Compassion-Harkness

Started by flordel, May 25, 2011, 06:42:08 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Compassion aka Belle de Londres, Harkness.
Trandafir urcator, flori asemanatoare celor de TH, destul de mari, parfum mediu. Nu foarte viguros. Nu am observat inca un val 2 semnificativ.
Fara boli la mine in gradina.

samy

Il am si eu in gradina de cam 3 ani dar inca nu a reusit sa ma impresineze. Este mai mult un TH mai inalt decat urcator. Ramane cam golas nu prea se face o tufa frumoasa. Daca il alegi pt calitatea de "urcator" nu il recomand, asa ca floare este frumos si are si parfum dar in rest pt mine nu pot sa-l consider un urcator.

flordel

Si la mine tot de 3 ani e, si intradevar nu urca neam. Peste tot este dat ca fiind urcator, eu am crezut ca nu-i place la mine.
Pe alte forumuri lumea zice ca ii trebuie mai mult de 3 ani ca sa-si dea drumul. Nu stiu ce sa cred.

samy

E destul de viguros la mine are cam 2 metri si unii lastari au la baza peste 1cm dar are aspectul ala golas si nu cred ca se duce mai mult de 2,5m. Nici pegging nu prea poti sa faci cu el ca este cam rigid.

geodezia


flordel

Samy are dreptate, nici pe mine nu prea ma impresioneaza, il astept la anul cu sapa.
Decoloreaza puternic, floarea se scutura destul de repede. Nu este prea viguros si nici prea bine imbracat in frunze. Numai in faza de boboc imi place, pe urma floarea arata ca o varza. Are totusi ceva miros.

geodezia

las ca am eu acum in gradina unu grana de chair are florarea cit o varza si nu e bluckeberyy nip e de-al nostru autohton cumparat din Tg jiu mai stiu eu ce o fi fost ca nu infloreste nimik cu ce e pe etichete