Aloe

Started by Loredana06, May 09, 2007, 07:04:55 PM

Previous topic - Next topic

Loredana06

Cum de nu se vorbeste despre aloe?

myky

acesta este al meu, ce ziceai de cura aia?

Loredana06

Frumoasa planta! Daca-i ciupi varful da lastari de la baza. Pun si eu saptamana asta o poza cu aloea de la care recoltez frunzele. Cu celelalte voi pune o poza cand au inflorit.
In carti zice ca se transplanteaza in fiecare an. Nu sunt de acord, deoarece aloe este o planta modesta ca si cerinte, nu vrea ingrasamant, se uda 1 data pe saptamana, si chiar nu are rost sa i se schimbe ghiveciul (cel putin cea la care i se recolteaza frunzele in scopuri homeopate).


myky

Quote from: Loredana06 on May 10, 2007, 08:23:01 AM
Frumoasa planta! Daca-i ciupi varful da lastari de la baza. Pun si eu saptamana asta o poza cu aloea de la care recoltez frunzele. Cu celelalte voi pune o poza cand au inflorit.

Te intereseaza reteta?
da ma intereseaza, in privinta lastarilor, i-am rupt intentionat sa se duca planta "in sus"

Loredana06

Asta am cumparat azi de la expo:


Violet

Am avut si eu o aloe (avea frunzele mai deschise la culoare). O perioada nu prea m-a interesat si era mica si firava. Apoi am inceput sa o ingrijesc mai bine. Dupa ceva timp se facuse o frumusete. Era destul de inalta, ramificata frumos si deasa, toate frunzele erau in stare buna. Pur si simplu ma incanta. Nu i-am schimbat ghiveciul si din cauza instabilitatii a cazut si s-a rupt  :'( N-am mai avut ce salva. Stiu ca puteam obtine alta planta din lastari, dar nu era acelasi lucru si n-am mai avut rabdare.  :(

Imi pare rau pentru toate plantele pe care le-am pierdut, dar mai ales de cele pe care le-am crescut de mici cativa ani si le-am distrus din greseala.

floare mica

cred ca tuturor ni s-a intimplat sa ingrijim cu multa atentie si dragoste o planta si pina la urma sa o  pierdem din greseala.

Loredana06

E foarte trist cand pierzi planta din vina ta (eu am pierdut 3 ghivece de aloe ca le-am dat prea multa apa si au putrezit), dar e si mai trist cand la pierzi din greseala altuia! :'( :'(

simonaelena

Quote from: Loredana06 on May 26, 2007, 08:48:02 AM
E foarte trist cand pierzi planta din vina ta (eu am pierdut 3 ghivece de aloe ca le-am dat prea multa apa si au putrezit), dar e si mai trist cand la pierzi din greseala altuia! :'( :'(

Ma inscriu si eu in gasca distrugatorilor de aloe. I-am spus sotului sa ude florile, iar el asa a facut....
am uitat sa- i spun sa nu ude cactusii.


gabriela jalba

ALOE - o "infinitate " de varietati !!! Dar noi cind vorbeam de cea de leac ,cred ca despre asta e vorba:
Cel putin asa stiu eu. Chiar o si folosesc extern,ca n-am facut tonic cu ea niciodata. Intern - am mai inghitit din cind in cind cite 3cm ,ca cica asa-i recomandat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


sicamin

Frumoase aloie ai Erwin. Sa-ti traiasca. Eu am un puiut ca si cei din poza a doua, dar nu creste deloc. Nu stiu care e cauza. Il tin in grdina (in ghiveci) langa ceilalti cactusi,si are soare , dar mi se pare ca stagneaza.

Erwin

sicamin, apa ii dai? ingrasaminte? Poate nu creste pentru ca inca nu e inradacinat.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

sicamin

Este pus de vreo trei luni si nici nu moare ,nici nu creste. Daca nu avea ceva radacini ,ma gandesc ,ca sar fi ofilit pana acum. Nu pun ingrasaminte la astea suculente.

Erwin

Eu le-am dat acelasi ingrasaminte. Se pare ca le-a facut bine.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

rox94ana

Nu am gasit nici un topic despre Aloe.  Daca am gresit, va rog sa stergeti mesajul.

Am o Aloe care a crescut dezordonat si vreau sa o tai si nu stiu daca pot acum sau sa astept pana la primavara?

Nicol Caloian

Din cate stiu, (dar poate nu stiu bine  :-\ ) daca tai planta, nu se ramifica ci o sa-i dea din radacina o multime de pui.

rox94ana

pai cativa ani la rand am lasat sa dea pui de acolo, dar acum este dezordonata. o sa o tai si o sa pun puii in pamant.

gabriela jalba

Cred ca da pui si de pe ea...Uite,ca (,) chiar n-am bagat seama. Eu am mai multe varietati,si pe una am uitat-o afara,la dos,dar afara. A "colorat-o" frigul!!!! Sper sa nu moara,ca nu-i una chiar de aia obisnuita. Chestia e ca stiu ca nu rezista sub 15 grade,dar,am uitat-o....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Se intampla rar dar uite ca eu sunt norocoasa posesoare a unui aloe care infloreste:
14 aprilie
si 2 mai

penelopa

Haioasă flore face aloea asta! :)
Parcă ţi-am dat şi eu o plantă care seamănă cu aloe şi face floare asemănătoare . Ţi-a înflorit vreodată?

sicamin

Felicitari Nicol! Ce norocoasa esti ? Eu am vazut intr-un magazin zilele trecute o aloe cu multe flori si am vrut s-o pozez ,dar nu m-a lasat. Era de vreo 2 metri si avea cred ca 5-6 inflorescente.

Nicol Caloian

Pene, de la tina am o aloe aristata; inca n-a inflorit la mine dar arata destul de bine si a mai crescut destul de mult. Asta cu floare este un aloe arborescens.
Sica, spun ca sunt norocoasa pentru ca n-am vazut prea des aloe din acesta inflorit. Mai mult, al meu are doar doi ani, cam 30-40 cm si nici nu ma gandeam la asa o surpriza stiind ca altii au plantele de mult mai multi ani si flori ioc.

penelopa

Poate puiul tău are ceva vechime şi lângă mămica lui. ;)