Plante bolnave?

Started by Codruta, May 10, 2007, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

Corcodel

Cu siguranta are psoriazis. Ai grija, trebuie sa-i stergi frunzele foarte delicat cu o carpa moale imbibata in gaz.

penelopa

Quote from: Corcodel on February 14, 2011, 11:26:32 AM
Cu siguranta are psoriazis. Ai grija, trebuie sa-i stergi frunzele foarte delicat cu o carpa moale imbibata in gaz.
Psoriazis ai tu poe creier   ;D...şi ca să-ţi treacă, trebuie să bei 1 l de gaz. =))

Codruta

Nu stiu ce are Anthuriumul tau dar musai sa te intreb ce faci cu el de are atate flori? Al meu are doar o singura floare si e si mai mica decat florile avut anterior.

penelopa

Codruţa, e cea mai puţin pretenţioasă plată a mea şi e mereu înflorită bogat.
O pulverizez destul de des cu apă pe frunze (îi mai fac şi câte un duş uneori) şi-i pun fertilizant lichid (bionat) chiar şi iarna, o dată pe lună.

flordel

Mai, nu stiu ce are dar arata superb.  ;D Mai putin petele alea.
Eu am unul primit cadou, este mereu inflorit, dar face florile mai mici si mai decolorate.
M-as fi gandit la o carenta de substante nutritive, dar zici ca-i dai cu ingrasamant. O sugestie ar fi sa-l schimbi, sa pui alta formula.

geodezia

la planta lipsa de fe iar noua de creier . ca suntem mai rau decit copii cind vedem flori.si mai lasal pe corcodel in pace ca omu iti dete solutie de salvat banii

penelopa

La Anthurium nu se pune chestia cu banii, Geo, că e cadou din afara bugetului de familie. ;)
Cred că, totuşi, i-ar trebui ceva fier şi, poate, ceva pământ proaspăt.

doinabacau

   Penelopa,cred ca ar trebui eliminate frunzele cu probleme.iar cu una dintre ele sa mergi la o fitofarmacie,unde ti se va indica tratamentul corect. Si...felicitari,ai o floare superba!

Elena_E

Acum cateva saptamani mi-am cumparat un goji, planta arata foarte bine este frumos dezvoltata, deja are multi boboci chiar si cateva flori deschise insa pe frunze acum cateva zile au aparut niste puncte negre ( mentionez ca aceste puncte nu sunt pe frunze ci mai mult infipte in frunze ??? ) pe care din pacate nu le pot identifica,
Daca cineva ma poate ajuta cu un sfat  :(.... raman datoare,
Multumesc.

einsteinitza

Ar fi utila o poza...cand au aparut petele? Oare nu ai avut grindina?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Elena_E

Planta este in ghiveciul ei pe o terasa pana reusesc sa-i gasesc un loc potrivit in gradina.

einsteinitza

Poti pune poze? Sau fa o descriere mai amanuntita.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Cer un sfat; la unele din gloxiniile mele lastarii se maronesc si se usuca;nu am introdus plante noi care sa justifice acest lucru;am tratat contra botritisului si astazi le-am tratat cu un cocteil de Folpan cu Actara si Nissorun sa vad ce se va mai intampla, daca din bulbi vor mai da lastari fiindca pe cei atacati i-am taiat de la nivelul bulbului.Plantele atacate le-am izolat

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paraschivvvv

Nu a fost din cauza apei ci cred ca a fost o boala nevindecabila(cred ceva de tipul NSV-virusi) ce o fac gloxiniile si sinningiile(care nu striu de unde a aparut caci nu am introdus plante noi);am incercat toate felurile de tratamente propuse de ing.agronomi si din pacate am ramas cu cateva ;sa vad cum se mai manifesta si cum vor inflori,daca vor mai inflori;ceilalti rizomi s-au maronit si am fost nevoit sa-i dau la gunoi.

rox94ana

Am si eu o problema cu multe dintre plantutele mele (Dieffenbachia, Kohleria, Tradescantia, kalanchoe) pentru ca au frunzele rasucite.
O sa atasez si niste poze:



Cel putin Dieffenbachia asta mica sta de ceva timp asa:


Si aceasta Kalanchoe are aceeasi problema. Are frunzele stanse ca intr-un buchet. (pe ea o ud cam o data pe saptamana, gandindu-ma ca este o suculenta)Aceeasi problema si la Tradescantia violaceae. (frunzele rulate spre interior):


Daunatori nu par sa aiba, m-am uitat la frunze...si nimic. Le ud cam de doua ori pe saptamana. Sa fie insuficient sau este vorba de vreo carenta a solului?

rodi

Am mare nevoie de ajutorul vostru. Imi moare planta vazand cu ochii. Ce poate fii, ca nu-mi dau seama. O am de cativa ani si am tratat-o la fel. Din toamna a inceput sa se pateze si sa-i cada frunzele, apoi s-a oprit. A inceput sa scoata frunzulite noi. Acum iar cade si nu inteleg de ce. Va rog, un sfat ! sau mai multe! Sper sa nu-mi pird copacelul ca mi-e tare drag.
Asa arata frunzele:

flordel

Ghiceala mea este ca a avut prea multa umezeala la radacini si prea putina lumina.
Eu as schimba pamantul, i-as aplica o tunsoare si-as muta-o la mai multa lumina.

gabriela jalba

Si eu tot asa as proceda. E o schefflera?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

rodi


rodi

multumesc flordel. asa am sa fac . sper sa -si revina, sa nu fie prea tarziu.