Plante bolnave?

Started by Codruta, May 10, 2007, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Mai spalale odata si indeparteaza  paduchii de pe frunze (hestiile maronii). Nu cred ca sant asa multe frunze , asa ca iale  pe fiecare in parte si curata-le bine.

Loredana06

Nu-s multe frunze, 6-7 per bucata. Mai incerc odata. As stropi si cu solutie sa nu se duca paduchii la alte flori. Sunt prea mici sa le aplic asa tratament sadic?

sicamin

Nu stropi puii, curatai cu o scobitoare sau cu betisoare cu vata la capat.

Loredana06


sicamin

Eu cu apa simpla am pulverizat  si apoi cu betisor cu vata am curatat puii de  cosenile (paduchi ) . Plantele mature le-am stropit cu Mospilan.

Loredana06

Mersi mult. Ma duc acu sa vad de ei.

gabriela jalba

Aia sint paduchi testosi.Merge spalat de citeva ori ,la intervale de 4-5 zile cu apa. Trebuie sa vezi daca nu-s si pe tulpina,la baza frunzei pe spate,acolo unde incepe petiolul,...cu amanuntul!!! Nu te speria ca nu trec ei asa repede la celelelte plante. E bine sa-i tii totusi izolati.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Am intors planta pe toate partile si am curatat-o. Pe moment e ok.

daveco

muscata aceasta este pe cale de disparitie ca sa ma aduca pe mine la disperare.i-am schimbat pamantul,locul,am cautat-o de daunatori.am tuns-o si cand credeam ca s-a reparat si incepusera sa-i apara sumedenie de frunze noi,iar incepe sa se ingalbeneasca.

[attachment deleted by admin]

cara

dragă, se vede clar, nu ştiu cum de nu ţi-ai dat seama! vrea la braşov!  :D

Loredana06


penelopa

Mai Daveco,  imi pare rau pentru tine dar muscata ta e cam.... obosita!
Tulpina este aproape lemnificata si noii lastari se hranesc cam greu. Daca mai si exagerezi cu udatul ...... tulpina risca sa putrezeasca la baza. Ia verifica daca nu cumva a inceput deja procesul.
Pentru perpetuarea muscatei tale,  rupe cativa  tineri lastari si pune-i separat in alt ghiveci,  direct in pamant.

Loredana06

Asa arata leandrul furat de la vecinica:


daveco

Quote from: penelopa on May 23, 2007, 01:03:25 PM
Mai Daveco,  imi pare rau pentru tine dar muscata ta e cam.... obosita!
Tulpina este aproape lemnificata si noii lastari se hranesc cam greu. Daca mai si exagerezi cu udatul ...... tulpina risca sa putrezeasca la baza. Ia verifica daca nu cumva a inceput deja procesul.
Pentru perpetuarea muscatei tale,  rupe cativa  tineri lastari si pune-i separat in alt ghiveci,  direct in pamant.
ce lastari sa rup ,soro?doar de la alta planta ca asta-i numai frunze ,frunzulite.acum m-am uitat laea si zace in continuare.nici n-am s-o mai ud.m-am consolat.va muri de batranete,inteleg.asta e .

penelopa

Daveco, fata draga, nu te da batuta!
Pai , frunzele alea mici sunt grupate in niste manunchiuri care,  daca te uiti cu lupa,  vezi ca formeaza un mic ..lastar. Desprinde cativa astfel de lastari si infige-i in pamant. Sa vezi ce muscatele se fac. Asta,  binenteles,  daca merita muscata ;)

myky

loredana, controleza lastarii de lendru in fiecare zi, vezi ca ai toate sansele sa molipsesti si celelalte plante

Loredana06

Stiu. Tare ma tenteaza sa-i dau cu talstar. Mai bine omor lastarii din pahar decat celalalte plante din jur.

daveco

Quote from: penelopa on May 24, 2007, 12:31:31 PM
Daveco, fata draga, nu te da batuta!
Pai , frunzele alea mici sunt grupate in niste manunchiuri care,  daca te uiti cu lupa,  vezi ca formeaza un mic ..lastar. Desprinde cativa astfel de lastari si infige-i in pamant. Sa vezi ce muscatele se fac. Asta,  binenteles,  daca merita muscata ;)
o mie de multumesc!

larisa

Inarmeaza-te cu perseverenta si apuca-te de recoltat lastarasi.Eu am luat lastarasi de 2-3 cm si i-am pus direct in pamint ca nu stiam de pastile de turba ,acum ma rasplateste cu flori ,in doua zile pun poza

gabriela jalba

LORE,mai ciuguleste de la vecina niste lastari de leandru rosu,asa bolnavi cum sint, fa-le o baie cu putina apa caldicica si un strop de detergent. Asa ca la copii mici!!, dar spala bine fruzele si tulpina (chiar daca se mai rup din frunze), dupa care clateste-i bine,in mai multe ape tot caldicele, lasa in virf doar 3 frunze mai maricele,din care tai o treime,taie citiva mm de la coada(de unde i-ai rupt), pune-i grupat( trinteste-i !! ) in pamint pina la citiva cm sub frunze si borcan in cap.   (astia pt mine!!! - daca se poate....). Deci....cum mi-o fi norocul!!!!! - trebuie sa stea citeva luni ca sa constati ceva....cam septembrie...
                 
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06


daveco

Quote from: larisa on May 25, 2007, 07:53:52 AM
Inarmeaza-te cu perseverenta si apuca-te de recoltat lastarasi.Eu am luat lastarasi de 2-3 cm si i-am pus direct in pamint ca nu stiam de pastile de turba ,acum ma rasplateste cu flori ,in doua zile pun poza
cu chiu cu vai am gasit si eu 3 lastari minusculi.sa vedem ce-o sa iasa.

daveco

ce credeti ca se intampla cu cala asta de creste asa cu frunzele gaurite.nu mi se pare a avea vreo ganganie pe ea.

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Curios!! asa a crescut frunza? ..gaurita de mica?,,,
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

Quote from: gabriela jalba on June 09, 2007, 11:14:41 PM
Curios!! asa a crescut frunza? ..gaurita de mica?,,,
exact.mai creste una si-i tot la fel.asa o fi modelul!