Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Si priviti si aici
(manastirea Agapia)

ozimandias

Tot Agapia

Codruta

 :o :o :o Sa nu spui Ozi ca florile galbene (care apar in a doua poza) sunt tot muscate :o
Zi_inflorata, daca tot ai pastrat o muscata inseamna ca poti oricand sa-ti refaci stocul ;) :D

ozimandias

 :D
Nu acelea sunt cele mai sanatoase begonii pe care le-am vazut in viata mea.

Codruta

Cele mai sanatoase begonii si dupa cum se pare in cel mai sanatos soare. Cine sa mai inteleaga cum le place la begonii??? Adevarul e ca am vazut multe liste cu plante pentru umbra dar in nici una nu apareau begoniile. Si la fel de sigur e ca ale mele se ardeau cum ajungea soarele la ele.

ozimandias

Codruta, soare, soare, dar eu aveam hanorac pe mine... Ce-i drept, era si dimineata tare (cam 9) insa nu cred ca au vazut ele caldura in viata lor. Si cred ca mai e vorba si de aer.

myky

Quote from: ozimandias on August 03, 2009, 10:19:59 AM
Codruta, soare, soare, dar eu aveam hanorac pe mine... Ce-i drept, era si dimineata tare (cam 9) insa nu cred ca au vazut ele caldura in viata lor. Si cred ca mai e vorba si de aer.

da, nu au vazut caldura, oricum, nu canicula din zona de campie.

ozi, sa stii ca atunci cand ai spus ca te duci sa vizitezi manastiri, m-am gandit la muscatele lor.

ozimandias

Cand m-am intalnit cu Gabi si cu Romel, primul lucru ce m-a intrebat Romel a fost; "ai vazut Agapia?".
Sincer, nu am vazut-o prea bine  :D Ma lua cu lesin la fiecare 3 secunde  :D

irina

superbe
sunt renumite muscatele de la manastiri.mi-au ramas si mie in suflet, nu am mai vazut intr-un alt loc asemenea minunatii

georgette

Superbe ! Intr-adevar, aerul si energia in care se scalda acolo isi spun cuvantul! Atatea rugaciuni ...(maicutele cand muncesc isi fac in acelas timp,''norma'' de rugaciuni..) ajuta tot ce i viu din zona respectiva sa creasca si sa traiasca frumos,nu i de mirare!
Si da Myky,nu cred ca muscatele acelea NU au vazut cum arata ~60 *C in bataia soarelui.. :'(

Nicol Caloian

Dumnezeule, cata frumusete!  Si ce bogata sunt!

ozimandias

Desi nu exista posibilitate de comparatie, si muscatele mele sunt frumoase (dupa parerea mea  ;D)


Ma dezavantajeaza faptul ca nu pot sa le pozez din fata. Au multe flori si au crescut foarte mult fata de cand si cum le-am cumparat.

Ella

wow...si nu sunt fan muscate!

sicamin

Ozi,chiar sant frumoase muscatele tale ,si sant foarte "bogate".

GetaV

Ozi sunt f. frumoase,dar lipseste cea grena , :DCand vii sa-ti dau? :'(

ozimandias

Multumesc, multumesc.
GetaV, muscata din aceea are si Gabriela Jalba. Dar special nu i-am cerut ei un lastaras ca sa-mi fac drum la tine.
Deci vinnnnn  :D

GetaV

Musai, cat mai sunt in concediu :D


sicamin

Valentina  ce frumoase muscate ai !!!!! Sa-ti infloreasca mereu.
Ultima poza nu arata nimic. ???

Valentina

Quote from: sicamin on August 07, 2009, 04:39:08 PM
Valentina  ce frumoase muscate ai !!!!! Sa-ti infloreasca mereu.
Ultima poza nu arata nimic. ???

Chiar nu stiu de ce nu a luat si ultima poza ??? Si am sa le transmit complimentele tale asa  poate se vor simti flatate si vor inflori toate ;D

Nicol Caloian

Pazeste-le bine! Cine stie de mana cui se lipesc!  :D  :D

gabriela jalba

Ozi,din prima poza,de aia movalie ,de jos, vreau si eu. Cind o fi la tuns ,sa ma tii minte. Chiar mi-e ciuda ca n-ai zis de lastari de grena!!!. Ce daca luai si de la Geta?!!!
    La Agapia,muscatele sint in general curgatoare,iar printre ele,niste begonii,cum nici vinzatorii de bulbi nu au pt reclama!!!!! Niste culori....si floarea mare-mareee!!!cit doua palme raschirate una linga alta.
  Curtea interioara e in careu inchis,curenti....nu!,temperatura nu cred ca a fost 30,vreodata...Noi ii zicem ""manastirea florilor" Stiu ca o sa-mi ziceti si de alte manastiri,dar pina nu vedeti Agapia la sf. de iulie,inceput de august,va lipseste termenul de comparatie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Claudya


Marmoset

Claudya, asa are ea tente verzulii, sau e de la lumina?

Claudya

Marmoset chiar are tente de verde,mai ales seara,parca este verde deschis.este interesanta. ::)