RLG (Radu's Little Garden)

Started by Radu, October 20, 2011, 08:46:50 PM

Previous topic - Next topic

Radu

Quote from: flordel on March 14, 2012, 08:45:07 PM
....
Ce-i important?  :)

Important e, cred, să împarţi bucuriile cu cei care se bucură cu adevărat de ele. :)

flordel

Da, dar trebuie sa-i gasesti! ;;)
Si din apa aia mai bine scoti deuteriu, dar cam complicat, nu e pentru homemade...

gabriela jalba

Radu,impreuna cu un mic grup, sub conducerea dnei. marioara Godeanu,am facut unb studiu cu germinarea si dezvoltarea rasadurilor in piramida.  Rezultatele au fost net superioare fata de "martori" . Lucrarea a fost premiata cu argint la salonul de inventica de la Iasi acum vreo...10ani.  Poate n-om uita si o sa-ti arat lucrarea si studiu.   Efectul de piramida nu e un mit !!!!
  Am obtinut rezultate remarcabile si in alte domenii ( purificarea uleiurilor arse, cresterea duritatii la sculele aschietoare,.. ).
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu


gabriela jalba

Pina atunci,poti face piramida din fire naturale (bumbac,in,cinepa) marcind muchiile  cu ele. Efectul e acelas.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu

Quote from: gabriela jalba on March 15, 2012, 07:15:24 PM
Pina atunci,poti face piramida din fire naturale (bumbac,in,cinepa) marcind muchiile  cu ele. Efectul e acelas.

Stiam de sarma de cupru... Oricum, mie- cinstit - tot mi se pare ciudat.

gabriela jalba

Uite,am scormonit dupa lucrare

Ce-i cu negru,e martorul,la suficienta distanta de piramida,ca sa nu fie influiete energetice. Pot sa-ti spun ca in regenerarea uleiurilor si cu sculele aschietoare am obtinut rezultate super.  Analizele au fost facute de laboratoare de marca. Ni s-a taiat  insa macaroana , fiind interese mari la mijloc. Tot asa au " terminat" si piramida de la Pitesti...
Tocam mai mult cind ne vedem.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu

Dupa cum spuneam, solarul meu are un pui.
Un mic tunel "de protejare" as spune eu, nu "de fortare".
Are si paraziti  ;;), 20 de fire de ardei grasi, rosii.


einsteinitza

Ce ordonate sunt! Arata foarte frumos.
Eu am experimentat cu folia termica. Sa va spun ca ceapa de sub folie e cat cea pusa in toamna? Poate o idee mai mica, dar aproape insesizabil. Anul viitor incerc cu ea pusa din toamna, sa foloseasca exact in perioada rece de primavara, cand inca nu s-a incalzit, sa vedem ce rezultate sunt. Si am sa pun din toamna si peste capsuni.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

De ce vrei sa pui peste capsuni? Crezi ca in felul acesta vor inflori si produce mai devreme? Pentru ca ma gandesc ca poate nu e bine, au nevoie oricum de o anumita temperatura si insolatie ca sa se coaca cum trebuie, nu?
Sau ca sa nu inghete? Ca la capsuni n-am avut niciodata probleme cu inghetul, nici macar in iarna asta ticaloasa
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihai


einsteinitza

Sa se coaca mai repede.
Folia permite trecerea lumini si a apei, deci daca ploua trece apa prin ea, dar le tine cald in noptile reci. Ma gandesc ca le grabeste putin primavara, pana fac flori. Cand incep sa aiba boboci deja a trecut perioada cu nopti sub zero grade, si o scot, sa las albinutele sa lucreze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Peste capsuni,eu am pus frunze. Merg de minune acum.

Iata, interiorul solarului-closca.  :D :D
Am pus acolo rosiile de la banca de gene iar in spate se vad niste rasaduri de castraveti lungi. Pe margine - in stanga - , ardei kapia.

Nu am laserul acasa, ca erau mai bine aliniate. Promit, la cele pe care le voi scoate in camp. ;;)


einsteinitza

Frumos foc!N-au treaba acolo ce bine se simt!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Sper... mi-e cam teama, prognoza spune de vreme rece. Pede alta parte, amprofitat nitel: daca trec  de astea 2-3 zile reci, cand da caldura au sa expodeze de fericire.  ;D

claude

Nu cred ca ai motive mari de ingrijorare, parca spunea rece pentru azi si maine, iar pe sfarsitul saptamanii iar da caldurica, asa ca o sa explodeze de fericire, cum spui tu  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Mi-e grija, ca abia le-am transplantat.

Dar sa nu uit, iata dovlecii uriasi ( primiti de la banca de seminte si pentru care multumesc din nou  :yrk). Am pus cateva seminte sa vad cum germineaza si m-am trezit in cateva zile cu lujerii de-o palma, ca-n Jack-si-vrejul-de-fasole.


claude

Abia astept sa spui cum sunt, daca-s buni si dulci, ca daca-s asa ma abonez la tine la seminte  :P  Ca-mi plac mult iarna, copti in soba, dar in ultimii ani rar se fac buni si dulci cum ii tin minte de pe vremea bunicii
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Mai Claude, uitasem asta cu copti in soba, mi-ai facut pofta, trebuie sa pastrezi cativa la beci. Si am gatit zilele astea la soba numai bunatati.....ce bun era in toamna in soba.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Eu am o amintire blocata in minte, o vad pe bunica in fata sobei, pe scaunel, cu usa cuptorului deschisa si in cuptor feliile coapte de dovleac...cand vad scena pot simti si mirosul de dovleac copt si mi se face o poftaaaaaa  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Tu faci a toamna deja, Claude!  Nu mere fara mied.  :D :D :D

einsteinitza

Radu, deja exagerati! Mor aici cu apa minerala langa mine! +ham +ham
Claude, eu am gatit si mielul, si pasca, si cozonacii, in sufragerie la soba, mirosea de iti muta nasul, cum voiai sa stai in sufragerie erai [us la incerare :D :D Toata lumea mi-a zis cate ceva, si nu de bine ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :D :D :D   Mai lipsea dovleacul si faceati explozie

Radu, afara e innorat, ploua, asa ca e numai bine de stat la gura sobei, cum fac eu acum  ;D Daca ar fi si dovleacul...cine are nevoie de paradis?  =))

Eu am doua probleme cu poftele, iarna visez lebenita si porumb fript in jar si vara dovleac copt  :D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Gata, eu ma dau batut.
Porumb fript in jar, frecat cu sare............ (unde-i iconul de inghitit in sec?)
Maduc sa dorm nitel, ca am avut de lucru de nu mai vad nimic. Poate visez porumb copt in jar.......... ;;)

paraschivvvv

Radu felicitari pentru solar si ordinea din el.