Verdeturi mai putin obisnuite

Started by einsteinitza, May 10, 2010, 07:34:28 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Am primit un ghivecel cu melissa, l-am pus in gradina langa o margine de strat.Umbland prin jur, am descoperit ca mai am ceva asemanator, dar care e buruiana la mine ;D

Miroase la fel, arata la fel, am o gramada de tufe de-astea ??? ??? ???
O folositi la bucatarie in vreun fel?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

noi nu folosim da am pe cineva care pune in salata si sosuri. in mod normal se face ceai, da nu stiu la ce e bun, probabil la palafar iti pot spune. popular ii zice roinita
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

gentiana

Roinita am si eu in gradina(nu stiam ca-i zice melissa) si pot sa spun ca eu o folosesc in cantitati mici la salata
La sosuri n-am incercat
O folosesc la ceaiuri,bai sau in saculteti aromati
Ii mai zice si "lamaita" pt parfumul asemanator lamaii

Ionela

Melissa officinalis (melisa, roinita, iarba stuparului, frunza albinelor) din Fam. Lamiaceae (a mentei) este o planta aromatica si medicinala foarte eficienta. Calitatile sale terapeutice sunt cunoscute si utilizate inca din Antichitate (pentru calmarea palpitatiilor nocturne).

Exista un tonic Eau de melisse (in care sunt adaugate si alte plante) cu efect rapid si sigur impotriva tulburarilor digestive de orice fel - verificat de mine si Diana.
Ceaiurile se fac din frunze si flori (frunzele trebuie recoltate inainte ca melisa sa infloreasca).
Foarte buna pentru femeile insarcinate (taie greata), are si un puternic efect calmant (impotriva nervozitatii, insomniei, depresiei si surmenajului).

Aroma ei asemanatoare lamaiei o promoveaza ca aromatizant al preparatelor culinare care cer... mireasma de lamaie. Nemtii o numesc Zitronen -melisse si o folosesc frecvent in salate, maioneza, preparate din peste. De asemenea, ceaiurile aromatizate cu melisa sunt foarte apreciate.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Ionela, asa am si primit-o ,ca Zitronen-melisse, dar unde
am plantat-o mai aveam o gramada ;D


Totusi, mi-a fost teama ,de-asta am intrebat,sa vad daca exista si nativa la noi.
Deci inteleg din ce zici, Gomez, ca pot sa o folosesc la ceaiuri si la mancaruri la care folosesc si lamaile murate, chiar era nevoie de verde ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

E foarte buna si la baie,calmeaza si relaxeaza
Zitronne am vazut-o si eu
Aia cu Melissa mi-a scapat ,recunosc
Ce se gaseste la magazine ,are frunza mai mica si mai alungita decat o am eu in gradina,dupa ce e plantata in gradina insa ajunge la fel

einsteinitza

Buun,deci azi prestez cartofi cu lamai murate si roinita de la mine dintre buruieni.
Daca nu mai postez spre seara, clar ati scapat de mine ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Iti dai seama ca ne incearca sentimente contradictorii: cu un ochi plangem ca-ti ducem dorul, cu altul radem gandindu-ne  ca totusi te simti minunat pe meleaguri scandinave ;) :-* :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Abia astept sa vad gradinile, desi acum e inca destul de frig acolo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Ionela, eşti o bomboană ... de melisă! ;)
Am, fata mea, 2 tufe de melisă, obţinute din seminţe. Le ţineam de frumuseţe . ca de altfel, toate aromaticele mele fiindcă nu mă îndur să le sacrific.
Dar, pentru calităţile melisei despre care ne-ai vorbit, merită sacrificiul. Tocmai sunt în plină criză de nervozitate, insomnie, depresie şi surmenaj. :(
N-am înţeles, însă, ce sunt alea "palpitaţii nocturne". :D

einsteinitza

Poate ca palpiti noaptea de placere :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lena

roinita e f buna la ceai, eu de cand am descoperit-o nu mai fac ceai fara cateva frunze de roinita. E f aromata si da ceaiului un gust deosebit. Se mai zice si iarba stuparului pt ca ajuta la strans roiurile de albine care fug din stupi(asta o stiu de la socrul meu pt ca el o folosea la stuparit). are soacra mea cateva tufe, sper ca mi-o da si mie 1 sa-mi plantez la casa mea