Ambridge rose(AUSwonder)

Started by dancoman, December 14, 2011, 01:50:30 PM

Previous topic - Next topic

dancoman

Es,am tinut sa il postez deoarece aici se poate vedea clar diferenta intre un trandafir care ,,se scalda,,in lumina soarelui si unul aflat ,,sub protectia unui umbrar,,...Este un Austin din 1990,tolerant la umbra,floare medie,parfum puternic(4 din 5 puncte)...la mine este in primul an si faptul ca sta la umbra(partial) ,,l-a colorat,, mai intens...a crescut timid,sper ca in anul urmator sa va prezint mai multe detalii despre el...

Dalia

Ce culoare frumoasa! Imi place mult!

einsteinitza

Tu stii sigur ca e Ambridge rose? Sigur sigur?
??? ??? ???
Are cam putine petale, e prea portocaliu si nu are valul exterior de petale decolorat............... :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Nici eu n-as crede ca s-a facut asa de portocaliu doar pentru ca sta la umbra  ??? Parca aduce mai degraba cu Pat Austin

dancoman

100% esre Ambridge rose caci atunci cand ,,a intrat in calduri,, :P ;D....a facut si flori...decolorate precum,,pitoalca ,,asta...din pacate atunci nu mai fotografiam caci ma...(de) coloram si eu pe malul marii!!! ;D

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on December 14, 2011, 04:19:59 PM
Hm, cam da.... :-\
...nu HM....rabdare caci ....maine-i IUNIE ;D ;D +dns +dns :-bd ;D...si-o sa ma rogi sa pun si flori ,nu numai frunze si ghimpi!!!!! =)) =))

claude

Ca in primele poze, alea mai colorate, au aratat florile la unul din trandafirii neetichetati de la Petrovic. Eu m-am gandit ca-i Pat Austin....al meu era in plin soare  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

In visele tale, ca pe 23 ninge! +hypno +hypno

De rugat, nu te rog, ca vad ca-ti place sa le faci poze si sa ii prezinti, asa ca totu=i rezolvat.
Eu abia astept iunie ala, fiindca trandafirii noi de pe TM de la Petrovick vor fi prezentabili la anul, asa ca, sa vezi ce de noutati pe aici. Plus ai tai ca n-ai postat nici jumatate, plus pozele cu spini tufe si frunze......avem de munca, dar si ce frumos va fi!
Un adevarat forum de gradinari pasionati.! +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

eu ma gandesc numa' cum sa,, lasam,, in timp numai informatiile ,,utile,, despre ei,si daca putem anula ,,discutiile pe langa,,(ma refer la cele mai vechi-asta ca sa nu supar pe nimeni)...intreb si eu,sper sa nu supar pe nimeni!!! ??? :-\

einsteinitza

Nu superi, dar sa stii ca sunt tot felul de discutii simpatice printre.....ar fi pacat sa nu le regasesti. Cateodata ma distreaza cand recitesc pe undeva si dau de ele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

....da...ai dreptate,cred ca am gandit superficial!!! +ham +ham +ham +ham....are sa-mi ia ceva timp sa rasfoiesc istoria acestui forum!!! +hypno +hypno :x

claude

Cand te grabesti si cauti doar informatia, poate e mai nasol sa 'lingi' multe pagini, dar discutiile colaterale eu zi ca dau culoare si dinamica,  ar fi tare cenusiu fara ele, eu cred ca intri mai bine in atmosfera cand citesti si deraierile de la subiect  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

dancoman

....maaammmmaaaa...acu' vazui ca m-am,, inrozit,,  tot!!!hip-hip uraaaaa!!! ;D ;D =))....si nu este din cauza ,,rusinicii,, ci tocmai ca mi-am ,,varsat,, si,, io ,,aberatiile p'aici!!,,,...acum cant toata seara:-Sunt trandafir,sunt trandafir,sunt trandafir,sunt trandafir....hiiiiiiiiiiiip-uraaaaa!!! +dns +dns +dns +dns +dns +dns :-bd :x :x :x =)) =))

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Nu vreau sa te supar Dane, dar totusi mie nu-mi pare sa fie Ambridge Rose. Lasand la o parte culoarea, nu-mi seamana la petale, forma florii....

dancoman

sunt convins ca el este,tot ce am achizitionat Austin la ghiveci cu eticheta,,sigilata,, pe tulpina mi-a corespuns...eu mai am poze cu el,dar sunt urate caci petalele sunt arse de soare si este identic cu cel de pe HMF....acu' mi-i rusinica sa postez asa ceva,dar la vara (caci ce mai sunt.....DOAR 7 luni/ca maine trece!!! ;D ;D) am sa postez (daca n'o sucomba intre timp!! :) ???)uite si pe HMF unul ,,firav,, cu putine petale.....dar plantat in soare...http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.19223

flordel


dancoman

Din pacate cred ca ati avut dreptate inclin sa cred dupa prima inflorire de anul acesta ca este Pat Austin(am sa postez dupa ce voi face ordine in albumul cu trandafirii de anul acesta)

cristinaf

Dar de ce "din pacate"? Pat Austin nu e un trandafir frumos?  ??? Pune poze cu ghimpii, si poate elucidam misterul.

anasstasia

Pai daca e "din pacate:, trimite-l la mine, ca eu o sa-l iubesc mult  ;D

dancoman

Quote from: anasstasia on May 19, 2012, 07:59:45 PM
Pai daca e "din pacate:, trimite-l la mine, ca eu o sa-l iubesc mult  ;D
...tu iubesti,,din pacate,,!!??? :D