Ghimbir

Started by Loredana06, May 09, 2007, 01:21:53 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Sica, cred ca cu ghimbirul nu e chiar usor, mai bine il gatesti decat sa-l plantezi, ca nu prea cred ca e chiar usor de aclimatizat
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Cred ca atita vreme cit se scoate peste iarna din gradina si se tine in pivnitza sau camara e ok. Eu cresc de mai multi ani Roscoea, care e tot un ghimbir si  zice-se ca daca se planteaza adinc (30 +cm) rezista si peste iarna. Mama il scoate peste iarna... si in 4 ani de cind il cultiv s-a inmultzit... nu stiu daca e bun de mincat... dar arata foarte similar.
  Ghimbir s-a mai cultivat pe la noi pe la sate... mai ales in zona sudica a tzarii sau  vestica... nu e o noutate... dar probabil s-a pierdut traditia.
E o planta cu multiple valente... mai ales medicinale.

penelopa

Atunci, să experimentăm!!  ;D ...... doar am depăşit calitatea de "începători" în ale grădinăritului. :)

einsteinitza

Crezi ca putem planta acum? Eu am o caserola cu radacini in frigider.......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES ,eu am pus in primavara 3 bucati ,in ghiveci si aveau deja muguri.Au stat aproape 2 luni asa cu muguri si nu au mai crescut. Ghimbirul il luasem tot la caserola ,din Auchan .Eu cred ca au dat cu ceva pe bulbii aceia ca sa nu mai creasca.

einsteinitza

Eu nu stiu ce ar trebui sa faca.De fapt cred ca trebuie impartiti in bucati mici, care sa creasca.N-are nici un sens sa pui un tubercul intreg, daca nu se divide. Important este sa obtii alte ramnificatii.Cred ca e cam la dalie, imparti in piese mici care cresc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Eu am pus 3 tuberculi mai mici ,dar fiecare avea cate 2-3 muguri dati.

popgeo

Quote from: einsteinitza on September 02, 2010, 08:03:59 PM
Eu nu stiu ce ar trebui sa faca.De fapt cred ca trebuie impartiti in bucati mici, care sa creasca.N-are nici un sens sa pui un tubercul intreg, daca nu se divide. Important este sa obtii alte ramnificatii.Cred ca e cam la dalie, imparti in piese mici care cresc.

Chestia e ca e bine sa incepi cu o radaina mai maresi citeva mai mici din diverse surse si vezi cum se descurca.  In mod cert se dau cu inhibitori de inmugurire pe radacini.

einsteinitza

Popgeo, ce mai fac radacinile tale de ghimbir Roscoe, ai mancat din ele?Sau ai incercat si din cauza asta nu mai apari pe aici :o :o
La mine s-a marit foarte tare consumul, ma tenteaza cultura de ghimbir.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sicamin

ES la mine nu au crescut deloc. Au stat 3 luni in pamant asa cu muguri cum i-am pus.Nici nu cresteau ,nici nu putrezeau,pana i-am scos si consumat. :D
Acum vreau sa incerc iar . Claude ,multumesc pentru link. Nu i-am pus inainte in apa ,poate de aceia nu au crescut. ???

claude

Da, mi s-a parut interesanta faza cu pusul in apa, ca cica spala inhibantul cu care sunt tratati  ???  Sper sa fie asa  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

popgeo

Mama le-a lasat in pamint in ultimii doi ani si se pare ca au rezistat....2011 au iesit bine mersi si au inflorit mai bine decit in alti ani.   Cred ca au un microclimat pt ca sint puse linga fundatia unui gard.

Quote from: einsteinitza on February 16, 2012, 03:21:23 PM
Popgeo, ce mai fac radacinile tale de ghimbir Roscoe, ai mancat din ele?Sau ai incercat si din cauza asta nu mai apari pe aici :o :o
La mine s-a marit foarte tare consumul, ma tenteaza cultura de ghimbir.

einsteinitza

Bun, si s-au inmultit, sau nu stii inca?
Si Roscoe asta e rezistent la ger?
Habar n-am ce varietate sunt cei din comert.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

yorasta

au la penny seminte la 1 leu si ceva eu mi-am luat deocamdata doar de busuioc

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

yorasta

da sunt mai multe seminte de plante aromatice , legume si flori

popgeo

Da, Roscoea e rezistenta la frig.. atita vreme cit e ingropata la cel putin 25-30 cm adincime.   Probabil ca la Slanic  o va duce mai bine decit la Caransebes.  De inmultzit s-au inmultzit dar relativ timid.

Care au fost minimele la Slanic in iarna asta ?

Quote from: einsteinitza on February 17, 2012, 08:23:17 PM
Bun, si s-au inmultit, sau nu stii inca?
Si Roscoe asta e rezistent la ger?
Habar n-am ce varietate sunt cei din comert.


einsteinitza

Am ajuns, ca in multe alte ierni, la -26. Nimic special, ceva mai multa zapada, asta-i singura noutate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela61

acum 2 ani am uitat de un rizom de ghimbir in frigider intr-o punga si a incoltit si i-au dar si ceva verzituri dar dupa ce l-am pus in pamant nu s-a prea dezvoltat avea ceva frunzute dar nimic mai mult si in iarna a degerat pentru ca in primavara am incercat sa vad ce-i cu el si era moale deci nu i-a placut frigul.O sa mai incerc si eu cum spuneti voi spalat in apa calduta.O noua experienta nu strica.

gomez99

un amic a gasit la supermarket o radacina de ghimbir incoltita. a cumpatrat-o a pus-o in ghiveci si acu are o plantuta cu 2 frunze. Intrebare: ce face cu ea acum? o pune in pamint? o ine asa in  ghievci? mai la umbra mai la soare? se poate folosi la la ceva in stadiul asta?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

gabriela jalba

http://gradina.acasa.ro/plante-de-gradina-113/ghimbirul-171991.html
Ani in urma ma batea si pe mine un gind. Am googlait mult si am citit o gramada,dar cind am vazut ca dupa 8-10 luni e de recoltat...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anknic

anul trecut am avut eu ghimbir la ghiveci. am pus o radacinuta mica primavara si toamna era dubla. am ratat sa o mut in gradina si evident ca desi am zis ca incep in casa anul asta o radacinuta si o mut in gradina...am uitat. la anu' se va intampla (evident...daca nu uit). oricum ideea e ca e f.setos. la mine a vrut apa zilnic si pamant umed in permanenta, lucru care e mai greu de obtinut in gradina. s-a simtit bine pe balconul mai umbros, cand l-am mutat la soare s-a suparat si a inceput sa se usuce, mutat inapoi mai la umbra si-a revenit.

gabriela jalba

Cam cind l-ai plantat in ghiveci?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anknic

prin martie in casa, l-am scos afara pe balcon in apr.cu celelalte plante.