Pages: 1 ... 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75   Go Down
  Print  
Author Topic: Fuchsia  (Read 214895 times)
esilviu
Membru

« Reply #1825 on: April 02, 2012, 10:12:30 AM »

Salutare! E greu de cautat in toate cele 70 de pagini ale topicului pentru a vedea cine si ce soiuri are.
Ce spuneti daca facem o lista (eventual sa fie atasata cumva primei pagini a topicului) cu soiurile pe care le are fiecare dintre noi, incat sa stim cui ne adresam pentru schimburi/donatii/cumparari?

Eu ma pot lauda cu fuchsii:
-Blue Sarah (Delta's Sarah)
-Annabel
-Vodoo
-New Millenium
-Blacky
-Tom West

Am deja o multime de pui pentru ca nu m-am indurat sa arunc varfurile rupte, si inca nu mi s-a intamplat sa moara vreunul!
geodezia
Roza

Si viata trece trece .......si se duce

« Reply #1826 on: April 02, 2012, 11:27:42 AM »

Felicitari Silviu pentru fucsiile tale fa-ti si tu un album, o gradina  sa le vedm si noi .. daca iti doresti si altele d-l Levy de la plantshop are foarte multe .. de schimburi pe aici cu fucsiile cam slab .. eu anul trecut nu am reusit sa inradacinez ninik cu toate incercarile mele . asa ca nici anul asta nu cred ca voi excela in prinderi dat fiind pierderile . 

esilviu
Membru

« Reply #1827 on: April 02, 2012, 11:52:15 AM »

Felicitari Silviu pentru fucsiile tale fa-ti si tu un album, o gradina  sa le vedm si noi .. daca iti doresti si altele d-l Levy de la plantshop are foarte multe .. de schimburi pe aici cu fucsiile cam slab .. eu anul trecut nu am reusit sa inradacinez ninik cu toate incercarile mele . asa ca nici anul asta nu cred ca voi excela in prinderi dat fiind pierderile . 

tot de la plantshop le am... foarte amabili
Am dat de curand peste un site din Belgia si mi-am facut inima rea: 70eur transportul, iar eu nu as avea unde sa tin toate soiurile pe care le-as comanda. O sa raman doar cu privitul.

Pentru inradacnare: intr-o cutie transparenta cu capac am pus 2-3cm de Perlit si apa cat sa fie umed perlitul. Orice crenguta infipta acolo prinde radacini in 2-3 saptamani. Capacul este esential pentru pastrarea umiditatii: fara capac toate crengutele se palesc in jumatate de ora. Si evident, cutia nu e atinsa de razele solare directe.

O sa pun cateva imagini peste cateva zile.
geodezia
Roza

« Reply #1828 on: April 02, 2012, 01:37:54 PM »

uita-te si la kirchner -abel sa vezi sayu la gommer si atunci sa vezi dureri de cap

esilviu
Membru

« Reply #1829 on: April 02, 2012, 02:10:12 PM »

uita-te si la kirchner -abel sa vezi sayu la gommer si atunci sa vezi dureri de cap

Slabut Smiley
daca imi e permis sa pun link-uri: http://www.fuchsia.be/en/product-details/fuchsias/thamar
... aproape 3000 de tipuri, aranjate dupa nume, cu poze foarte clare.
geodezia
Roza

« Reply #1830 on: April 02, 2012, 02:56:31 PM »

are cam aceleasi fuxi  ca gommer

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #1831 on: April 03, 2012, 06:34:50 AM »

E fain link-ul. Chiar ma gindeam ca pe unde o mai fi ala cu multe varietati(pentru indentificare).
   Esilviu, 4 din ce ai tu nu le-am gasit in link. Cred ca solutie e tot cu pozele. Le facem poze,si vedem de schimburi.
 Am si eu ceva fuchsii. Vreo 7 -8 varietati,dar dupa nume...nu ma prind. Acum e perioada optima de inmultire, Se prind usor. Trebuie atentie la umezeala solului,ca putrezesc repede.   

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #1832 on: April 16, 2012, 07:14:29 PM »

O uriasa!!!

Johana
Roza

« Reply #1833 on: April 17, 2012, 08:53:25 AM »

Cand am vazut cutia de chibrituri de la Penny am avut impresia, in prima faza ca de acolo i-ai cumparat, si ma pregateam sa dau navala...
E superba si la tine le merge foarte bine.......la noi se pare ca in Timisoara e prea cald pentru ele.

einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #1834 on: April 17, 2012, 11:26:37 AM »

Vai, ce frumoasa e, cum o tii peste iarna?

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #1835 on: April 17, 2012, 07:53:48 PM »

Johana!!!! Ce ma bucur ca te vad!!! Nu mai stiam de ani nimic de tine. Vad ca ai doi copilasi!!!! Sa-ti traiasca, fericit-o !!!!!
Es, la racoare, intr-o semivegetatie,ca le mai apuca si sa faca cite-o floare...

doinabacau
Roza

« Reply #1836 on: April 17, 2012, 08:08:18 PM »

Ce eleganta e si printesa alba! Mi-au ramas si mie cateva...
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #1837 on: April 18, 2012, 07:47:54 AM »

Acum am tot ciupit-o,ca sa se indeseasca. E tinara si nu prea are pe ce face flori.

doinabacau
Roza

« Reply #1838 on: April 18, 2012, 11:52:23 AM »

E firesc,Gabriela,sa-ti traiasca!
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #1839 on: April 22, 2012, 09:16:25 AM »

Pot sa va spun ca de patru zile le-am scos afara. Am gasit musculita alba pe citeva,si le-am scos la racoarea noptilor,ca stiu ca nu le prieste.M-am uitat acum , plantele-s curate (deocamdata) si arata bine.

claude
Roza

« Reply #1840 on: April 22, 2012, 11:24:18 AM »

A mea e la faza de acomodat afara, ziua afara noaptea in casa, am crezut ca a murit dar pana la urma a dat de jos 3 lastari, unul l-am rupt cand am racait sa vad ce e  Grin  Asa ca si la iarna va sta tot in beci, ca atunci o lasa-n pace musculita alba   Wink   

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #1841 on: June 17, 2012, 03:46:52 PM »

Pozele sint incepind din luna mai
             [URL=http://home-and-garden.webshots.com/photo/2615375880091567945mzpeik]
  Normal,acum ar trebui sa fie mai multe inflorite,astea mai bogate in flori,si bineinteles,toate, bucsite de musculita.

einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #1842 on: July 03, 2012, 07:49:34 AM »

Am reusit sa pastrez un cercelus peste iarna iar acum ma rasplateste dans

* DSCF0965.JPG (60.19 KB, 445x336 - viewed 328 times.)

andy
Membru

« Reply #1843 on: October 12, 2012, 06:10:45 PM »

Salutare.Am si eu o intrebare intrebatoare.Am cumparat online cam 15 varietati de fucsie si cind le-am primit sunt plantate intr-un ghiveci cu multa turba ,adica numai turba amestecata cu bobite albe ,ingrasamint cred.Am incercat sa le ud ca erau cam ofilite si turba uscata ,dar apa trece ca prin sita .Am mai cumparat in primavara doua  fucsii si la fel erau in turba ,iar dupa doua trei zile au inceput sa se usuce si intr-o saptamina exit.Intrebarea mea este in ce sa le transplantez  ca ,daca le las in turba n-au nici un viitor.iar daca le transplantez sa scutur turba din radacini ?
Multumesc.
vernil
Guest
« Reply #1844 on: October 12, 2012, 06:34:42 PM »

Andy, sper sa nu vina prea tarziu raspunsul meu la problemele tale cu fucsia.
- nu scuturi pamantul de pe radacini, dimpotriva, incearca sa nu deranjezi radacinile.
- le poti transplanta in ghivece ceva mai mari cu pamant normal, nu turba (nu hraneste bine planta)
- dupa ce le transplantezi, stropeste-le cu un insecticid ca sa combati musculita alba (absolut toate fucsiile sufera de asta)
- tine-le afara, daca ai posibilitatea, le place vremea de acum
Bafta, si mai zi-ne cum ai reusit sa te descurci.
andy
Membru

« Reply #1845 on: October 14, 2012, 05:41:11 PM »

Buna seara.Am transplantat astazi o fucsia care la oameni se zice "in coma"adica frunzele albene ,florile ofilite,mentionez ca le-am cumparat de la plant-shop,si ma apuca toate alea urite cind am vazut ca substratul din ghiveci este trei sferturi niste bobite albe si doar un sfert ,adica citeva frimituri de pamint,cind am incercat sa le ud s-a ridicat deasupra de un deget pietricelele albe ,ingrasamint cred ,de zici ca sunt plantate in piatra de calcar tocata.Am o experienta trista cu pietricelele astea din ghivece in sensul ca tot ce am cumparat de la diferite tirguri de flori  si aveau asa ceva  in citeva zile au luat-o in jos  si au murit in cele din urma ,iat pe cele care le-am transplantat, decit le-am lungit agonia ,singurele care au scapat au fost cele la care le-am spalat efectiv radacina ,iar deasupra se ridicase cite un pumn de pietricele  ca o sare.De asta am intrebat cum sa procedez?
andy
Membru

« Reply #1846 on: October 14, 2012, 05:47:44 PM »

singura solutie ar fi sa iau din fiecare cite un lastar cit sunt inca vii si sa ii pun sa prinda radacini apoi sa-i pun in pamint adevarat.
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #1847 on: October 15, 2012, 07:23:04 AM »

Din cite inteleg,tot ce ai cumparat avea substratul foarte uscat. Ala alb nu-i ingrasamint. E perlit,si are rolul de a absoarbe apa si de a o da plantei cind are nevoie de ea. nu indeparta sau spala substratul uscat.Pui ghivecelele in apa,atit cit sa nu treaca de nivelul substratului. Le lasi mai mult timp,sa aiba timp sa suga apa.Plantele isi revin repede.Nu-i rau sa iei si lastari sa pui la inradacinat.
  Daca vrei,poti replanta fuchsiutele in alte ghivece putin mai mari,dar numai prin adaugare de substrat. Pui substrat pe fundul ghiveciului,apoi plantuta cu tot cu "coletul" de pamint,si completezi pe margine si deasupra cu ce ai tu.
  Am si eu doua plantute mai noi

Ultima are niste nuante asa de dulci,ca ma topesc privind-o.Oricum,din iunie,de cind am pus ultimile poze,am mai pierdut din ele,ca le-a "mincat" musculita alba,N-am avut timp de tratamente  :'(

Mihaelacph
Crin

« Reply #1848 on: October 15, 2012, 10:09:38 AM »

Salutare.Am si eu o intrebare intrebatoare.Am cumparat online cam 15 varietati de fucsie si cind le-am primit sunt plantate intr-un ghiveci cu multa turba ,adica numai turba amestecata cu bobite albe ,ingrasamint cred.Am incercat sa le ud ca erau cam ofilite si turba uscata ,dar apa trece ca prin sita .Am mai cumparat in primavara doua  fucsii si la fel erau in turba ,iar dupa doua trei zile au inceput sa se usuce si intr-o saptamina exit.Intrebarea mea este in ce sa le transplantez  ca ,daca le las in turba n-au nici un viitor.iar daca le transplantez sa scutur turba din radacini ?
Multumesc.
[/quote
Daca apa trece ca prin sita in ghiveci, scufunda ghiveciul intr-un vas mai mare cu apa pana iese tot aerul din pamant si vezi ca nu mai ies bule .
doinabacau
Roza

« Reply #1849 on: October 20, 2012, 04:08:25 PM »

Balconul meu e prea calduros pentru ele,asa ca nu au prea inflorit.

http://doinabacau.sunphoto.ro/Vara_2012/79751061
Pages: 1 ... 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75   Go Up
  Print  

Jump to: