RLG (Radu's Little Garden)

Started by Radu, October 20, 2011, 08:46:50 PM

Previous topic - Next topic

Penelopa

Quote from: einsteinitza on January 05, 2015, 05:40:34 PM
Eu am 12 , iar porcariile sunt in regula!
Colegii mei le spun "porcăciuni" =))

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Anul ăsta am de gând să vă îmbolnăvesc cu amatorismul meu. Voi face un jurnal.  Fetelor, fiţi pe fază. ;;)

Am primit de la Claudia (să-i dea Cel Sfânt pe-alese, după voie) trei soiuri de seminţe de tomate: Early Wonder, Glacier şi Stupice.
După o temeinică documentare pe net, am rămas tot nedumerit. Înţeleg că depinde mult de climă, normal. Că nu le place căldura excesivă, normal (de-aia sunt soiuri rezistente la frig şi de sezon scurt, bănuiesc). Că fiecare spune ce vrea despre ele, înţeleg. :P
Observaţi că eu înţeleg totul dar nu pricep mare lucru.  +ham

Pentru că nu prea pricep, m-au păpat degetele şi am pus seminţe - de la Claudia - în ghivece. Ştiu că e mult prea devreme...  Cică (justific) am vrut să văd cum germinează. (Aiurea.... voiam să văd ceva verde).

Jurnal: Stupice a germinat.


claude

No bun,  daca te-a mancat in...palma  ;D, acuma pregateste neoanele, ca o sa te doara inima sa le vezi cum se etioleaza...si poate, daca ai noroc de o primavara timpurie si calda, prin mai ne faci sa ne inverzim de ciuda ca mananci tomate din ghiveci  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Neoanele sunt gata.
Nu se vor etiola, jur.  :-bd
Vă blestem să vă înverziţi de ciudă.  +hug

Penelopa

Eu an invatat sa ma scarpin, cand ma mananca in palma  =)) De cate ori m-am grabit, tot de atatea ori am dat rateu.  Asa ca, mai bine mai tarziu, decat prea devreme  ;D  Merg pe ideea ca, parintii si bunicii de la tara, puneau semintele de legume la germinat primavara devreme, in rasadbite facute afara, fara neoane si alte chestii de-astea.

Radu

Lara, sigur că nu le cresc pe toate sub neoane.
Acum am semănat numai în 9 păhăruţe, câte 3 din fiecare soi de la Claude, soiuri timpurii, de sezon scurt şi rezistente la temperaturi scăzute.
Numai ca să am ce bibili (şi cu ce să mă laud  ::) ) şi... să văd verde  ;;).
Grosul îl semăn la sfârşitul lunii Februarie sau începutul lui Martie, în interior totuşi şi sub neoane şi repic în solar pe la mijlocul lui Aprilie.
Aşa o să procedez şi acum şi, în plus, o să semăn şi direct în pământ - o a treia tură. Într-adevăr, se dezvoltă ele mai târzior dar mai bine decât cele puse devreme.  :)


Că veni vorba, tocmai răsar şi Early Wonder şi Glacier. Le mai las niţel până să le fac şedinţă foto.  :-bd

einsteinitza

Azi nu am timp, dar de maine incep si eu. Cu ce am ramas in urma! Poate anul asta am mai invatat ceva si voi avea si o gradina de legume frumoasa. De obiei pe la mijlocul verii incepe deja jalea!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Anul trecut a fost şi la mine jale, pentru roşii. A plouat des, nu am apucat să le stropesc şi s-a mănat, prin iulie, tot ce nu a fost acoperit de folie. Nu zic, că nici în solar nu le-a mers teribil. Ardei graşi am luat din piaţă (răsaduri) şi m-am ales cu nişte chestii extraterestre, nici nu mai spun. :'(
Cu atât mai mult mă încăpăţânez să le văd frumoase anul ăsta.   ;)

trandafira

Luna noua,buna pt semanat este pe 19.

einsteinitza

Daca nu ai un furnizor al tau de rasaduri, sa il stii, poti lua mari tepe. Am niste prieteni care au cumparat rasaduri de rosii, fosti oraseni  la inceputuri.
Au cumparat o mica sera, le- au ingrijit era tare mandri, au venit cu primul cosulet din recolta la noi de parca castigadera un premiu! Niste ghiulele, tari, lemnoase, fara aroma, ceva cumplit! Le- am spus ca la mine nu s-au copt inca, fiindca era imposibil sa le aduc sa intre la comparat! Ma durea efectiv sufletul pentru ei! Anul urmator si-au produs singuri rasadurile!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, asta se intampla pentru ca cei ce se ocupa de productia de rasaduri si cultura rosiilor pentru vanzare, folosesc hibrizi! Iar la crearea lor cam asta a fost ideea, rezistenta la transport si pastrare, ca altfel, cu tomate soiuri nu prea ai ce cauta la piata si in magazine, ca alea in 3 zile sunt fleasca,  poate chiar mai repede Si sunt putini hibrizi de rosii care, pe langa rezistenta asta sa mai fi pastrat si un gust mai bun, n-ai cum sa le ai pe toate.
Iar samanta de hibrizi buni, cea profesionala, costa scump, sunt unele care ajung chiar la 50 de bani samanta, asa ca iti dai seama ca nu se apuca nimeni sa faca rasaduri pe care le vinde cu 1 leu din samanta scumpa! Ca romanul vrea si bun si gratis daca se poate  ;D 

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

soeurmarie


Eu anul trecut nu mi-am pus rasaduri ci am cumparat. Erau frumoase, viguroase. S-au prins fara probleme, au legat rod si cand au inceput sa se roseasca rosiile s-au inegrit toate. Culmea, numai la crengile cu rod. Partea de sus a  plantei arata perfect. M-am gandit ca erau rasadurile bolnave. Nu stiu.

einsteinitza

Nu, poate nu erau bolnave, dar le-a prins o ploaie rece, sau pur si simplu mana sau putregai, fara poze e mai greu. Incearca sa le stropesti preventiv cu zeama de urzica si de coada calului. Precis gasesti pe acolo!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Jurnal.

Iata, asa arata acum rasadurile. In ghivecelul respectiv sunt rasaduri de Early Wonder, dar cam la fel se dezvolta Stupice si Glacier.
Le-am pus la pervaz, e destul de rece (17 grade Celsius ziua) si se vede ca merg greu. Baza plantei din stanga e umbrita, nu e bolnava.
Azi le-am dat o stropeala cu Cropmax. Cred ca e prea devreme sa mai dau si Previcur, e destul de rece si nu le ucid cu umiditatea.


claude

Radu, nu e prea rece la 17 grade, chiar e recomandat ca rasadul de tomate sa fie tinut la temperaturi mai scazute in primele 5-6 zile dupa rasarire, pe la 12-14 grade ziua si 8-10 grade noaptea! Iar dupa aceea, 18-20 ziua si 12-14 grade noaptea. Temperaturile astea sunt necesare pentru inducerea formarii primelor buchete florale dupa 4 randuri de frunze.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Quote from: claude on February 19, 2015, 12:46:17 PM
Radu, nu e prea rece la 17 grade, chiar e recomandat ca rasadul de tomate sa fie tinut la temperaturi mai scazute in primele 5-6 zile dupa rasarire, pe la 12-14 grade ziua si 8-10 grade noaptea! Iar dupa aceea, 18-20 ziua si 12-14 grade noaptea. Temperaturile astea sunt necesare pentru inducerea formarii primelor buchete florale dupa 4 randuri de frunze.

Invat, invat...  :D :D

einsteinitza

Uite Gabi un blog cu portavionul geniale, de unde ma inspir si eu! Asa ceva, câte o feliuță din salamurile alea...nu strica! Excesele strica!
http://curedmeats.blogspot.ro
Scuze Radu, pentru off in grădina ta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Cu draga inima, Es. O sa fac si o bancuta de stat la taclale.  +dns

... Zile mohorate la Roman, prea putina lumina.
Am mutat tomatele de la Claudia sub neoane si le-am mai dat totusi nitel mai multa caldura. Pregatesc substratul pentru celelalte.....


claude

Radu, nu le da caldura ca o sa o ia naibii in sus de o sa-ti para rau  ;D  Ai rabdare cu caldura, n-ai ce sa cauti cu ele la peste 2o de grade ziua! Ca mie deja mi se pare ca vad ca incep sa sae lungeasca si sa fie subtirele!

Crede-ma pe cuvant, am facut si eu greseala asta!  ;;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

parca numai tu
da lasa omu sa invete
Nene Radu fara suparare dar cam devreme pt rasadurile de rosii
macar  sa mai fi stat si mata basa pina pe 5-6 martie
na success ai grija sa nu se pleosteasca asculta de Claude ca si la mine mergeau frumos frumos si cam in jurul saptaminii a doua fleosc de prapadeau
asa ca acum pun direct in gradina
mai rezistente si cresc mai tepene

Radu

Quote from: claude on February 20, 2015, 08:09:25 PM
Radu, nu le da caldura ca o sa o ia naibii in sus de o sa-ti para rau  ;D  Ai rabdare cu caldura, n-ai ce sa cauti cu ele la peste 2o de grade ziua! Ca mie deja mi se pare ca vad ca incep sa sae lungeasca si sa fie subtirele!

Crede-ma pe cuvant, am facut si eu greseala asta!  ;;)

"caldura" inseamna 20-21 de grade. Fata de 16-17 la care au stat inainte de a le muta (ziua)....  ;;)
S-au lungit nitel, da, din cauza ca vreo 3 zile am fost tot pe drumuri si au stat singure la geam, fara alta lumina decat cea naturala si a fost chiar mohorat.

D-na Geo, nu am pus deocamdata decat 9 pahare, de drag. Cu grosul, mai astept.  :D ;)

geodezia


gabriela jalba

Es..... Asa ademeneli??!!!!! Io minc supa de varza si tu-mi arati scofeturi!
   Radu tine-le  la rece,sint mari ;sau poate le treci in solar...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu

No, no.....
Aşa arată acum. La 3-4 cm cât au în înălţime, sunt pe deplin mulţumit.
Da, noaptea le ţin la 12-13 grade şi am de gând să le transplantez în solar, fără nici o repicare, numai ceva călire înainte.  ;;)
Numai o grijă am, să nu facă cireşe în loc de roşe.... dar am încredere în Claude.  ;D





Scuze pentru lipsa de calitate a imaginilor, da-s făcute cu telefonul şi ăsta-i cam prost, aşa....