Trandafiri schimbatori

Started by einsteinitza, November 30, 2011, 08:08:10 AM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Trebuie sa va postez poza mea preferata, facuta dimineata la prima ora:

einsteinitza

Uite cat de rosu e bobocul in plin soare
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Superb! Eu din pacate nu am putut sa ma bucur de acest trandafir. Adica, ultima poza postata am facut-o chiar inainte sa plec la Bucuresti. Nici nu am vazut floarea deschisa in totalitate. Sper ca la anul sa fie mai maricel si sa il surprind cu mai multe flori in diferite stadii de dezvoltare.

dancoman

Quote from: anasstasia on December 29, 2011, 11:21:31 AM
Superb! Eu din pacate nu am putut sa ma bucur de acest trandafir. Adica, ultima poza postata am facut-o chiar inainte sa plec la Bucuresti. Nici nu am vazut floarea deschisa in totalitate. Sper ca la anul sa fie mai maricel si sa il surprind cu mai multe flori in diferite stadii de dezvoltare.
...mare-i Gradina Ta Doamne!!!! :D...credeam ca sunt singurul ,,nesanatos,, care sta cocosat la fiecare 5 minute sa faca poze la un trandafir....se vede ca m-am inselat.....numai oameni,,bolnavi,,intalnesti pe TM....niste ,,bolnavi,, frumosi!!!!!! +rsp +apl +dns :-bd

anasstasia

Dimineata cind ma trezeam, nici nu apucam sa ma spal pe ochi. In primul rind mergeam sa vad ce "sta" sa infloreasca, luam aparatul si faceam un rind de poze, apoi faceam treburile de om normal.

einsteinitza

Si eu a trebuit sa fac o ordine la poze, ca aveam zeci de poze cu trandafiri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Annastasia ,foarte  frumoasa poza!

anasstasia

Multumesc Rux. Trandafirul este frumos, eu am avut noroc sa-l surprind in niste conditii bune si m-a ajutat si aparatul (nu intotdeauna este ingaduitor cu mine).

Rux

Pe langa "noroc"ai mai avut si "ochi" si trandafir superb ,basca aparat foto performant ! Adica toate ingredientele  necesare pentru a ne impresiona cu frumusetile tale.

csilla

Quote from: anasstasia on December 26, 2011, 09:42:00 PM
Cubana.
Cea de-a doua poza este facuta dupa citeva zile ploioase.

Dupa parerea mea trandafirul e bolnav. Punctele rosii sunt urme de febra, si e atacat de  paducheletestos al trandafirului. (Aulacaspis rosae)

anasstasia

Sa sti ca eu nu am vazut acest parazit pe trandafiri. Mai multi trandafiri au avut petalele asa, deoarece atunci a fost o saptamina in care a plouat zi de zi. Ulterior ploilor, petalele noilor boboci nu au avut nimic, au fost perfecte.

einsteinitza

De ce spui ca are paduche testos, unde il vezi?
Ce boala e febra?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: einsteinitza on December 30, 2011, 01:30:07 AM
De ce spui ca are paduche testos, unde il vezi?
Ce boala e febra?
...probabil, trandafirul avea vreo infectie  =))

gabriela jalba

Are loc si dragostea mea aici ??

Asta efectiv se bronzeaza !!! Cam face insolatie  =)) Ce boboc ramine in umbra,nu se coloreaza. De altfel toti pe care ii am eu,isi schimba infatisarea ( gama de culori) , de la boboc,pina cind se scutura.  Am un buchetar alb,care la ultima data,sub frigul prematur, a inflorit roz pal.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

csilla

 Am vorbit cu un inginer horticol  si el a zis . Daca nu credeti  e problema voastra, eu am vrut sa ajut.

einsteinitza

Csilla, foarte bine, nu rade nimeni, mai glumim pe aici.
Tu ai dreptate, petele rosii pot aparea si ca semn al Botrytis  ,dar sunt mai multe semne ca sa fie asta, nu numai o simpla patare a petalelor la ploile reci.
Di cate stiu eu, sunt afectati doar trandafirii deschisi la culoare , mai mult.
Inginerul tau are dreptate, parerea mea, in cazul in care apar mai multe din semnele bolii. Daca a fost o faza trecatoare, atunci nu e Botrys.

Cat despre paduchele testos, cred ca mai egraba se gandea la tripsi, care mai inteapa frunzele.
Botrys poate fi combatut cu ceva de genul Mancozeb, insa alternand urmatorul fungicid fiindca poate crea foarte repede rezistenta.

Csilla ,eu ma bucur mult ca ai inceput sa scrii,t e rog, continua!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

...eu am avut ,,o experienta,, cu rozele udate dimineata pentru  a le poza,cand a dat soarele puternic , s-au ,,bronzat,,acolo unde erau picaturi mici de apa(si asta nu la toate rozele!!)!!??(nu stiu daca ati observat ca fenomenul nu are loc in iunie atunci cand e soarele mai bland ci numai vara!!?????....la fel,toamna tarziu nu am mai observat petele!!??(...anul urmator am sa urmaresc mai atent ce se intampla!!!)

Mihai

Quote from: csilla on December 29, 2011, 10:15:58 PM
Quote from: anasstasia on December 26, 2011, 09:42:00 PM
Cubana.
Cea de-a doua poza este facuta dupa citeva zile ploioase.

Dupa parerea mea trandafirul e bolnav. Punctele rosii sunt urme de febra, si e atacat de  paducheletestos al trandafirului. (Aulacaspis rosae)

In sfarsit cineva imi da dreptate şi nu se contrazice cu mine!

penelopa

Quote from: Mihai on December 30, 2011, 06:45:48 PM
Quote from: csilla on December 29, 2011, 10:15:58 PM
Quote from: anasstasia on December 26, 2011, 09:42:00 PM
Cubana.
Cea de-a doua poza este facuta dupa citeva zile ploioase.

Dupa parerea mea trandafirul e bolnav. Punctele rosii sunt urme de febra, si e atacat de  paducheletestos al trandafirului. (Aulacaspis rosae)

In sfarsit cineva imi da dreptate şi nu se contrazice cu mine!
... pai, are vreun farmec asa  ;D .... mai, Mihai  =))

Uitee, eu chiar te contrazic   ;) ... mai ales, ca l-am prins cu mata'n sac si pe Dan care-si uda rozele ca sa dea bine in poze  ::)

Mihai

Tu contrazici pe toata lumea ,aşa ca iţi voi face rost de o canuţa cu cenuşa =)) =)) =))

penelopa

Quote from: Mihai on December 30, 2011, 07:00:35 PM
Tu contrazici pe toata lumea ,aşa ca iţi voi face rost de o canuţa cu cenuşa =)) =)) =))

N-ai decat, ca maine ma spal pe cap  =))

dancoman

......lasati-lasati caci la anul(ca maine trece!!!!) am sa fiu mai atent +hypno la ,,fenomen,,(sincer nici eu nu sunt convins ca nu este boala!!!!) ???

claude

daca fenomenul se manifesta numai la ploi si nu exista nici un alt simptom nu prea are cum sa fie boala  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia


dancoman

...am luat la rand pozele cu trandafirii mei si am observat ca doar cei care au in componenta petalei culoarea rosie-roz(catusi de putin)se pateaza,(sau la ele se vede)...deasemenea nu toate (cele cu rosu) fac ,,pete,, ci numai anumite soiuri ...am observat ca fac pete indiferent de pozitia lor(am mai multe exemplare din acele soiuri ,,cu pete,,)mai pregnant atunci cand petala este imbatranita,dar asta nu este o regula caci (de ex.) Vivaldi sau Folklore fac si pe boboci....incercand sa maresc imaginea am observat ca au ,,in centru,, un fel de arsura(?)sau distrugere a tesutului care poate fi provocata de catre un fung... ???...mai caut!