RLG (Radu's Little Garden)

Started by Radu, October 20, 2011, 08:46:50 PM

Previous topic - Next topic

Radu

Va prezint soldateii mei dupa 11 zile de la semanat.
Rosiile. Par nitel haotice pentru ca tocmai le-am schimbat orientarea fata de lumina.
Pe etajul inferior sunt ardeii si gogosarii care inca nu au rasarit.


einsteinitza

Ce grozave sunt, tare imi place emotia aia cu rasaritul, prima frunza, etc
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 +hypno  Ce dese le-ai semanat...Mi se pare mie sau s-au lungit putin cam mult?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Abia astept repicatul.
Emotii am, cu ardeii. Stiu ca ies mai greu, dar mor ca nu dau nici macar un semn. Imi vine sa scormonesc in pamant, sa vad ce se petrece.

anasstasia

O sa ai o adevarata cultura de rosii  +apl

gabriela jalba

Ai citeva sute de rasaduri. Munca ce-o sa faci la alea!!! Sa-ti dea Dzeu roada pe masura.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu

Quote from: claude on February 27, 2012, 09:20:48 PM
+hypno  Ce dese le-ai semanat...Mi se pare mie sau s-au lungit putin cam mult?

Se avanta spre lumina cand rasar. Dar dupa ce dau frunzulite, se mai linistesc. Au cel mult 2 cm. Nu sunt prea lungi, zic eu. Acum urmeaza sa dea frunzele "adevarate" si sa cada cotiledoanele... cresterea va incetini o vreme.  ;)
Mai ales daca (adica sigur, nu daca) le repic in paharute.
Oricum, au destula lumina. Am masurat, am 9000 lucsi in colturile mai departate de neoane. E peste ceea ce au nevoie.  ;)

Sunt dese, da... nu stiam ce iese, nu am facut probe. Oricum, la repicare le las spatiu.  ;;)

Radu

Quote from: gabriela jalba on February 27, 2012, 09:35:00 PM
Ai citeva sute de rasaduri. Munca ce-o sa faci la alea!!! Sa-ti dea Dzeu roada pe masura.

Da, da.... am pus cam multe, nu stiam daca ies pe masura. Cred ca o sa dau in tot cartierul, rasaduri.  :D

Radu

Quote from: anasstasia on February 27, 2012, 09:28:33 PM
O sa ai o adevarata cultura de rosii  +apl

Stai sa vezi cand le mut in solar.  ;)
Eu am neglijat cativa ani lucrul la gradina... dar era o vreme cand duceam sacose de rosii prin vecini, ca nu aveam ce face cu ele. Promit sa depasesc performantele de atunci. ;)

flordel

Radu,  :-bd  :yrk !
Poti sa trimiti o sacosa la mine, ca eu chiar n-am unde sa pun. :D

anasstasia

O sacosa doresc si eu, insa cu rosii coapte  ;D

flordel

Pai din alea vreau si eu, poate sa fie si o ladita, nu insist pe sacosa. 8)

anasstasia

Radule tu ai grija de ele, ca de mincat are cine  =))

claude

Ia puneti voi cateva fire de rosii printre trandafiri si alte izmeneli... :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Mi-am adus aminte de rosii coapte pe gratar si amestecate si zdrobite cit insa sint fierbinti cu usturoi pisat si putina sare. La alegere se poate adauga dupa gust si ardei iute. Se maninca doar cu piine si te lingi pe degete dupa. Mamaaaa-mamicaaaa ce pofta imi e!

Radu

Cred ca trebuie sa facem festivalul rosiilor la Roman.......  +dns :D

anasstasia

Auzi Claude, sa pui tu rosii printre izmenelile de clopotei   =))
Ceeee, crezi daca daca nu trebuiau bibilite si repicate nu aveam si eu in curte?

Radu

Quote from: anasstasia on February 27, 2012, 10:02:16 PM
Mi-am adus aminte de rosii coapte pe gratar si amestecate si zdrobite cit insa sint fierbinti cu usturoi pisat si putina sare. La alegere se poate adauga dupa gust si ardei iute. Se maninca doar cu piine si te lingi pe degete dupa. Mamaaaa-mamicaaaa ce pofta imi e!

O, daaaaaaaaaaaaaa!
Asta se face vara, dupa caderea intunericului, la lumina focului.
Cu nitica slanina prajita pe bat, la nevoie si cu un ardei gras, copt.
Cea mica a mea e un haiduc, cu ea ies noaptea la foc de tabara.  ;;)

claude

Uhuuuu, ce pofta-mi faceti  +hypno   Ma duc sa seman repede rosiile  :D :D

de te mai legi de clopoteii mei o sa fac vraji ca toate clematitele ce o sa le primesti din Polonia sa infloreasca...clopotei  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Quote from: anasstasia on February 27, 2012, 10:03:42 PM
Auzi Claude, sa pui tu rosii printre izmenelile de clopotei   =))
Ceeee, crezi daca daca nu trebuiau bibilite si repicate nu aveam si eu in curte?

Merge mai bine clopotei printre rosii, dar... deh. Cum spui tu.  :D :D :D
Dar cu plantele e cum e cu pruncii. Trebuie bibibliti si .... na, Doamne iarta-ma, era  sa spun repicati  .

anasstasia

 =)) =)) =)) Asta ar fi tare, le-as face pachet si toate catre tine ar pleca. Astazi am vazut o clematis clopotel in carrefour si la tine m-am gindit imediat  +hug

anasstasia

Am spus gresit? :o Ca nu ma pricep. Daca gresesc corectati-ma, macar sa nu mai calc in strachini.

claude

N-ai gresit, Radu s-a trezit jenat cand a ajuns cu repicatul...la copii  :D :D :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Si eu ma simt (putin  ;D) jenata cand vad cum va canoniti cu lesinaturile astea de rasaduri  =))
O singura data am facut si eu rasaduri chinuite prin casa, in casolte (asa ca Radu), dar a 2-a oara n-am mai avut curaj.  ;D
Mai bine le cumpar! ;)

Radu

Quote from: claude on February 27, 2012, 10:17:22 PM
N-ai gresit, Radu s-a trezit jenat cand a ajuns cu repicatul...la copii  :D :D :D

deh...     boala de  primavara. Stati  sa vedeti  cand ajung   la altoit!           8)


PS. Scuze pentru   spatiile  aiurea, tastatura mea    e imposibila  decand   "haiducul"    a hotarat  sa lipeasca  niste     scoth  pe sub taste.