portocal bolnav

Started by andy, February 15, 2011, 09:38:05 PM

Previous topic - Next topic

andy

Salut.Am um portocal cumparat in primavara ,de trei ani,ia mers f bine dar acum in repaus frunzele iau picat pe rind ,ramurelele tinere sau uscat ,mai sunt verzi decit ramurile de anu doi ,dar si acelea cam vestejite.cum sa-l salvez?mai am in acelasi loc un lamii si un calamondin dar ei n-au nimic sunt ok.Portocalul cred ca nu s-a aclimatizat.
Multumesc.

Dan Hibiscus

Desi sunt adeptul unor poze care vorbesc cat o carte intreaga , ia sa vedem, deci citrusii sunt plante cu pretentii , le place racoarea iarna ca sa fie plini de flori in primavara , dar daca totusi vrei sa i cresti si pe perioada iernii as recomanda cateva chestii.

Solul sa fie aproape de uscat dar niciodata uscat complet
Temperatura din sol sa nu fie sub 20 grade ( nu cea din camera ci cea din sol)
Sa aiba destula lumina dar nu soare direct , decat daca ghiveciul e la peste 25 grade sau pe acolo
Nu stropi lastarii proaspeti de crestere ci doar pe cei batrani
Ghiveciul trebuie sa fie mic-mediu sa poata sa se aeriseasca usor intre udari

Frunzelle cad din cauza unui stres la nivelul radicular (sindromul WLD), fie ai udat prea mult si ai sufocat radacinile fie a stat in soare si cu ghiveciul rece

flordel

Buna,

Eu am un mandarin. fara poza o sa ne fie greu ;D!

Mandarinul meu face bine, mai mult decat bine, este super OK. Nu i-au picat frunze, nimic....Trebuie sa ne spui cate ceva despre planta ta! ::) Asta daca vrei ajutor....

penelopa

Dane, am păţit-o şi eu cu lămâiul meu ca Andy cu portocalul.  >:(
Acum ştiu de ce a rămas fără frunze: l-am înnecat udându-l. :'(
Şi la mine o ramură s-a uscat complet. Am s-o tai şi, deja, am luat măsuri cu udatul.
Merci că eşti pe fază! ;)

Dan Hibiscus

pene nu stiu daca sa ma bucur ca te am ajutat sau sa fiu trist ca il vei pierde , caci daca ai deja root-rot (putregaiul radacinilor) nu prea se mai salveaza multi de la el.


myosotis

Despre citrice se spune ca mai repede mor de multa apa, decat de sete/uscaciune.
Am si eu cativa copacei care merg cand mai bine, cand mai rau. N-am avut mari probleme cu ei. Atat ca la un Calamondin i-au crescut lastari din portaltoi - Poncirus - si acum nu ma pot hotara sa omor calamondinul, ca tare mi-ar place un Poncirus in gradina  +ham  Nu stiam ca le trebuie 20grd in sol  ::) .

Dan Hibiscus

poncirus nu e rau , am si eu si sta afara la -20 , dar fructele nu prea te omori dupa ele , in schimb sunt foarte bune de pus pe un platou asa ca ambipur