Ghimbir

Started by Loredana06, May 09, 2007, 01:21:53 PM

Previous topic - Next topic

Loredana06

Am gasit la piata ghimbir. Pana aici nimic nou. Chestia interesanta - era incoltit. Si cum se zice, ca daca te manca trebuie sa te scarpini, o parte l-am luat pentru gatit, o parte sa-l pun in gradina. Am gasit pe net si niste fotografii cu florile care le face.

http://www.condimenteweb.ro/index.php?module=fisaCondiment&cid=65

Voi ati plantata asa ceva?

larisa

Nici nu stiam cum arata darmite sa-l mai am  E scumpa o radacina de asta,ca m-as incumeta si eu sa pun in gradina

Loredana06

Pretul e la kg. Eu am gasit cu 8,5 roni. Nu stiu daca e scump sau nu.

myky

se gaseste si la metro, etc, dar nu stiu daca e bun de plantat, adica daca incolteste

Loredana06

Asta din piata este gata incoltit. Am gasit pe net ca ii plac alternativ seceta+canicula si umezeala+canicula. L-am trantit momentan intr-un ghiveci sa vad cum se comporta. Daca vrea canicula, il pun langa cuptor cand fac fripturi. ;D

larisa

Loredana,daca-ti reuseste experienta,poate zvirli si la mine un ciot

Loredana06

sper sa reuseasca. Va mai tin la curent.
Nu prea stiu cum o sa-i ofer clima tropicala. (planta provine din china)

anaco

Eu am avut ghimbir din asta si am pus in gradina anul trecut... A crescut frumos...dar nu a apucat sa infloreasca... Toamna s-a comportat bine, numai ca a trebuit sa scot radacina din pamant sa o pun la pastrare pana primavara. Merita incercat si pus in gradina... e ceva mai deosebit... Zingiber officinale ;D..defectiune profesionala :D
In plus eu il folosesc in bucatarie drept condiment...in loc de piper si e mult mai sanatos...

myky

si eu il folosesc daaar nu in gradina, poate incerc la primavara

Loredana06

Eu am incercat acuma. Mai ales ca l-am gasit incoltit. Poate am noroc. La cum a fost vremea luna trecuta, as zice ca inca se poate tranti in pamant. ;D Daca in 10 zile nu se vede nici o frunza - il scot si-l mananc! :D

gabriela jalba

De mult ma furnica si pe mine sa pun ghimbir in gradina....dar mi s-a parut scump la metro...si indoiala ca nu va merge...Sigur  o sa pun la anu !! La mincare am folosit sub forma de pulbere,dar acum dupa ce am citit link-ul...o sa-miiau eu si radacina!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Daca vrei iti trimit o reteta de pui cu ghimbir - nebunie curata  ;D

gabriela jalba

trimite la "papa bun". Ok!!! aici chiar e mai ieftin si pot lua din piata. Multumesc !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

popgeo

Merge ok  si la noi in gradina pina toamna inainte de inghetz. Apoi se scoate si se tine in beci pina cind da iara caldura si trece pericolul de inghetz. Sint si specii mai rezistente la inghetz, dar trebuie pus mai adinc (cam 30 cm). Eu am pus anii trecuti dar nu stiu daca a rezistat peste iarna, o s va dau de veste. La al meu ii placea umbra. Poate ca am avut nororc si il vad rasarind anul asta. Cel pe care l-am pus eu se numea Roscoea.  Si da, eu un condiment minunat si o planta medicinala  de exceptie.... mai ales pt tratarea racelilor si gripelor. 

penelopa

M-aţi convins ! Pun şi eu, mai ales că m-am ales cu  ce i-a rămas lui Myky ......... la Vaslui.  :)

myky

Quote from: penelopa on April 29, 2009, 01:05:08 PM
M-aţi convins ! Pun şi eu, mai ales că m-am ales cu  ce i-a rămas lui Myky ......... la Vaslui.  :)

ce mi-a ramas mie la vaslui????

ozimandias

Am si eu cateva radacni de ghimbir. Le-am luat pentru gatit, dar mai pot astepta  ;D
Stau de la Craciun in frigider. Or mai fi bune de plantat?
Totusi am sa incerc. Oricum le pusesem gand rau (gunoiul, nu mancarea  :D)

penelopa

Quote from: myky on April 29, 2009, 01:56:56 PM
Quote from: penelopa on April 29, 2009, 01:05:08 PM
M-aţi convins ! Pun şi eu, mai ales că m-am ales cu  ce i-a rămas lui Myky ......... la Vaslui.  :)
ce mi-a ramas mie la vaslui????

..... la Vaslui, ai trimis un snop de plicuri  (începute) cu diverse seminţe. Fiindcă nu le voia nimeni, le-am luat eu. Este şi ghimbir într-unul din ele. :)

myky

deci draga, io ghimbir nu am avut veci, e posibil sa fie sparanghel.
am luat semintele din magazin, si cand am venit acasa si am citit cum se cultiva, m-am lasat pagubasa. :D

penelopa

daaa,  am verificat şi exat ghimbir nu am. Nu-i nicio problemă că abia am luat iebicid ca să-mi măresc grădiniţa de plante aromatice.

myky

Quote from: penelopa on May 04, 2009, 10:08:35 AM
daaa,  am verificat şi exat ghimbir nu am. Nu-i nicio problemă că abia am luat iebicid ca să-mi măresc grădiniţa de plante aromatice.
cu asta te-ai ocupat in vacanta de 1mai? :D

penelopa

Quote from: myky on May 04, 2009, 10:51:35 AM
Quote from: penelopa on May 04, 2009, 10:08:35 AM
daaa,  am verificat şi exat ghimbir nu am. Nu-i nicio problemă că abia am luat iebicid ca să-mi măresc grădiniţa de plante aromatice.
cu asta te-ai ocupat in vacanta de 1mai? :D

Deocamdata am luat iebicid. Urmează!!  :)
Da' am muncit de 1 mai muncitoresc şi m-am distrat de 2 mai tineresc  (jumulind buruieni din flori şi plantând  roşii, ardei, vinete,  etc. )până  am mers cocoşată şi crăcănată  ;D

einsteinitza

Ghimbirul e un condiment mai putin folosit la noi, mie insa imi place la nebunie si il folosesc destul de des.Mai ales ca acum gasesc foarte proaspat si zemos la cateva din magazinele unde merg.
Ghimbirul proaspat ras, sau taiat marunt, are o aroma placuta de citrice si este iute.Prin prajire, iuteala scade si aroma se evidentiaza.

Pui cu ghimbir

Doi piepti de pui, doi ardei grasi, doua capatani usturoi, doua trei linguri vin alb aromat, o radacina de ghmibir proaspat,o lingura de zahar, de preferinta brun, un cub supa de pui,sau zeama de supa de pui daca aveti, o lingura amidon, o lingura sos de peste, Un ardei iute de preferinta rosu.
Se taie marunt usturoiul iar ghimbirul se taie fasiute cat mai subtiri.Puiul se taie fasii mai lungi.
Se incinge o lingura de ulei, se pune ardeiul iute taiat marunt cateva secunde la prajit, sa se aromeze tot uleiul, apoi ghimbirul si usturoiul. Se scot cu spumiera, se pune apoi puiul, se rumeneste putin, se pun la loc mirodeniile, se adauga vinul, zaharul, sarea,sosul de peste si o jumatate cana zeama de supa de pui , sau cubul cu o jumatate cana de apa. Se acopera si se fierbe cam 10 minute la foc mic pana carnea e frageda.Se adauga ardeii grasi taiati cubulete si amidonul, se amesteca pana se ingroasa sosul. Se presara deasupra ,la servit, cateva firisoare de ghimbir prajit deasupra.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Si mie imi place  ;) Chiar si unele ceaiuri cu ghimbir imi plac ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Eu am plantat o radacina de ghimbir ,dar probabil ca a fost tratata cu ceva ,ca nu a vrut sa incolteasca nici un pic ,desi am tinut-o in pamant 2 luni. ???