Bougainvillea

Started by Loredana06, May 12, 2007, 03:56:05 PM

Previous topic - Next topic

Loredana06

http://www.wildcondor.com/bougainvillea.jpg


O floare deosebita. Are nevoie de foarte mult soare (direct), apa si ingrasaminte (1/2 din doza specificata pe ambalaj) saptamanal.
Infloreste in draci. ;D. Am avut mai demult un exemplar  ca cel din link-ul de mai sus. La 1 m inaltime se mai vedea ici-colo cate o frunza, in rest numai flori. Se preteaza f. bine ca planta de balcon sau terasa. Iarna are nevoie de o temperatura intre 5-15 grade. Denumirea populara am aflat ca este "floarea de hartie". se poate cultiva ca planta cataratoare sau in forma de arbust. Are crestere rapida. Nuantele de roz - rosu - pana la violet sunt cele mai frecvente. Am inteles ca este si bougainvillea alba, dar nu am vazut. Inflorescentele nu sunt parfumate.

larisa

Este primul an de cind o am.De fapt de pe 8 martie.Cine mi-a daruit-o nu mi-a spus ce culoare are.Acum vad ca frunzulitele de la capatul lastarilor incep sa se coloreze.Am observat si niste musculite negre sau purici ,nu stiu ce sunt dar sunt f mici ca niste puncte .Cu ce s-o dau sa scap de ei?

Loredana06

Uite cum arata plantuta mea de 20 cm:


larisa

asa arata bougainvilea mea

[attachment deleted by admin]

Loredana06

E mare si frumoasa. Sa-ti dea cat mai multe flori!
Mi se pare mie sau nu i-ai facut "freza" anual. Eu o tundeam pe a mea (lastarii cam la1/2) pentru ca pe lastarii tineri si scurti face cele mai multe flori. La un moment dat (avea peste 1 m inaltime) nu se prea mai vedeau frunzele de "flori".

larisa

Pai am primit-o frezata  gata ,florile au aparut pe lastarii ce au crescut la mine.Intreaga planta are 60 cm

black_fox

O vecine are bouga rosie si mi-a zis ca mi-ar prinde un lastar, dar nu stie cum ...???

Ma puteti ajuta?

simonaelena

Quote from: black_fox on May 25, 2007, 05:26:39 PM
O vecine are bouga rosie si mi-a zis ca mi-ar prinde un lastar, dar nu stie cum ...???

Ma puteti ajuta?
Cu obisnuitul procedeu "sub sticla". Adica pui un butas in pamant, apoi il acoperi cu o stilcla taiata

Loredana06

Se prinde asa? Am inteles ca bouga se prinde destul de dificil. Eu n-am avut curaj sa incerc.

black_fox

Quote from: simonaelena on May 25, 2007, 10:16:13 PM
Quote from: black_fox on May 25, 2007, 05:26:39 PM
O vecine are bouga rosie si mi-a zis ca mi-ar prinde un lastar, dar nu stie cum ...???

Ma puteti ajuta?
Cu obisnuitul procedeu "sub sticla". Adica pui un butas in pamant, apoi il acoperi cu o stilcla taiata

Dupa cum spui tu ar trebui sa fie destul de usor ...

O sai spun sa faca asa si sper sa fac rost de o floare cat mai repede... :D

simonaelena

Cu putin noroc, se prinde. Eu am primit un lastar,i l-am pus sub sticla si s-a prins. E adevarat ca se prinde mai greu, dar merita incercat.

Loredana06

Simona, sticla de pe lastar sa fie un pic mai mica decat ghiveciul? Sa se poata uda de sus, nu?

simonaelena

Quote from: Loredana06 on May 26, 2007, 08:46:45 AM
Simona, sticla de pe lastar sa fie un pic mai mica decat ghiveciul? Sa se poata uda de sus, nu?
Eu prefer sa nu ud frunzele lastarului, asa ca ud de jos

Loredana06

Lastarul il recoltezi partial lemnificat sau complet verde?

larisa

LA carte scrie ca usor lemnificat.Iata si floarea mea

[attachment deleted by admin]

myky

asa larisa rasuceste cutitu'n rana

larisa

PAi ti-am zis ca ti-am pus un butas la inradacinat,asa ca rasufla usurata.ce-i promis e promis.
PROMISIUNEA E MAI REA CA DATORIA

myky

aaa, mersic, dar da si el (butasu) un semn ceva

larisa

Deocamdata e verde dar cind e de trimis te anunt,da?

gabriela jalba

E foarte frumoasa!!!!! Larisa,m sa se faca mareeeeeeeee,si plina ochi de flori!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Multumesc Doamna Gabi.am incercat ieri sa mai iau un butas dar sunt mici si m-am trezit ca-i cad florile .Asa ca deocamdata trebuie s-o las in pace

gabriela jalba

in aprilie am primiy ai multi butasi pe care i-am pus la inredacinat. Am gasit 2 prinsi !!!!!Ce fel de crestere are??? Cam pe cind am sa vad floare de la ei,tinind cont ca acum au cam 10cm. ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Nu stiu sigur ,dar stiu ca face pe lastarii laterali .lastarii aveau cam 10-15 cm cind a inflorit .Acum se pregateste sa infloreasca din nou

gabriela jalba

mai!! sa fie!!! abia astept sa vad minunea asta si la mine!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vciupa

Felicitari!
Superba e!