Acarieni

Started by Codruta, May 09, 2007, 10:26:51 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Poate da cineva mai multe informatii despre cine si ce sunt acarienii, cum ii recunosti, cat sunt de periculosi si de rezistenti si solutii pentru a-i distruge?

Aricica

Acarienii sunt paianjeni minusculi, aproape imposibil de observat cu ochiul liber...
Nu trebuie confundati cu alte insecte. De culoare galbena sau rosie spre maroniu, paianjenii cu opt picioare (cum mai sunt numiti acarienii), infesteaza planta formand colonii la nodurile frunzelor si in special pe dosul acestora. prezenta lor este observata mai ales datorita panzelor foarte fine pe care le formeaza.
Acarienii se hranesc cu frunzele plantelor, mai precis cu epiderma lor, drept urmare la un atac masiv se vor observa decolorari ale frunzelor iar pe dosul lor se pot vedea intepaturile paianjenilor.
Caldura si uscaciunea aerului sunt conditii favorabile aparitiei acarienilor... tocmai de aceea atacuri puternice se observa mai ales vara, in perioadele foarte calduroase si secetoase.
Tratamentul aplicat in cazul acarienilor: pulverizari alternative cu Neoron si Nissorun sau Neoron si Omite...sau Mitac (dar nu prea am mai vazut in ultimul timp)...
Pentru ca a preveni e mai usor decat a trata, vara pulverizati plantele cu apa dimineatza si seara.

PS. Tratamentele trebuie aplicate alternativ cu produse diferite. In cazul in care nu dispuneti decat de in singur produs acaricid, nu aplicati mai mult de 2 stropiri consecutive, la interval de 6-7 zile.

cara


tulai, doamne!
înseamnă că io din ăştia am, aricica, nu muşte albe!
că am tot văzut pânze minuscule pe tulpina hibi-ului!
si inseamnă că frunzele alea "îngălbenite" de care-ţi ziceam ieri sunt aşa nu din cauza soarelui, cum credeam, ci din cauza păianjenilor! văleeeeeeeeeeeeeeeeeu!
io am dat cu Mospilan, ieri! acu' ce fac?
ajutoooooooooooor!!!!!

Codruta

Multumesc.
Acum urmeaza sa sper ca nu ii incurc cu alte insecte.  ;)

cara

Quote from: Aricica on May 09, 2007, 11:17:12 AM
Cara mia, dar cum ai putut sa confunzi mustele albe cu paianjenii rosii ??? :)...
Tratamentul cu mospilan nu este contraindicat, doar ca are efect redus asupra oualor.
Daca esti sigura ca e vorba de acarieni (poti verifica dosul frunzelor cu o lupa puternica), intrerupe tratamentul cu mospilan (banuiesc ca ai facut o singur aplicare) si stropeste cu Nissorun sau Neoron (una din substante e suficienta pentru o prima faza). Peste 6-7 zile poti face o noua stropire, de preferat cu o alta substanta (sau Omite sau Mitac), si doar in cazul in care constati ca mai ai invadatori.

draga mea, n-ai văzut ce benoacle am la ochi? cum să văz io ce fel de dihănii mişună pe frunze?  :-[
am vazut doar ca frunzele îs lipicioase. şi am găsit nişte pânze mici din loc în loc, da' n-am zis la nime că mi-o fo să nu creadă cineva că-s mocicoşă...
fug repede să cumpăr leacurile ce mi-ai zis!

penelopa

Puteai macar, mai Cara,  sa le ` numeri picioarele!!!

cara

Quote from: penelopa on May 09, 2007, 01:14:30 PM
Puteai macar, mai Cara,  sa le ` numeri picioarele!!!

draga mea, află că m-am uitat cu lupa şi am văzut creaturile!
îs păianjeni, într-adevăr! oooofffff!
colegul meu e în drum spre farmacie să cumpere leacuri!
între timp, evident, io le rup picioarele!  :D :D :D

....douăşpatru, douăşcinci.....treijdoi...

gabriela jalba

Ce constati? ai scapat de acarieni?  Acum poti sa dai plantele afara si poate nu le-o placea!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

deci cred că am scapat! sper! pe plicul de Nissorun scria că acţionează 50 de zile şi că distruge copiii, nepoţii, etc...de păianjeni. aşa să fie! eu am şters toate frunzele ca să scap de adulţii pe care nu-i afectează insecticidul (cică doar îi face impotenţi! ;D) şi pe urmă am stropit. sper să nu mai apară!

opiadc

         
            Cred ca am paianjeni-desi eu nu-i vad si lupa n-am sa-i caut-frunzele sunt ingalbenite si au niste punctulete albe minuscule, nu negre;
           Cara-dar eu tot cu Nissorun o sa-i tratez ca de-asta am.

einsteinitza

Opiadc ,vezi ca,daca nu ai paianjeni .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

dragii mei, azi am descoperit ca sunt fericita posesoare de paianjen rosu la anthurium!  :'(
ati mai auzit asa ceva?  ::)
l-am stropit si pe el si plantele din aproierea lui cu MITIGAN.
am mai cumparat si DECIS, ca sa nu devina rezistenti, dar nu stiu daca si la ce interval ar trebui sa repet stropirea.

mentionez ca am sters cu un servetel inmuiat in solutie acaricida fiecare frunza, pe ambele parti. la cate frunze am avut, operatiunea a durat trei ore! (ca am tratat si lantana si hibiscusii din poza de la donatii. repet, absolut fiecare frunza! oare am nimicit barzaunii?  ::)

alt bai: in apropiere se afla si butasii de begonii inradacinati. oare begoniile sunt atacate de acarieni? ar trebui sa stropesc si butasii?

ionut

Cara decisul nu are treaba cu acarienii si invers,talstar,nisorun,pe ambalaj ar trebui sa scrie timp de pauza,dupa nr de zile indicate acolo ar trebui sa tratezi din nou schimband produsul,nu dauneaza daca stropesti preventiv si alte plante din zona(daca nu i indicat timp de pauza la 14 zile) succes

cara

scuzati ignoranta! le-am incurcat la scris! astea le-am cumparat: Mitigan si Nissorun.
am sa fac intocmai, dar te rog zi-mi daca pot stropi si butasii de begonii...

[attachment deleted by admin]

mamaruta

Daca ai paianjeni rosii, atunci poti stropi cu Neoron. Il recomanda un horticultor, prieten vechi. Dar sa si faci un dus pantei, dar sa incerci sa eviti udarea pamintului in exces....Eu chiar pulverize plantele (am vreo 3) la 3 zile si vad ca se simt extraordinar.

Codruta

Poate exista printre ramurile plantelor panza de la paianjenii "casnici"? Sau in momentul cand exista panza e numai de la acarieni?

einsteinitza

Codruta,daca ai panza intre ramuri nu prea cred ca e de la paianjenii de plante.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Si eu cred ca e de la paianjenii de casa dar nu sunt sigura. Din ce imi amintesc, de asta vara, cand am vazut cu lupa acarienii de pe hortensie, era ceva panza dar parca era mult mai fina si mai putin vizibila. Se vedea mai bine dupa ce stropeam planta cu apa. Oricum i-am facut un dus la abutilon, ca de el e vorba si voi vedea ce uleiuri gasesc ca sa fierb in suc propriu eventualele ligioane

Fleurf

  Acarienii se cantoneaza pe varfuri iar panzele lor sunt fine cu niste bobite mici din loc in loc si prind doar frunzulitele mici abia crescute. Acarienii nu iubesc umezeala de aceea stropeste frecvent plantele care suporta stropirea frunzelor.

Codruta

Stiu ca acarienii nu iubesc umezeala de aceea ieri, cum am vazut panzele de paianjen le-am indepartat si i-am facut un dus la abutilon.
Ma simt ca prinsa intre ciocan si nicovala. La mine in casa e umezeala mare si de aceea nu am prea indraznit peste iarna sa stropesc plantele cu exceptia impatiensului. La unele plante de interior le-am mai facut cate un dus o data la cateva saptamani. Abutilonul e intr-o camera unde sunt 18 grade, umezeala ca de obicei intre 75-80. Are doar cateva frunze pe varful ramurilor asa ca are si "ventilatie". Ma asteptam sa apara alte lighioane dar nu acarieni.

AngelEyes

Cu ce as putea stropi preventiv impantiensul si cercelusul impotriva paianjenului rosu ? Si la ce interval de timp ?

gabriela jalba

nissorun,la 7 zile
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

AngelEyes

Exact cu ala am stropit ieri  ;D Scria pe el ca omoara ouale si larvele...iar adultii mor in 10 zile(pana atunci oulae depuse de ei sunt sterile).Voi stropi dupa 10 sau 11 zile  :)

stefana

Quote from: AngelEyes on May 25, 2008, 11:13:13 PM
... omoara ouale si larvele...iar adultii mor in 10 zile...
Asta nu mai e tratament preventiv  ;D

AngelEyes

Poi nu era preventiv ca paianjenii existau deja  ;)