigoiul , totusi nu era cat mierla. Nu chiar cat mierla, dar mai aproape ca dimensiune decat de pitigoi. Uff, cum sa zic? Mai am cateva poze dar sunt si mai jalnice, incerc sa vad ce gasesc. Si astia sunt destui.
Claudiu, despre cea albastra, nu stiu sa zic, fiindca o vad doar in zbor, si doar cand e verde padurea, deci vara.
Nu am vazut-o decat in zbor, si sunt singura din casa care am vazut-o. Cred ca este o pasare care are casa stabila, fiindca in fiecare an o vad zburand cam prin aceleasi zone.
Culoarea semana cu ce mi-ai pus, cu Dumbraveanca, am intebat fiindca m-am gandit ca nu sunt pasari multe mai mari la culoarea asta socanta.
Raman mereu cu gura cascata cand vad asa o culoare ca-mi trece prin fata ochilor, si dispare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Cu sturzii cocosari am mai multe poze.







Acum daca ma gandesc s-ar putea sa ai dreptate sa fie un pic mai mici decat mierlele, (daca gandesc corect la marime, adica mai pe inteles sa fie ceva mai scurti  =)) ) si doar faptul ca mi se pareau mai rotofei sa-mi fi creat impresia ca sunt ceva mai mari, pentru ca mierla mi se pare ceva mai zvelta. Dar comparatia din memorie poate pacali.  ???

O sa mai pun poze cu astia  :D si si cu mierlele.

Es trebuie sa te gandesti cum arata pasarea. Poate pozele mele sa te pacaleasca pentru ca li se vede mai clar desenul. Dar fii sigura ca am avut si eu destule poze cenusii. Lumina iernii e slaba. Doar ca daca reusesc poze mai bune, frecvent nu prea le mai tin pe alea mai intunecate. Poate gasesc una  ???

Dunga alba de care vorbeam de deasupra ochilor se vede mai bine in primele doua poze. E mai mult o idee de dunga. (E importanta pentru ca alaturi de desenul de pe piept faci distinctie fata de o alta specie de sturzi cu care se pot confunda usor, de fapt mai corect asta ar fi Cocosar si celalat Sturz dar eu ii zic tot sturz (ca de fapt asta si e  :D)

einsteinitza

Nu avea ciocul galben! Asta sigur.
Si era mai subtire si parca mai lung. Nu era asa deschis ca sturzul era cenusiu inchis cu spate negru si doar pieptul roscat
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Parca-i cinteza  ???
Nu e ca cea de jos, din poza mea?

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu, aia vad ca e cat pitigoiul, asta e ceva mai mare. +hypno +hypno +hypnoHai ca v-am zapacit pe toti. ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

yorasta

macaleandru e sigur dupa forma culoare

Claudiu

Quote from: yorasta on March 06, 2012, 09:21:34 PM
macaleandru e sigur dupa forma culoare

Da acum dupa noua poza pare a fi  :-\  doar ca poza e destul de neclara si Es poate compara cel mai bine. Ar ramane marimea de vazut marimea cum se incadreaza.


Sa pun niste poze cu mierle - Turdus merula

Femela:




Mascul:




Mi-a povestit cineva cum a vazut anul trecut cum un mascul de mierla o hranea pe doamna mierla aducandu-i viermusi sau nu stiu ce. Unele pasari au asta in obiceiul de curtare, dar nu stiu daca si mierlele.

yorasta

nici gand ce ai postat u claudiu pt. ca a zis ca e mai mica decat un pitigoi

Claudiu

Quote from: yorasta on March 06, 2012, 09:39:12 PM
nici gand ce ai postat u claudiu pt. ca a zis ca e mai mica decat un pitigoi

nu a zis ca e mai mare? ca e aproape cat mierla?
Eu m-am gandit ca e mai mare comparand cu peisajul  =)), lemnul de la banca sau ce o fi pe ce sta.

Es unde esti?  =))

Claudiu

Uite aici:
Quote from: einsteinitza on March 06, 2012, 07:52:24 PM
... Era mai mare bine ca pitigoiul , totusi nu era cat mierla. Nu chiar cat mierla, dar mai aproape ca dimensiune decat de pitigoi. ....

einsteinitza

 +ham +ham
Intre pitigoi si mierla, dar mai aproape de dimensiune de mierla. :yrk
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: einsteinitza on March 06, 2012, 10:13:10 PM
+ham +ham
Intre pitigoi si mierla, dar mai aproape de dimensiune de mierla. :yrk

Ma dau batut =))

Pana vaz poza mai clara =))

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

yorasta

claude primu e sturz a doua e nu stiu ce cioara de balta

yorasta



claude

Pai asta e ca si cinteza cealalta la dimensiune, au aparut si la mine, chiar ma uitam ca nu intelegeam de ce unele-s putin diferite si pe urma am cautat di am gasit ca e cinteza de iarna...Iar Es zicea ca e un pic mai mare  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot