RLG (Radu's Little Garden)

Started by Radu, October 20, 2011, 08:46:50 PM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Parerea mea este ca spatiul este prea mic pentru 3 Leylandii . Ar merge doar unul acolo  ca sa se dezvolte cum trebuie . . Cu un bambus care creste pana la 7-8 metri , in general Phyllostachys , si care ramane verde si iarna s-ar rezolva problema , nu se mai vede absolut nimic si este si foarte exotic . Si se potriveste mult mai bine cu apa . Viteza este de cca 1-1,5 metri/an in inaltime , in lateral mult mai mult dar cu o bariera poate fi controlat .

Ca sa blochezi vederea permanent si intr-un interval de timp rezonabil ( daca se blocheaza prin 2040 nu cred ca te mai intereseaza tot asa de mult  :) ) ai 2 optiuni : Leylandii si Phyllostachys . Amandoi cresc cu 1 metru/an , amandoi sant permanent verzi .  Avantajul la bambus este ca poti sa-l tai , creste altul , poti sa-l modelezi ( ma refer la forma gruparii de tije ) si este mobil , nu degeaba este numit running bamboo ...   


flordel

Cred ca spatiul este intradevar prea mic pentru 3 conifere din astea, pune unul, cel din mijloc si in laterale eventual inca 2 cu crestere mai columnara. Poti pune Taxus Baccata (mie asta-mi place mai mult) sau Juniperus-ul ala  scopulorum Blue arrow. Si n-as planta ceva inalt langa bazinul acela.
Eu am inteles ca nu vrei sa le iei lumina la copii, ceea ce mi se pare foarte corect si de bun simt. In acest sens faptul ca ai retras coniferele de langa gard este bine. In spate insa iti trebuie niste arbori, nu arbusti, ca vrei sa ajunga pana la etajul 1-2. Arborii astia cu frunze cazatoare trebuie sa fie inalti si cu coroana mica, gen Betula Pendula, Prunus serrulata Amanogawa sau Pyrus Calleryana Chanticleer. Poti pune si arbusti in functie de cate conifere/arbori plantezi.
Un alt arbore care face insa coroana mai mare dar are avantajul ca nu face umbra deasa este Albizia julibrissin.
Trebuie sa ai in vedere ca mai trebuie sa plantezi cate ceva si pe latura aia de 6m, nu poti s-o lasi fara macar 1 copac.
Acum gandeste-te ce vrei sa faci cu legumele ca-s chiar in mijlocul gradinii. Ori le muti pe latura de 6m la gard, ori le tragi spre mijloc si plantezi lateralele patratului ala cu plante decorative.
Daca bazinul acela va avea si rol decorativ, va trebui sa faci o zona de relaxare langa el, o banca, ceva acolo.



einsteinitza

Sau un fel de foisor, ca sa poti sta sa privesti lacul, fara sa ti se uite vecinii in ceasca. ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

 :) La foisor ma gandeam si eu, dar sub conifere. Cumva intrepatruns.

Pe latura de 6 m (n-am mai desenat) am un chiosc metalic de 2/2 aproape chiar in colt, cu rol de magazie de unelte etc. iar in coltul coltului un  copac (niciodata n-am stiut ce e) care lastareste puternic, il tund primavara si folosesc ramurile mai solide pe post de araci. Intre chiosc si bazin sunt cateva tufe de zmeura. Le-as defrisa, e prea putina pentru dulceata si oricum nu prea mananca fetele mele si as pune acolo o tufa de soc sau cateva de catina.

Radu

N-am mai spus nimic, demult.
Azi am lucrat in gradina, sapat/pus salata si usturoi.
Am pus si doua jardiniere, la ferestre, cu patrunjel, leustean, cimbru.
Ce se mai poate pune peste iarna in jardiniere?  ;;)

geodezia

lalele zambile taman bine infloresc de 8 martie . rosii sa nu pui ca nu rezista


popgeo


penelopa

Practic spirit de observaţie ai, Geodezia  ;)  Nici la mine nu au rezistat zambilele roşii ... şi, nici măcar nu erau prea roşii  ;D

Radu

Am sa pun bambusi, ma duc Pascani la Gabriela Jalba, sa ma tziganesc sa-mi dea niste radacini... ca tot mi-e vecina.  ;D



In jardiniere am mai pus cimbru si busuioc, seminte. Inca nu au rasarit, dar le pandesc...  8) ...Am uscat de prin septembrie, am provizii, dar parca tot mai bun e in verde. Daca tot gatesc eu, macar sa am cu ce sa ma joc.  :D
Narcise si zambile am in gradina... merg minunat, infloresc superb, abia astept primavara sa pun poze. Si lalele. :)

Si mai am o extraterestra foarte mandra de motanul ei (care, en passant fie spus, a ajuns la 4 kg  ::) )
Aici, stau la cuptor si ma trateaza cu flit.


Si ultimele gura-leului de anul asta (au fost sub vita-de-vie si au scapat de brume  ;;))


penelopa

Ori eu m-am dilit, ori altii m-au tampit!!! >:(
Zau, daca n-am vazut la Radu o catelusa alba care seamana cu Pufica mea  ::) .... am pus si eu 2 poze cu Pufica si acum, nu mai gasesc nimic :-\

Radu

Nu sunt de pus in gradina acum, dar iata ultimele mele achizitii:



Sunt cam botiti si deshidratati dar nu am putut sa nu-i iau.  ;D

flordel

Pai astea sunt de pus in gradina? La cactusi nu ma pricep, dar nu prea stiu sa traiasca pe la noi afara.

claude

Poate ii pune afara vara si iarna ii muta in ghiveci  ???   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

D-l Radu lasa cactusi in casa ca am lasat eu afara ceva si au decedat .. nu stiu cum stau in desert la - 25 de grade da la mine au murit la -5

Radu

Cum spune Claude, ma gandeam sa-i scot afara cand se face vremea. La primavara. Tot in ghiveci.
Am o multime de cactusi, acum sunt la iernat in pivnita. Cand ii scot la lumina, o sa fac poze.  Ii scot prin aprilie-mai in curte si ii aduc la somn prin noiembrie. Nu ii plantez in gradina, ii las tot in ghiveci... ii mai bibilesc doar la nevoie, sa-i mut in ghiveci mai mare sau sa le iau puii. Le merge minunat. ;;)
Pe astia doi n-am putut sa-i las in magazin, mureau acolo. Acum deja incep sa-si revina, ii mai pun pe picioare si-i bag si pe ei la iernat.
Am facut si cativa butasi, din ramuri rupte (nu de mine... de transport/conditii de depozitare, cateva atarnau deja rupte pe 1/2 cand i-am luat).
O sa fie de dat, daca au sa va placa.  +dns

au propos.... de ce trebuie sa fiu eu "dl. Radu"? Radu e ok.  :-bd

penelopa

Geodeziei ii place sa "domneasca" toti barbatii  ;D

Radu, imi place primul cactus ... n-am mai vazut modelu'  :o
Am si-o nedumerire : vara, scoti cactusii afara, sub cerul liber ? ... sub ploaie???

claude

Nu-l vad fugind cu cactusii in brate la fiecare ploaie, ca sa-i puna la adapost  :D ;D  Cred ca daca au substratul potrivit n-au treaba cu ploaia, daca nu e  in exces.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Da, ii las in gradina dar sub vita-de-vie sau sub rugii de rosii. Le merge foarte bine in soare moderat, dupa cate am vazut de ceva ani incoace. Cand faceam solar ii puneam sub folie, tot intre rosii.  ;;)

Radu


einsteinitza

Doamne, ce frumosi sunt, asa albi!
Chiar ca a venit mosul, parca sunt un simbol!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Sunt foarte draguti! ;D
Sa speram ca le vei gasi familii iubitoare...

myosotis

Quote from: Radu on December 09, 2011, 07:28:47 PM
Nu sunt de pus in gradina acum, dar iata ultimele mele achizitii:



Sunt cam botiti si deshidratati dar nu am putut sa nu-i iau.  ;D

In stanga este Euphorbia aeruginosa. Nu mi se pare a fi deshidratata. Ai grija cu apa ca ii putrezesc foarte repede radacinile.

Rux

Es ,are dreptate ,parca sint un simbol  asa albi ! Foarte frumos  cadou facut de  mama natura !

claude

Foarte frumosi catelusii, dar eu nu pot sa nu ma gandesc la soarta lor... :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot