Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: posibil paraziti orhidee  (Read 4426 times)
Anca
Ghiocel
*

« on: December 25, 2011, 02:40:48 AM »

Am cumparat acum 2 luni o orhidee flacara (violet) cu 2 tije.I-a mers f bine.Dupa ce au inflorit la maxim florile s-au scuturat.Pe una din tije a aparut deja un boboc dar varful celeilalte tije a inceput sa se usuce-Cand am vazut in prima zi erau doar cativa milimetrii ,apoi a 2 zi a continuat sa se usuce cu alti cativa milimetrii,a ajuns cam la un centimetru.Tija e in rest sanatoasa.Nu sunt urme de paraziti,frunzele sunt curate.Nu stiu ce sa fac.E prima data cand am orhidee si innebunesc daca imi moare.Sa tai varful uscat al tijei?Mi-r teama ca daca il las asa coboara uscarea spre radacina.Am udat-o de 2 ori pe saptamana prin imersie,am aruncat surplusul de apa,are lumina si temperatura optime.Va rog spuneti-mi ce sa fac.Multumesc
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #1 on: December 25, 2011, 08:50:50 AM »

In primul rand tare buna ar fi o poza. Descrie putin orhideea, sa vedem ce fel de orhidee ai, in functie de soi se trateaza diferit.Daca e un dendrobium atunci uscarea s-ar putea sa fie fiziologca.

Anca
Ghiocel
*

« Reply #2 on: December 25, 2011, 11:28:21 AM »

In primul rand tare buna ar fi o poza. Descrie putin orhideea, sa vedem ce fel de orhidee ai, in functie de soi se trateaza diferit.Daca e un dendrobium atunci uscarea s-ar putea sa fie fiziologca.
Este o phalaenopsis cu numele popular"orhidee flacara mov".Are 2 tije au fost flori pe ambele tije care dupa inflorire la maxim s-au scuturat.Pe una din tije a aparut un boboc.Cealalta tija e sanatoasa  cu exceptia varfului care se usuca alarmant de repede.Mi-a fost frica ca se extinde uscaciunea spre radacina si am taiat cu o foarfeca varful care depasise deja 1 cm in uscare,de aceea nu mai am cum sa fac poza,ca nu se mai vede varful.Va rog spuneti-mi ce sa fac.Multumesc
einsteinitza
Moderator

« Reply #3 on: December 25, 2011, 11:32:27 AM »

Fa totusi te rog o poza la planta in sine.
Tija florala la phalaenopsis  se usuca dupa inflorit, nu te speria. Probabil varful se usuca acum fiindca a prins-o frigul , sau a fost lovita la tija, ceva de genul asta. Nu taia nimic, las-o sa se desfasoare, nu va afecta planta in sine. Sa nu aiba soare direct dar multa lumina, caldura si radacinile sa fie sidefii intre udari. Nu te speria, uscarea tijei e normala.

Anca
Ghiocel
*

« Reply #4 on: December 25, 2011, 01:28:24 PM »

Fa totusi te rog o poza la planta in sine.
Tija florala la phalaenopsis  se usuca dupa inflorit, nu te speria. Probabil varful se usuca acum fiindca a prins-o frigul , sau a fost lovita la tija, ceva de genul asta. Nu taia nimic, las-o sa se desfasoare, nu va afecta planta in sine. Sa nu aiba soare direct dar multa lumina, caldura si radacinile sa fie sidefii intre udari. Nu te speria, uscarea tijei e normala.
Am facut pozele,dar sa nu razi de mine-nu stiu cum sa le inserez in mesaj.Pe alte forumuri am reusit,aici nu stiu cum.Poti sa-mi zici cum sa ti le trimit/sa le inserez in mesaj?
Orhideea nu sta in soare dar e pusa intr-un loc cu multa lumina.M-am uitat la radacini,nu sunt sidefii.Multumesc
einsteinitza
Moderator

« Reply #5 on: December 25, 2011, 01:41:36 PM »

Ori le pui pe un site de gazduire poze, si apoi linkul il pui aici, ori aici , in josul mesajului ai Additional options, si pui poza .
Daca nu poti, trimite-mi mie un mail cu poza attach.

Anca
Ghiocel
*

« Reply #6 on: December 25, 2011, 01:55:24 PM »

Ori le pui pe un site de gazduire poze, si apoi linkul il pui aici, ori aici , in josul mesajului ai Additional options, si pui poza .
Daca nu poti, trimite-mi mie un mail cu poza attach.
am reusit sa-ti trimit pe forum.Sunt 3 poze.Tija din stanga e cea cu probleme.In varful tijei din dgrapta este bobocul

* orhidee tije.JPG (30.84 KB, 320x240 - viewed 1061 times.)

* orhidee frunze si radacini.JPG (40.38 KB, 320x240 - viewed 1247 times.)

* mici excrescente pe ambele tije.jpg (8.59 KB, 320x240 - viewed 1171 times.)
einsteinitza
Moderator

« Reply #7 on: December 25, 2011, 02:47:02 PM »

Florile au cazut, tijele se usuca, ca la orice floare. Taie tijele deasupra celui de-al treilea mugure de jos in sus, poate da o ramnificatie.
Dar ce ai banuit ca sunt paraziti?

Anca
Ghiocel
*

« Reply #8 on: December 25, 2011, 03:25:09 PM »

Florile au cazut, tijele se usuca, ca la orice floare. Taie tijele deasupra celui de-al treilea mugure de jos in sus, poate da o ramnificatie.
1) Pot sa tai la tija care incepuse sa se usuce dar cealalta are boboc chiar in varful tijei-nu ma lasa inima sa o tai.Poate dupa ce infloreste si cada floarea.Dar taiera nu se face primavara/toamna?Pot sa tai iarna?
2) Am citit pe google despre orhidee si la  phalaenopsis nu spune ca sa usuca tija,dar spune de uscare la alte soiuri de orhidee,de aceea mi-a fost frica sa nu fie paraziti.In plus m-a derutat ca o tija face boboc si alta se usuca..Asa cum ti-am zis n-am avut orhidee pana acum.Se vor usca si frunzele?Ca sa stiu la ce sa ma astept.
Imi plac f mult toate florile,mai putin cele care au numai frunze si nu fac flori.Mi-as dori orhidee de mai multe culori,dar n-am gasit decat la 250 roni .!!!Cu cea pe care am cumparat-o am avut mare noroc,am luat-o ieftin,dar nu mai aveau altele.Poate a fost ieftina pt ca nu avea decat 2 sau 3 flori pe fiecare tija.
Am o mica gradina in fata blocului si e plina de trandafiri cateva lalele si zambile.Le ingrijesc ca pe ochii din cap.Daca stii un loc de unde as putea cumpara orhidee la un pret normal te rog spune-mi.Multumesc pt sfaturi si astept sa-mi zici daca or sa cada si frunzele.Pe google scria ca perioada de inflorire incepe in februarie............o sa-ti trimit linkul
Anca
Ghiocel
*

« Reply #9 on: December 25, 2011, 03:39:58 PM »

pe google scrie ca dupa ce au trecut florile sa tai tija si sa o inmultesc-arata o foto in care tija taiata e pusa direct in ghiveci langa orhidee.Asa sa fac si eu cu tija pe care o tai?
einsteinitza
Moderator

« Reply #10 on: December 25, 2011, 07:20:42 PM »

Nu am auzit de nimeni sa reuseasca o inmultire din tija. Frunzele nu se usuca. In varf poate mai apre o floare, dar vei obtine o tija dezlanata lunga, cu o floare in varf. Daca tai, sunt mari sanse sa obtii o ramnificatie cu multe flori
Orhidee gasesti la Cora, Bricstore, Baumax, Ikea, etc.

Anca
Ghiocel
*

« Reply #11 on: December 25, 2011, 08:46:50 PM »

Nu am auzit de nimeni sa reuseasca o inmultire din tija. Frunzele nu se usuca. In varf poate mai apre o floare, dar vei obtine o tija dezlanata lunga, cu o floare in varf. Daca tai, sunt mari sanse sa obtii o ramnificatie cu multe flori
Orhidee gasesti la Cora, Bricstore, Baumax, Ikea, etc.
Multumesc mult pt sfaturi.mi-au prins f bine.Am sa fac cum ai zis .
gabriela61
Crin

« Reply #12 on: December 29, 2011, 07:14:22 AM »

eu am o orhidee la fel cu a ta si dupa ce a inflorit  pe tija florala mi-a facut 2 pui si numai dupa ce puii au crescut suficient si au facut radacini aeriene am putut sa tai tija.Tija a inceput sa se usuce singura pana in dreptul puiului respectiv pe care l-am taiat impreuna cu bucata de tija pe care era crescut.Acum am vazut ca unul din pui face tija florala.Nu stiu daca din tija simpla pusa in pamant sau in apa iese ceva dar daca tot vezi ca se usca incearca. Frunzele raman verzi tot timpul dar sa ai grija la udat ca daca pui prea multa apa risti sa o pierzi.O uzi moderat si numai cand vezi ca la suprafata e uscat pamantul si pui cate putin.

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #13 on: December 29, 2011, 08:02:53 AM »

Anca,la sectiunea asta,este un topic : Phalaenopsis . I(ncepe si citeste-l cind ai timp si o sa inveti multe din experientele prin care am trecut cei ce ne-am dat pe orhidee de astea.

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
rox94ana
Roza

Constanta

« Reply #14 on: August 29, 2012, 11:22:00 AM »

Ce poate sa aiba Cambria mea? http://s318.photobucket.com/albums/mm436/rox94ana/Plante%20bolnave/ (pozele sunt facute pe dosul frunzei)
Pe dosul frunzelor au aparut acele pete maro, care nu se vad si pe partea superioara a frunzei. Petele sunt mai accentuate pe marginea si spre varful frunzei.
flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #15 on: August 29, 2012, 11:57:00 AM »

Nu ma pricep prea bine, dar parca ar arata ca si cum ar fi stat in soare prea puternic. Roll Eyes

rox94ana
Roza

Constanta

« Reply #16 on: August 29, 2012, 12:02:17 PM »

Soare nu are niciodata, doar lumina, deci nu cred ca asta sa fie problema, mai ales ca acele pete apar doar pe partea inferioara a frunzei.
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: