trandafiri neplantati

Started by alina, November 19, 2011, 12:41:04 PM

Previous topic - Next topic

alina

Buna ziua,


Cine ma poate ajuta intr-o problema...am cumparat cativa trandafiri cu radacini nude..problema este ca pamantul a inghetat, deci nu-i mai pot planta, ma gandeam sa-i  plantez in ghivece mari in pivnita sau intr-o magazie unde nu ingheata  si la primavara sa-i pun  in gradina??? am mai facut cineva asa???..multumesc pentru ajutor..... +hug

einsteinitza

Alina, in ce zona locuiesti, cat de frig este?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

alina

a inghetat pamantul..:((((...bruma dimineata este destul de mare si apa a inghetat.....zona lopatari buzau daca ai auzit???
;d

einsteinitza

Da, esti intr-o zona similara cu a mea. Ma gandeam ca esti pe la Miercurea Ciuc de zici ca a inghetat pamantul. N-a inghetat decat o pojghita, nu-i nici o problema asta. Abia acum se planteaza in siguranta. Pe la pranz faci gropile, daca nu le ai facute, tai varfurile la radacini, ii ingropi cu nodul de altoire cam la cinci cm sub nivelul solului bati bine pamantul cu piciorul, apoi uzi macar cu jumatate de galeata de apa la fiecare, si peste toate faci un musuroi care sa acopere trandafirul pe cat posibil.
Pamantul nu ingheata, doar da briuma, si poate o pojghita subtire de pamant care e mai la suprafata. Vorbim de jumatate de cm. Asta e perioada optima de plantari, nu cand e mai cald si planta simte nevoia sa dea frunze din mugurii dorminzi. Eu de abia in weekendul asta m-am apucat de mutat si plantat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

alina

mersi frumos o sa merg pe mana ta si o sa ii plantez
ma gandeam ca si aceasta solutie merge dar totusi daca nu reusesc si ii voi tine asa tradafirii vor pati ceva?? totusi sunt 20 de bucati si cum soare nu prea este o sa inghet si eu si trandafirii

einsteinitza

Daca ti-ai luat trandafiri trebuie sa-i plantezi! :-bd Faptul ca unii comercianti scot pe piata plante din septembrie e gresit, dar consumatorul neavizat e fericit ca-i vreme calda si nu-i ingheata mana la plantat. Eu imi aduc aminte cum am plantat si pe viscol, si pe lapovita, si s-au prins toate. Asta e cu plantarile, astepti sa cada frunzele, sa nu mai fie plantele in vegetatie, si plantezi. Acum e vreme bbuna de asa ceva. Pune o folie de plastic, o carpa mai groasa, ceva, pe zonele in care vrei sa plantezi, nu mai cade bruma acolo si zona ramane dezghetata. Maine acolo va fi numai bun de sapat.Si spor la treaba. La munca, asa-i la gradina, mai suportam si frig!
Nu ai de ce sa-i chinuiesti.Ai toate atuurile sa se prinda perfect.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Si eu sunt f. bucuroasa ca mi-am plantat trandafiri noi. Dar nu ploua deloc-deloc-deloc!!!

Mihai

Quote from: sandaveturia on November 19, 2011, 05:45:08 PM
Si eu sunt f. bucuroasa ca mi-am plantat trandafiri noi. Dar nu ploua deloc-deloc-deloc!!!

Nu ai şi tu o stropitoare prin gradina?
Ii uzi aşa,cate un pic-pic-pic!!!

alina

hai ca o dau  in diverse....de unde  ai cumparat trandafirii.....?? +hug

einsteinitza

Sanda, daca i-ai udat bine la plantare nu e o problema ca nu ploua.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ale

si eu am plantat ieri trandafiri si nu aveam gropile facute. intradevar a fost frig, sper sa se prinda pentru ca ai mei aveau toti peste trei ramuri  si radacini frumoase doar ca mi se pareau ramurile putin uscate. au facut  cateva zile pe drum, as vrea sa stiu daca a mai patit cineva asa si daca au supravietuit?

sandaveturia

Alina, i-am luat de la rosafruct, m-am dus eu dupa ei ( era mai ieftin... mult mai ieftin!) Si i-am udat foarte bine la plantare, Es, i-am musuroit imediat dupa, dar pamantul este foarte uscat si ma gandesc ca poate nu le ajunge faptul ca i-am udat o singura data. Trebuie sa-mi fac timp sa dau la o parte musuroiul, sa ud iar si sa pun la loc sa nu inghete. imi place sa ma invart prin gradina , dar pe frig... zbrrr.. Asta e singura parte neplacuta, dar la vara cine va fi cu nasu' in ei? +dns

einsteinitza

Daca i-ai udat bine la plantare, macar jumatate de galeata de apa, NU MAI UMBLA LA EI. Acum nu au  nevoie de cantitati mari de apa, daca nu va fi o iarna cu precipitatii atunci in primavara desfaci, uzi si inchizi la loc. Acum nu se mai umbla acolo, faci doar rau.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Asa asa ce ma bucur ce numai eu cu miinile prin paminr spor la plantariiiiiiiiiii

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

e cum sa cred asa ceva ... tinind cont de experientele de anul trecut anul asta m-am repliat mai devreme de 15 decembrie ... da aia vor ramine in istoria neamului  este pomenita comanda pe toate forumurile

einsteinitza

Da, dar iti dai seama ce experiment? Ca acum stim ca poti tine in nisip ud trandafirii pana in primavara, daca sunt dorminzi? Sincer aveam mari emotii, mereu mergeam sa-i vad. Poate a contat si ca beciul meu e din piatra si complet sub pamant, deci temperatura e cum ar fi in pamant.Dar a mers, si inca bine. Am citit pe alte forumuri ce prost a mers o comanda de la Petrovick, cu trandafiri plantati normal. Iar asta a avut pierderi minime.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

asa este toti  au fost ok . am pierdut 2 sau 3 din prostia mea mea culpa ... data viitoare ... invatam . dar a fost o experienta naucitoare in afra faptului ca s-au si prins

einsteinitza

De acord. Si am invatat ceva important, chiar daca ne-au tatait fundurile!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

mai multe am invatat Es si a fost foarte misto titiala asta ... frenezaia cumparaturi si asteptarea si venitul si mai ales la tine imparteala ca imi imaginez ce a fost la impachetare .. cu atitia trandafiri ..

einsteinitza

Nu, cea mai tare a fost cu caratul nisipului in beci, ca se tot minunau baietii pe care i-am pus sa-mi faca rost de roabe de nisip si sa le bage in beci!
Tot nu intelegeau cum ma gandesc eu sa tin trandafirii acolo, si erau convinsi ca vor muri acolo
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

alina

dc a mers prost comanda  de la Petrovick???

alina

si eu am primit comanda de la rosafruct  dar nu prea mi-a placut modul de livrare(trandafirii avand unele crengi rupte) poate nu a fost problema de la rosafruct ci a celor care au facut livrarea (firma de curierat)
am comandat leonardo davinci. the fairy, swany, newddoun, doamna in mov, versilia, eden rosesi si maddona
daca a mai cumparat cineva aceste soiuri de la rosafruct si imi poate impartasi niste idei despre felu in care i-au inflorit, miros etc ???
multumesc anticipat  :-* :-* +hug +hug

einsteinitza

Ii ai aproape pe toti prezentati pe forum, au topic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

alina

cine a mai comandat la petrovick ? si cum a fost comanda? pentru ca as vrea sa fac si eu o comanda in primavara
multam cu flori multe