VINETE

Started by Căpşună, July 16, 2011, 09:53:52 AM

Previous topic - Next topic

Căpşună

Am cautat si nu am gasit nimic despre vinete.
Cine cultiva asa ceva?

Eu am probleme cu ele, in sensul ca le pica florile.


IONUT

cauza avortarii florilor la vinete este temperatura excesiva,precum si insuficienta luminii

geodezia

ti-am scris la castraveti . este lipsa apei cauza si trebuie procaina .am avut si eu problema cu ele .eu am mai administrat si atonik si bionat si au crescut ca tufele de rosii . nu am avut nicioadata tufe de vinete ca anul asta

marcolino

eu nu am administrat nimic. doar in toamna gunoi de la pasari.
nici eu nu am avut tufe de vinete ca acum. sunt mai mari decat rosiile, si pline de vinete, mari ,mici.

ps: le ud 1 data la 2 zile cu apa statuta in butoaie afara. apa are cam 26 - 28 grade. iar cand zic ca le ud, apoi le ud. :)

geodezia

apa tata apa ... asa ca udale mai des si dale ceva in nas gunoi bionat ceva ca isi revin sigur sigur ... m-am uitat si meu la ale mele acusi si sunt pline de vinete mici si mari cum zise Marcolino mai jos

Căpşună

Si eu le ud, dar poate nu destul de mult, mi-a fost frica sa nu putrezeasca. Nu le-am dat asa de multa apa ca la castraveti, dar cel putin 1 data la 2 zile. La mine sunt pe acelasi sistem de irigat ca si castravetii. Pentru legarea vinetelor am primit RODOLEG, scrie ca e pentru vinete, acum au legat, si parca au mai si crescut. Cu atonik eu dau la capsuni si pe rasadurile mici. Am citit pe undeva ca se poate da potasiu la legume ca sa creasca.
Vinetele mele acum au inflorit, crezi ca se mai fac pana la toamna. Daca da, cam cate sa las pe o planta, 2-3 buc?

Multumesc,

geodezia

ale mele acum au si cite 4-5 pe ele si sunt pline de floare mai sus . eu le les pe toate ca am vazut o reteta de vinete mici cu simbure de nuca (dulceata ) si daca ramin vinetele mici atunci aplic reteta greceasca .. care creste creste si harst cu ea la zacusca care nu la dulceata .iese dulceata cam ca cea de nuci verzi

einsteinitza

La mine nu apuca vinetele sa se faca, doar ate una. Tot citind, am gasit ceva interesant. Se altoieste un rasad de vanata pe o rosie,care ii asigura mai multa rapiditate in crestere. Am ramas masca.
http://celinejardine.canalblog.com/archives/2010/06/07/18129793.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Ce interesant !!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Asta pentru cei ca mine, care nu au clima necesara vinetelor. Dar , eu cel putin, intai sa ma invat cu rosiile, ca tot experimentez. In orice caz blogul ala e interesant, merita rasfoit, iar pentru cei mai priceputi e utila si ideea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

N-ai loc de-o mini sera? Am fost la cineva la Valenii de Munte care isi facuse asa ceva din policarbonat. Acum avea in sera asta care n-are incalzire spanac!
Ai putea creste si vinete si o gramada de alte plante. Ai avea chiar si acum plante acolo.

einsteinitza

Loc poate as avea, dar nu am vazut inca o sera mica si cocheta, care sa mearga in gradina. Eu o chestie din aia din policarbonat nu pun decat la vecini in curte =))
Am vazut in Suedia o sera cu trei randuri de caramida in partea de jos, cu sticla si metal, dar lucrata frumos, arata foarte bine. Asa ceva mi-as dori , daca ar fi sa fac. Deocamdata e cam prematur, fiindca imi lipseste timpul sa ma ocup.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Pai o pui intr-un colt si pe langa ea niste plante sa nu se vada! Voila! ;D

einsteinitza

Nu merge, ca m-am tot gandit.
Daca o ascunzi in plante nu mai am soare in ea. Iarna oricum se vede, iar policarbonatul e urat, in cativa ani arata ca naiba. Eu am urat mereu sa am colturi ascunse in gradina, sau spatele casei cu tot felul de acareturi urate.
Am incercat ca in fiecar zona din gradina, mai ales alea care ajng neumblate, sa aiba un scop, sa te tenteze sa umbli si pe acolo. Din paate, din acest motiv nu mai am ascunzatori +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Atunci fa-o cum ti-a placut aia de-ai vazut-o! Caramida+fier+sticla... Nu trebuie sa fie foarte mare, dar e foarte utila, daca ai loc e pacat sa nu ai asa ceva. ;;)

einsteinitza

De facut o sa o fac, la un moment dat. Insa trebuie sa invat de la 0 legumele, fiindca doar cateva imi reusesc. Ori asta inseamna sa ai macar o jumatate de ora pe zi pe la ele, nu ca mine, gradinar de weekend. Visez sera aia de multa vreme.
Nu ai facut poze la sera respetiva? Ma refer la aranjamentul interior.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

N-am facut poze, dar la interior nu era nimic, numai pamantul direct jos, fara straturi inaltate.
Si mie mi-ar place, macar daca as duce in ea plantele mai sensibile decat sa le car la subsol, dar chiar n-am unde.
As pune toate astea mai exotice care nu rezista direct afara. Vreau sa spun ca fara incalzire si era foarte cald inauntru.

einsteinitza

Eu ma gandesc e se intampla noaptea, cand aici sunt -25 de grade..... Probabil e totusi rece, daca nu cumva ma ganesc sa o lipesc de un perete al casei.
Ceva de genul asta
http://media.gbcgroup.co.uk/galleryfullsize.asp?imgid=1349
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ar fi bine daca poti s-o lipesti de casa, pe langa faptul ca beneficiezi de caldura,  faci acoperisul intr-o apa.  :-bd

penelopa

Am vazut o sera interesanta, sub forma de piramida, in Calugareni. Dar tot n-as ocupa un loc cu ea in gradina.
Si-apoi, vinetele la mine au dat mereu rezultate, fie din rasaduri proprii (in casa, la geam), fie (de cele mai multe ori) din rasaduri cumpartae direct de la producatori,  de acasa.

einsteinitza

Tu ai alta lima, nu se compara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Nici la mine nu merg vinetele, da' zau ca n-am de gand sa ma apuc sa le altoiesc  ;D Mai bine cumpar toamna din piata   :D totusi, pentru ca mi-a placut cum aratau si m-au tentat, mi-am procurat niste seminte de vinete albe, de semanat in primavara. o sa seman pe un teren mai indepartat de casa, acolo merg destul de bine, e mai bun pamantul
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Claude,vinetele albe sint de doua feluri. Unele au forma de ou si la maturitate sint de marimea oului.Anul trecut eu am avut de astea,dar fiindca nu am fost atenta la specificatiile de pe plic,ma tot asteptam sa creasca,asa ca pina m-am dezmaticit,am ratat citeva generatii,care au imbatrinit pe planta. =)) =)) =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Gabi, si la e sunt bune alea cat un ou?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba


In nprimul rind,cind gatesti cu ele,mincarea are un aspect deosebit. Trebuiesc curatate de coaja ,ca au coaja tare(poate ca numai ale mele ca erau batrine !! Inca nu m-am dumirit ). Apoi am facut trei retete,deosebit de bune si cu aspect fain.
     
   Am sa pun si anul asta,dar tare as vrea sa gasesc seminte de vinete albe mari,bune de copt si salata.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=