BROCOLI

Started by Căpşună, March 20, 2011, 07:57:00 PM

Previous topic - Next topic

Căpşună

Am cumparat azi un plic de Brocoli de la Bricostore.
Cultiva cineva in gradina?

einsteinitza

Eu am avut, dar nu sunt un legumicultor experimentat.
Dupa ce recoltez capatana principala, mai pot recolta cam la o saptamana flori secundare.Mie imi place mult si parca e mai rezistenta ca conopida.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Căpşună

Pai zi si mie cum ai facut. Ai plantat semintele ca la legume, ardei rosi, etc
Ai pus plantutele in pamant, le-ai udat si ai asteptat sa creasca, sau se face altfel

Căpşună

Quote from: Căpşună on March 20, 2011, 09:34:34 PM
Pai zi si mie cum ai facut. Ai plantat semintele ca la legume, ardei rosi, etc
Ai pus plantutele in pamant, le-ai udat si ai asteptat sa creasca, sau se face altfel. Astept raspuns!!

gabriela61

m-ar interesa si pe mine cum se recolteaza brocoli.Anul trecut am primit de la cineva rasaduri ,am plantat-o normal si i-a mers tare bine, a crescut uriasa ,a facut multe "capatani". Eu asteptam sa faca acele capatani verde inchis si mai tari dar ale mele au facut niste chestii verde deschis si ca nuste frunze adunate si nu le-am recoltat si au inflorit.Am citit ca trebuie recoltate inainte de floare. Daca va uitati in albumul meucare este la semnatura(ca nu stiu sa pun pozele)o sa vedeti si sa-mi spuneti ce am gresit. Mi-ar place sa mai pun cateva rasaduri de brocoli pentru ca nu a fost greu de ingrijit.

einsteinitza

Capatana e la fel ca cea de conopida, dupa reolare planta mai face mici infloresente la incheietura frunzelor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

http://www.flickr.com/photos/66079904@N07/sets/72157627332097805/ - deci cam in faza asta recoltezi. Nu lasi sa ajunga la floare. Eu folosesc si tulpinile de sub capatina(cam cit o palma),dupa ce curat de "coaja". Nu arunc nimic!!! Am vazut retete in care foloseau si frunze de brocoli la salata.
  Vezi ca sint mai multe varietati de brocoli. Eu pun si " broccoli romanesco " , Nu exista an,fara brocoli. Pun si pe iarna la congelator.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela61

eu asteptam ca sa fie o capatana ca la conopida mai tare asa sunt ca niste frunze nedesfacute.Si de ce nu este de culoare verde inchis cum e aia de la magazin? Sa caut alt tip de seminte?

GetaV

Cred ca difera semintele ,la mine a crescut exact ca o conopida di culoarea era cea obisnuita ,inchisa la culoare,chiar m-a surprins cat a crescut de mare :-bd

gabriela jalba

Conteaza conditiile in care-i crescut. Cred ca ceva mai umbra si pote putin udat,ii face sa creasca lalii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela61

ale mele au stat in plin soare si le-am udat zilnic si au crescut uriase. Gainile le-au apreciat tare mult.

gabriela61

ieri mi-am luat seminte de brocoli si sunt hotarata ca anul acesta sa si recoltez.Azi o sa pun la incoltit caci dupa cum evolueaza vremea...

einsteinitza

Gabi, si eu am pus, cu broccoli am avut mare succes, am recoltat pana la geruri.
Bafta! :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Sa fac alt topic sau pot scire aici ca sunt neamuri?  ;D  E vorba de conopida...am plantat alaltaieri vreo 10 fire de conopida, facuse tata rasad si erau tare inghesuite in ghiveci. Oare m-am grabit, daca da bruma mi le termina?  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot