Cattleya

Started by einsteinitza, January 14, 2011, 08:39:14 PM

Previous topic - Next topic

paunita

Cattleya mea astazi :
           
            

             

einsteinitza

O, da, e superba! Ai cumparat-o acum?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

cattleya am cumparat-o in iarna , nu avea nici o floare si era la reducere , cum nu aveam cattleya mi-am zis sa incerc . florile au fost o surpriza foarte frumoasa , mai ales ca au  miros foarte placut  . acum e la al doilea rand de flori . cred ca o sa mai cumpar cattleya .

einsteinitza

Da, sunt foarte frumoase!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

cattleya mea e din nou cu flori , pentru a treia oara anul acesta ! +dns
     
         

         

einsteinitza

Esti maestra inseamna, arata senizaqtional!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

pot spune despre cattleya ca e maestra  , e prima mea catt , nu stiam ca sunt asa infloricioase .

paunita

Ce va mai fac cattleyele ? Sunt sigura ca aveti si voi , dar nu vreti sa va laudati cu ele  :) E vremea lor de inflorire , mi-ar placea sa le vad si pe ale voastre . A mea e inflorita acum .

LadyBug

Quote from: einsteinitza on October 25, 2011, 08:21:31 PM
La mine nu mai e problema asta, ca si baietii aveau inclinatii criminale!
De cativa ani sunt in bile, si nu mai trebuie reglata udarea.
Ce fel de bile, de argila tari sau din acelea gelatinoase? Ma intereseaza subiectul, as vrea si eu sa scap de grija udarii daca plec o saptamana de exemplu...

einsteinitza

De argila expandata.
Poti citi aici
http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=1421.0
Trebuie insa mare atentie. Din ce am observat, merge doar in camere calde, sau pe pervazul cu calorifer dedesubt. Prin evaporare se produce si un proces  de racire, deci bilele devin mai reci decat mediul. La mine la Slanic nu a fost in regula, nu a mers asa bine ca la apartament, unde pe pervaz era cald de la calorifere. Si numai orhidee sanatoase, fara probleme, la mutare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro